spravy.sk spravy.sk

Bezstarostný život v Amerike vymenil za neistý boj o svetový šampionát

"Americká rodina ma vzala na vianočný zápas Minnesoty proti Montrealu. Bol to neopísateľný zážitok. Celý zápas som mal na chrbte zimomriavky a hádam som ani nedýchal. Tam som videl, čo je to tá veľká NHL," hovorí Peter Valent pre hokej.sk

Barani z Banskej Bystrice disponujú jedným z najsilnejších kádrov Tipsport ligy a nie nadarmo patria medzi hlavných favoritov na zisk majstrovského titulu. Popri legionároch a zvučných menách však majú svoje miesto v zostave i mladíci v tínedžerskom veku. Tandem Alex Tamáši - Martin Andrisík nazbieral v šestnástich zápasoch dohromady sedemnásť bodov, v obrane dostáva priestor dvadsaťročný Kristián Ferleťák. A to ešte na svoju šancu čakajú ďalšie veľké talenty.

Suverénne najlepším strelcom extraligy juniorov je momentálne dvadsaťgólový Maroš Surový a jeho spoluhráča Peter Valent útočí na pozíciu lídra produktivity súťaže. S 29 bodmi v šestnástich zápasoch stráca na lídra Filipa Vrábeľa z Košíc dva bodíky.

"Ak mám povedať pravdu, tak sezóna sa nevyvíja podľa mojich predstáv. Hneď na jej začiatku som mal zranený členok a to ma vyradilo z boja o miesto v áčku Banskej Bystrice. Teraz sa do toho dostávam späť v juniorke," hovorí pre hokej.sk Peter Valent. Nebyť spomínaného zranenia, mohol byť možno teraz na mieste spomínaných mladíkov. "Možno áno, ale to by ukázala iba realita. Obaja tam odvádzajú skvelú prácu a myslím si, že si miesto v prvom tíme zaslúžia. Jasné, že by som tam bol rád s nimi, ale nič nie je stratené. My ostatní musíme naďalej poctivo pracovať a počkať si na našu šancu."

{+t163259}

Prvé skúsenosti s A-tímom Baranov už Valent má. Po boku skúsených hráčov absolvoval viacero tréningov a na vlastnej koži tak spoznával nároky seniorského hokeja. "Dalo mi to veľa. Je to tam o dosť rýchlejšie, silnejšie a presnejšie. Tí chlapi už niečo odohrali a dá sa od nich naučiť veľmi veľa. Rád by som sa medzi nich vrátil, ale v tejto chvíli sa musím sústrediť len na juniorku. Nikto z nás nemôže byť spokojný s tým, kde sa momentálne nachádzame. Musíme sa zlepšiť a posunúť v tabuľke výrazne vyššie," poznamenal 19-ročný útočník narážajúc na na šiestu pozíciu mladých Banskobystričanov v aktuálnej tabuľke extraligy juniorov.

Napomôcť udomácniť sa v kádri Vladimíra Országha by mohli i zámorské skúsenosti. Peter Valent totiž odohral uplynulú sezónu v klube Brookings Blizzard v americkej NAHL. V meste neďaleko Minnesoty sa cítil ako ryba vo vode.

"Bol som tam veľmi spokojný. Všetko bolo naozaj výborné a jediné čo mi tam škrípalo, boli moje body," poznamenal Valent v súvislosti s bilanciou 21 bodov v 50 zápasoch základnej časti a play-off. "Dôležité bolo, že som dostával veľa priestoru na ľade a to ma veľmi tešilo. Ameriku som si užíval."

Zo slovenských klzísk bol banskobystrický rodák zvyknutý na výrazne lepšie čísla. "Možno to len bola sezóna, ktorá mala prísť a mala ma nakopnúť. Chýbalo mi strelecké šťastie, ale aspoň ma to donútilo pracovať ešte viac. Veľká hokejová škola a nikdy nebudem ľutovať rozhodnutie odísť tam. Hokej v Spojených štátoch bol rýchlejší a agresívnejší a to sa mi veľmi páčilo. Veľký dôraz sa kládol na dohrávanie súbojov a hoci som skôr technický hráč, po čase som si zvykol aj na to."

{+t163246}

Tak ako to v prípade mladých hráčov z Európy chodí, aj Peter býval u jednej rodiny, ktorá spolupracuje s miestnym klubom.

"Bol to taký bezstarostný život. Nič iné, len hokej," objaví sa pri spomienkach na minulý rok iskra v oku mladého hráča. "Mal som výbornú rodinu, ktorá mi umožnila všetko, čo som chcel. Vyvárali mi podľa môjho gusta, no prím hrala typická strava športovca. Veľmi si cením, že mi umožnili vidieť naživo zápas NHL. Vzali ma na vianočný zápas Minnesoty proti Montrealu. Bol to neopísateľný zážitok. Celý zápas som mal na chrbte zimomriavky a hádam som ani nedýchal. Tam som videl, čo je to tá veľká NHL. Keď sa do nej dostanete, tak ste zahojený na celý život. Práve preto je to ale také ťažké."

Spomínaný zápas NHL využil Valent aj na návštevu fanshopu Wild. "Bol taký obrovský ako u nás Tesco. Každý hráč tam mal vlastné dresy, ale napríklad aj hrané korčule či rukavice," priblížil mladý útočník, ktorého vysnívaným klubom je Chicago Blackhawks. To však nebol dôvod, pre ktorý nevyužil možnosť zakúpiť si rukavice Zacha Parisa či Mikaela Granlunda. "To bolo na mňa veľmi drahé, ale nejaké suveníry som si zakúpil. Doma tak mám peknú spomienku, ktorá je zároveň motiváciou do ďalšej kariéry."

{+t163235}

V tíme Brookings Blizzard sa musel zaobísť bez pomoci krajanov. Jediným Európanom v mužstve bol jeden Fín. Mimochodom, pred Valentom pôsobili v tomto klube iba traja Slováci - Matúš Budiak, Peter Čičmanec a Branislav Rapáč. Miestni napriek tomu netušili, kde to naše Slovensko vlastne je. "Oni berú Európu ako jeden celok a dokonca si mysleli, že tu máme spoločnú reč," rozosmial sa Valent.

Prečo sa ale vlastne kapitán reprezentačnej osemnástky z majstrovstiev sveta 2015 vrátil pod Urpín?

"Mojim pravým dôvodom bola reprezentácia do 20 rokov," vysvetľuje P. Valent. "Chcel som sa dostať na svetový šampionát, ale zatiaľ je to tak, ako to je. Do výberu som mal ísť, no prišlo spomínané zranenie. Potom som už telefonát nedostal. Ak nepríde, tak sa svet nezrúti, ale budem robiť všetko preto, aby som reprezentačných trénerov zaujal. Do Ameriky by som sa však chcel vrátiť. Možno už v blízkej budúcnosti. Uvidíme ako sa to vyvinie, ale každý mladý hráč sníva o NHL a hre v zámorí." 

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Juniori

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia