spravy.sk spravy.sk

Najprekvapivejší titul oslavuje desať rokov

Aktuálna séria medzi Nitrou a Banskou Bystricou je považovaná za historickú. O zlato v nej totiž bojujú dva kluby, ktoré sa ešte z majstrovského titulu nikdy netešili. Rovnakú situáciu sme tu už ale raz mali.

Aktuálna séria medzi Nitrou a Banskou Bystricou je považovaná za historickú. O zlato v nej totiž bojujú dva kluby, ktoré sa ešte z majstrovského titulu nikdy netešili. Rovnakú situáciu sme tu už ale raz mali. Dnes je tomu presne desať rokov, čo získala svoj prvý a doposiaľ aj posledný titul Žilina. Stalo sa tak v pamätnej sérii proti Popradu, čiže ďalšiemu tímu, ktorý čakal a dodnes čaká na chuť zlatých bubliniek.

 „Po základnej časti to určite nikto nečakal. Boli tam ale určité aspekty, ktoré mužstvu pomohli. Pomohol nám napríklad príchod Gabriela Spilara. My sme chceli určitým ľuďom ukázať, že hokej hrať vieme a nie sme takí hráči, ako si o nás niekto myslí,“ zaspomínal si pred časom pre hokej.sk na historický moment hokeja pod Dubňom obranca Ivan Droppa, podľa ktorého rozhodla najmä súdržnosť a skvelá partia. "V dnešnej dobe to už nie je trend, ale doslova nutnosť. Bez skvelej partie sa vyhrať nedá. Ak chcete získať úspech, tak musia ťahať všetci za jeden povraz. Nikto nesmie pozerať na svoje štatistiky, či závidieť spoluhráčovi jeho body. Reťaz je vždy len taká silná, aké silné je jej najslabšie oko."

Žilinčania vstupovali do play-off až zo šiestej pozície. V sérii proti Zvolenu ale vyhrali hneď prvý zápas, keď o ich triumfe 2:1 rozhodol v sérii samostatných nájazdov Václav Král. O deň neskôr prekvapenie zopakovali, keď sa presadil v presilovke v ôsmej minúte predĺženia práve spomínaný Droppa. Na domácom ľade potom "Vlci" postup skompletizovali. Kuriozitou bolo, že aj v týchto dvoch prípadoch uspeli až v predĺženiach. V treťom súboji skóroval v 67. minúte Michal Hreus a vo štvrtom ho napodobnil Martin Gálik.

V semifinále bola jasným favoritom Nitra, ktorá predtým vyhrala základnú časť. Tréner Antonín Stavjaňa však prezradil úmysel odísť po sezóne do Slovana, čo považoval generálny manažér Ján Plandora za podraz a Stavjaňu nahradil Jánom Jaškom. Zatiaľ čo v prvom semifinále vyhrala Nitra hladko 6:2, po týchto udalostiach sa karta otočila a Žilina uspela v druhom súboji - už tradične - v predĺžení. Hrdinom sa stal opäť raz v 68. minúte Hreus, ktorý si následne víťazný gól zopakoval aj v štvrtej minúte predĺženia tretieho duelu. Zverenci trénerského tandemu Ján Šterbák - Anton Tomko tak vyhrali v play-off prvých šesť stretnutí až po predĺženiach! Na postup cez Nitru potrebovali napokon šesť zápasov, pričom aj ich zvyšné dve víťazstvá boli maximálne tesné (2:1 a 1:0). Hlavnými hviezdami pri postupovom zápase do finále boli brankár Miroslav Lipovský, ktorý vychytal nulu a strelec jediného gólu Václav Král.

Vyvrcholením dramatickej cesty za titulom bola finálová séria proti Popradu. Spod Tatier si Žilinčania priviezli domov stav 1:1 na zápasy a v treťom súboji vyhrali 3:2. Následne ale "kamzíci" vyrovnali a začínalo sa odznova. V tomto duchu pokračovala séria i ďalej a o všetkom tak napokon musel rozhodnúť siedmy zápas v Poprade. V ňom vyhrala Žilina 4:1, čo bolo vôbec jej prvé víťazstvo v play-off o viac ako gól!

Rozhodujúci 7. zápas finálovej série - 21. apríl 2006:

HK Tatravagónka ŠKP Poprad - MsHK Žilina 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Góly: 7. Kroták (Michal Segľa, Škovira) - 30. Kontšek (Špilár), 33. Špilár (Kontšek, S. Gron), 58. Hreus (Krajčí), 59. Špilár (Kontšek), vylúčení: 3:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, D. Konc - M. Novák, Mášik, 5500 divákov
Zostavy:
Poprad: Kožuch - Michal Segľa, Javín, Kumstát, Fabian, Bambúch, Vorobel - Škovira, Kroták, Pavličko - Jasovský, Halaj, Kubenko - J. Kopecký, Juraj Faith, Tomášek
Žilina: Lipovský - I. Droppa, Nádašdi, Kusovský, Ficenc, Škorvánek, Dlouhý - Krajčí, S. Gron, Kontšek - Gálik, Jabrocký, Kokavec - Špilár, Hreus, V. Král - Oravec, R. Rehák, Verčík

"Keď sme išli do Popradu, vedeli sme, že domáci sú vo veľkej výhode a my ak chceme uspieť, nesmieme spraviť žiadne individuálne chyby. Po prehranej prvej tretine sme zaktivizovali našu hru a prišli aj góly. Rozhodujúcim momentom bolo sólo Michala Hreusa, ktoré premenil a zvýšil na 3:1. V tom momente som bol presvedčený, že titul bude náš. Chlapci ukázali obrovskú morálnu silu," vyslovil sa v tom čase dnes už nebohý tréner Ján Šterbák.

Ako prvý mal česť zodvihnúť pohár nad hlavu kapitán Roman Kontšek: "Pred play off nám nikto neveril, že by sme mohli ísť ďalej. V základnej časti sme mali všelijaké zápasy - dobré i veľmi zlé. Každé mužstvo však prešlo krízami. Keď prišlo play off, niečo sa v nás zlomilo, utvorila sa perfektná partia. Veľmi nám pomohla prestávka a sústredenie na Podjavorníku, v rámci ktorej sa dalo mužstvo dohromady a naladilo sa na jednu vlnu. Zrodila sa úžasná spolupráca hráčov a trénerov a postupne sme si začali uvedomovať, že to môže maž dobrý koniec. Postupnými krôčikmi sme postupovali ďalej. Vôľa, odhodlanie a srdiečko boli rozhodujúce. Dovolím si povedať, že v Žiline sa vtedy vytvorila taká partia, akú by si želal každý klub na Slovensku. Pre mňa osobne bolo veľkou cťou zodvihnúť majstrovskú trofej na námestí svojho rodného mesta.“

Finálová séria vstúpila do histórie i pamätnou rivalitou medzi vtedajšími primátormi oboch miest Jánom Slotom a Antonom Dankom. Slávnym sa stal motivačný príhovor Slotu pred rozhodujúcim zápasom:

Faktom je, že hráči prínos vtedajšieho primátora ocenili. Spomína Miroslav Lipovský: "Mali sme v ňom silnú podporu. Miloval šport a vytvoril nám výborné podmienky. Prvá cesta po zisku titulu viedla na jeho chatu a hoci sme chceli byť možno v tej chvíli radšej niekde na námestí s fanúšikmi, nešomrali sme. Vedeli sme, že bez takej podpory by to nešlo. Oslavy boli napokon aj tak dlhé a popíjalo sa niekoľko dní. Napokon sme vďaka primátorovi dostali aj pamätné prstene."

 

 

 

Zaujímavosti po triumfe Žiliny:
 
* Žilina získala premiérový titul v samostatnej slovenskej extralige. Pridala sa k Slovanu Bratislava, Dukle Trenčín, HC Košice a HKm Zvolen.
 
* Dalibor Kusovský a Martin Opatovský získali svoj štvrtý majstrovský titul. V historickej bilancii počtu titulov sa dostali na 3. miesto. Štyri slovenské prvenstvá mali v tom čase aj zvolenský center Richard Šechný (trikrát s Košicami, raz so Zvolenom) a slovanisti Zdeno Cíger a Rudolf Jendek. Ešte o jeden titul viac mali Richard Kapuš a Radoslav Hecl. Kapuš bol pri všetkých piatich prvenstvách Slovana, Hecl bol premiérovým majstrom s Trenčínom a potom štyrikrát so Slovanom.
 
* Žilina i Poprad hrali o slovenský titul prvýkrát v histórii, oba tímy dosiahli svoje najlepšie umiestnenie v extralige.
 
* Žilina odohrala v play off 2006 osem zápasov, v ktorých sa predlžovalo či absolvovali samostatné nájazdy. Sedemkrát vyhrala.
 
* Žilina sa stala najhoršie umiestneným mužstvom v histórii po základnej časti extraligy, ktoré získalo majstrovský titul. Žilinčania vstúpili do play off zo 6. miesta. Vlci tak prekonali Košice, ktoré v sezóne 1998/99 vyhrali majstrovský titul po tom, čo do play off postúpili z 5. miesta a vo finále vyradili dovtedy suverénny Slovan 3:1 na zápasy. 
 
* Žilina získala prvú medailu v histórii extraligy, jej dovtedajším maximom bola 5. priečka zo sezóny 2003/04. 
 
* Prvýkrát v histórii najvyššej slovenskej súťaže sa tak stalo, že by nezískal ani jeden cenný kov niektorý tím z kvarteta Košice, Zvolen, Trenčín a Slovan. Tieto štyri mužstvá sa zoradili v konečnom poradí od 4. do 7. miesta. 
 

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia