spravy.sk spravy.sk

Ťažší prechod z juniorky ako do Ameriky, Las Vegas môže vyvolať boom

Má za sebou ôsmu sezónu v zámorí. Hoci ju odohral s bolestivým zranením a jeho tím sa trápil, zaznamenal druhý raz po sebe najviac kanadských bodov spomedzi všetkých Slovákov, o jeden, respektíve o dva viac ako chicagská dvojica Marián Hossa a Richard Pánik. Portál HOKEJ.SK exkluzívne vyspovedal jedného z najlepších slovenských hokejistov Tomáša Tatara.

Začiatky rodáka z Ilavy nevyzerali o nič zvláštnejšie, než u ostatných. Vyrastal v Dubnici, mládežnícke výbery dokončil v Dukle Trenčín a prvú sezónu na mužskej úrovni odohral vo Zvolene. Upozornil na seba najmä na majstrovstvách sveta hráčov do dvadsať rokov. „V Dubnici to bolo pre mňa ešte všetko nové, bol som malý. Na ľad som sa však každý deň tešil, hokej bol môj život. V Trenčíne som to už začal brať viac profesionálnejšie a vo Zvolene to už bola plná serióznosť. So všetkými chalanmi, s ktorými som jednotlivé ročníky prešiel, v akejkoľvek vekovej kategórii či meste, som stále v kontakte a poznám skoro každého hokejistu na Slovensku,“ zaspomínal na svoje začiatky Tomáš Tatar, ktorý ešte počas krátkej výluky v sezóne 2012/13 obliekal dres Piešťan a napriek nabitému kalendáru stále stíha sledovať dianie aj v našej lige.

Prelomová v kariére Tomáša Tatara bola sezóna 2009/10. Na jej začiatku si ho draftoval jeho vysnívaný klub Detroit Red Wings v druhom kole zo 60. miesta. Hneď danú sezónu strávil na farme. Prechod nebol až tak náročný, ako keď som prechádzal z juniorky na seniorský hokej. V zámorí som natrafil na skvelých spoluhráčov, ktorí mi všetko uľahčili. Veľmi mi pomohlo, že som sa na mužskú úroveň dostal ešte na Slovensku. Takisto som od šestnástich rokov žil sám a bez rodičov, samostatnosti som sa teda naučil už doma. Jedinou bariérou bol jazyk, na to som nebol dobre pripravený a musel som sa učiť za pochodu,“ hovorí Trto, ako ho prezývajú. Vie si po ôsmich rokoch predstaviť sťahovanie do iného klubu? „Musíš si to vedieť predstaviť, o tom je ten biznis. Nikdy nevieš, čo ťa čaká. Ako sa mení život, tak sa môže zmeniť situácia v čomkoľvek a ja to nemôžem ovplyvniť. Môžem však povedať, že som rád, kde som. Detroit beriem ako moju veľkú rodinu,“ dodal.

„Veľmi mi pomohlo, že som sa na mužskú úroveň dostal ešte na Slovensku. Dnes, žiaľ, naša liga kvalitatívne mierne klesla a aj skauti ju berú horšie. Cestou pre našich hokejistov môže byť možno univerzita v zámorí,“ dodal Tomáš Tatar. (foto: TASR, rok 2009)


Novinkou v nasledujúcej sezóne NHL bude klub Vegas Golden Knights. Po sedemnástich rokoch sa tak konal rozširovací draft, kde si mohlo vedenie vybrať určitých hráčov z ostatných tímov. Tatarovi deň pred draftom z Detroitu volali s informáciou, že si ho budú chrániť, jeho dvaja českí kolegovia Petr Mrázek a Tomáš Nosek také šťastie nemali, druhý menovaný napokon v meste hriechu aj zakotvil. „Je to ich interná záležitosť. Špekulovať sa dalo len podľa nechránených mien, ktoré boli známe, ale informácie nekolovali žiadne ani medzi hráčmi. Amerika robí marketing aj biznis na úplne inej úrovni. Golden Knights prinesú do ligy určite niečo nové, bude to o klub naviac, navyše v meste ako Las Vegas. Minimálne zo začiatku očakávam veľký boom, ale môže to byť projekt na celý život,“ zhodnotil novinku v zámorí Tatar.

Jeho budúcnosť bola tiež dlhodobo otázna, po sezóne mu totiž vypršal kontrakt a na ďalšom ešte nie je s klubom dohodnutý. Fakt, že si ho klub pred rozširovacím draftom uchránil, však jasne nasvedčuje tomu, že ani jedna strana nerozmýšľa nad rozchodom po dlhých ôsmich rokoch. „Zatiaľ čakám, doteraz sme o novej zmluve ešte nejednali, ale myslím si, že v tom nebude žiadny problém. Rozrobené nemáme nič, ale nervozitu nepociťujem. Vedenie klubu teraz čakajú drafty a plno iných povinností,“ tvrdí dvadsaťšesťročný hokejista, ktorého limitovalo zranenie a diera v ramene. Liečba však prebieha dobre. „Mal som roztrhnuté predné puzdro, stalo sa mi to už v polovici predchádzajúcej sezóny. Vtedy to však ešte nebolo tak vážne, ako sa to ukázalo v priebehu uplynulého ročníka. Obmedzovalo ma to čoraz viac. Ak niečo tú dieru trafilo, až ma to umŕtvilo. Keď bola bolesť neznesiteľná, museli mi to opichať injekciami, aby som vôbec hral. Teraz sa dávam dokopy, vyzerá to tak, že by som to mal stihnúť pred začiatkom sezóny. Už mám plný rozsah pohybu, ešte musím nabrať silu,“ zhrnul Tatar.

Zdravotný stav ho napokon vyradil aj zo svetového šampionátu v Nemecku a Francúzsku. „Nemohol som kvôli zraneniu ísť na šampionát, keďže som sa musel podrobiť operácii. Jednoducho sa to ďalej ťahať nedalo. Fakt, že sa mi skončila zmluva, som teda ani neriešil,“ povedal krídelník, ktorý celý šampionát - na ktorom sme napokon obsadili štrnáste miesto zo šestnástich - poctivo prežíval ako fanúšik pred televízorom. „Videl som každý zápas, aj kvôli operácii som nemal veľmi čo iné v Amerike robiť. Chalanov som sledoval pozorne a držal im palce. Z konečných výsledkov a umiestnenia, samozrejme, nikto nie je nadšený. Každý z nás dúfal, že to skončí lepšie,“ dodal.

Začiatkom tejto sezóny na Svetovom pohári zaznamenal v šiestich zápasoch tri presné zásahy. (foto: TASR)


Po šampionáte sa riešili a stále aj riešia rôzne žabomyšie vojny, vyčítajú sa rôzne pochybenia, nezvládnuté úlohy či aj údajne neštandardný hovor cez Skype, ktorý absolvoval aj Trto. „Normálne sme sa porozprávali, akoby sme sa aj naživo. Mám dokonca pocit, že bol rozhovor dlhší ako býval v minulosti, keď sme boli na tripe a hnali sa po zápase na lietadlo. Mne táto forma absolútne vyhovovala, rovnako ako ostatným chalanom zo zámoria. Povedal som im, že si tak môžeme zavolať kedykoľvek, s ktorýmkoľvek z nich sa rád pozhováram. Iste, ak je nejaký hráč na hrane a tréner si chce zistiť, či sa mu hodí do koncepcie, v tom prípade nič nenamietam, ale ak s niekým počítajú naisto, dá sa všetko vyriešiť aj po telefóne,“ povedal svoj názor.

Do dejiska majstrovstiev napokon necestovala so slovenskou výpravou historicky po prvýkrát ani jedna posila zo zámoria. V reakciách na túto situáciu sa často skloňovalo slovo bojkot. „Neviem, kto neustále vyťahuje nejakú sabotáž. Keď sa bojkot uskutočnil o sezónu skôr, všetko sa napokon ustálilo a hráči prišli. Žiaľ, teraz to vyšlo takto zle. V NHL je nás strašne málo a viacerí z nás boli zranení. Myslím si, že aj z ostatných krajín chýbal veľký počet hráčov, akurát si to ľudia neuvedomujú, lebo okrem nich pôsobí v zámorí ďalších dvadsať hokejistov z danej krajiny,“ reaguje deatroitská dvadsaťjednotka.

O lepšie výsledky na medzinárodnom fóre sa bude musieť postarať už nový realizačný tím, zmluvy totiž skončili trénerovi Cígerovi, ako aj generálnemu manažérovi Švehlovi. Druhého menovaného by mohol potenciálne nahradiť Miroslav Šatan. „Pod Cígerom som nikdy nehral, takže sa k nemu neviem vyjadriť ako k trénerovi. Čo sa týka Mira, svoje schopnosti ako generálny manažér ukázal na Svetovom pohári, a tak si ho na tomto poste vie každý predstaviť aj v reprezentácii. Je to však jeho osobné rozhodnutie, ktoré musí zvážiť,“ zhodnotil aktuálne dianie Tatar, ktorý si pri pohľade na rôzne hádky a spory vzniknuté v poslednom období len smutne povzdychol: „Myslím si, že sa vadí celá krajina... S posledným výsledkom Slovenska je právom nespokojný každý, šampionát nám nevyšiel, ale teraz sa musíme naopak všetci spojiť a makať na tom, aby to bolo lepšie,“ vyzval na záver.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia