spravy.sk spravy.sk

Bojovná hra pred početnou kulisou, Hrehorčák: Tento tím má skvelú dušu

Slovenský tím do osemnásť rokov zahájil svoju púť domácimi majstrovstvami sveta vo veľkom štýle. Mladíci s dvojkrížom na hrudi nepredali kožu lacno a úradujúcemu majstrovi z Fínska boli viac než vyrovnaným súperom. Po konečnom hvizde sa však museli poriadne hlučné tribúny uspokojiť s prehrou. Pri všetkom dôležitom nechýbal ani portál HOKEJ.sk.

Hokejový večer pod Tatrami odštartoval úvodný ceremoniál, po ktorom sa dostali k slovu hlavní aktéri zápasu – Slovenský tím do 18 rokov odhodlaný potrápiť obhajcu titulu z Fínska. Hneď prvé minúty sa niesli v bojovnom duchu a žiaden z protivníkov si nič nedaroval. Naši reprezentanti pôsobili lepším dojmom, čím adekvátne reagovali na skvelú divácku kulisu. “Systémovo sme začali veľmi dobre. V šatni sme si povedali, čo by sme mali dodržiavať v zápase. Vedeli sme, že budú hrať aktívne a snažili sme sa robiť to isté,“ prezradil urastený útočník Filip Krivošík, ktorý natrafil na štyroch klubových spoluhráčov v drese Suomi.

jäzva

Aj napriek optickej prevahe, hre do tela či nebezpečným výletom Martina Fehérváryho ako prví gólovo prehovorili hostia zo Škandinávie. Na úvodný gól Vesalainena nadviazal po prestávke kapitán krajiny “tisícich jazier“ Talvitie a klincom do rakvy mal byť druhý presný zásah Vesalainena.

“Bola to paráda. Konečne som doma a to, čo pre mňa spravili, je perfektné. Je mi až do plaču, akí sú perfektní.“

To by však nesmeli ryť ľad domáci Slováci, ktorí ani za stavu 0:3 neskladali zbrane, práve naopak. K obratu zavelil domáci odchovanec Patrik Hrehorčák. “Vrátili sme sa do hry ako tím a to je naša najlepšia vlastnosť. Práve na tomto by sme mali stavať,“ vyslovil sa popradský rodák. Tohto šikovného útočníka pôsobiaceho v Třinci povzbudzoval v hľadisku slušný počet rodinných príbuzných či priateľov. “Bola to paráda. Konečne som doma a to, čo pre mňa spravili, je perfektné. Je mi až do plaču, akí sú perfektní,“ rozradostil sa muž zápasu.

jäzva

Od prvej gólovej radosti neubehlo ani osem minút a Fíni neverili vlastným očiam. Kolektívny, a najmä bojovný výkon dvíhal divákov zo sedadiel, keď pridal svoj druhý gól v zápase Hrehorčák a na 3:3 vyrovnával z modrej čiary strieľajúci Kupec. Streleckú smršť zavŕšil vedúcim gólom Stacho. “Padlo veľa gólov. Niekedy to je lepšie, niekedy horšie. Za stavu 0:3 sme museli veriť, že otočíme výsledok. Razom sa nám podarilo obrátiť na 4:3 a hneď sme vyhrávali. Taký je hokej,“ komentoval ochranca svätyne Juraj Sklenár, ktorý sa v zápase blysol viacerými ukážkovými zákrokmi. Takýto obrat dokáže predviesť iba naozaj silný kolektív, čo v rozhovore potvrdil aj Patrik Hrehorčák: “Počas celého zápasu sme sa na striedačke navzájom povzbudzovali a mali sme hlavy hore. Dali sme jeden gól a už sme boli na koni. Tento tím má skvelú dušu a podľa mňa máme na veľa.“

Avšak, naše vedenie netrvalo dlho. Už o dve minúty neskôr dorovnával na 4:4 svojim premiérovým zásahom na šampionáte Ylönen. Pár nevyužitých šancí a aj zaváhania rozhodcov stáli “slovenských košikárov“ stratu priaznivého stavu, keď na 4:5 pre Fínov zvyšoval Talvitie. Jeho presná strela sa nakoniec stala víťaznou, no Slováci pociťovali krivdu po neuznanom góle ďalšieho Popradčana Adama Žiaka. “Pozrieme si ešte na videu ten posledný gól, ale nám sa nezdá, že by došlo k nejakému porušeniu pravidiel,“ prehlásil kormidelník Norbert Javorčík.

jäzva

“Určite nemám prečo hráčov kritizovať."

Aj prehra 4:5 však zanechala na hráčoch i fanúšikoch dobrý dojem z predvedenej hry. Nie je totiž jednoduché hrať vyrovnanú partiu s obhajcami titulu. Neraz to boli práve naši reprezentanti, ktorí diktovali tempo zápasu.“Určite nemám prečo hráčov kritizovať. Na našej hre bolo vidieť obrovskú snahu, nasadenie a každý sa snažil podať čo najlepší výkon. To sú atribúty, na ktorých budeme stavať aj naďalej. Mrzí nás, že sme zápas nedotiahli aspoň do predĺženia. Na druhej strane nás teší, že za akéhokoľvek stavu dokáže toto mužstvo hrať,“ neskrýval dobré pocity tréner Javorčík. “Máme byť prečo sebavedomí. Na druhej strane, musíme udržať správnu mieru aktivity a aj bezpečnosti v defenzíve,“ pokračoval.

O skvelú atmosféru sa postaralo publikum, kvôli ktorému “praskal štadión vo švíkoch“. “Nie je veľa hráčov v našom mužstve, ktorí hrávajú pravidelne pred takouto kulisou a boli by na to zvyknutí. Som si istý, že po takomto hektickom zápase si na ňu hráči viac zvyknú a dokážu si zo zápasu vziať skôr pozitíva. Už by sa nemali dať zlákať na, laicky povedané, ‘hurá‘ hokej,“prezradil na margo atmosféry Javorčík. Slovami chvály na adresu fanúšikov nešetrili ani samotní aktéri duelu. “Boli naozaj úžasní a veríme, že takto to bude vyzerať aj v ďalších zápasoch,“pochvaľoval si kapitán Martin Fehérváry, na ktorého nadviazal Juraj Sklenár: “Tribúny nás ženú vpred. Aj dnes navštívili štadión vynikajúci fanúšikovia, ktorí nás povzbudzovali celých 60 minút.“

jäzva

Naše mladé nádeje čaká deň voľna, po ktorom si zmerajú sily s ašpirantom na celkové prvenstvo z Kanady. “Myslím si, že deň voľna nám pomôže. Chlapci si môžu medzi sebou rozobrať momenty tohto zápasu a porozprávať sa o nich. Samozrejme analyzovať zápas budeme aj spoločne. Verím, že sme sa z chýb poučili do ďalších zápasov a mierne chyby, ktoré sme robili, dokážeme odstrániť,“ dodal na záver rozhovoru Norbert Javorčík.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2018

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia