spravy.sk spravy.sk

Jedným z vrcholov reprezentácie aj ZOH, Šatan: Pôjdu tam iba tí najlepší

Miroslav Šatan začal štvrtý mesiac vo funkcii generálneho manažéra slovenských hokejových reprezentácií. Jeho cieľom je reštartovať všetky výbery nielen na úrovní štátnych reprezentácií, ale aj na domácom fóre. Spolu s tímom, ktorý si okolo seba zvolil, má za sebou prvé skúsenosti a pred sebou ďalšie výzvy.

Tou prvou je blížiace sa vystúpenie "áčka" na medzinárodnom turnaji. "Momentálne sa chystáme na Nemecký pohár a potom pripravujeme pre všetky mládežnícke reprezentácie trojdňové kempy. Tu by sme mali začať učiť hráčov jednotný systém, ktorým sa chceme prezentovať," prezradil Šatan, ktorý v uplynulých dňoch čerpal energiu na turnaji Business Golf Tour 2017. Oddych mu po náročnom období padol vhod. "Očakával som, že budem mať veľa práce, ale musím priznať, že je toho ešte viac. Niekedy posielam emaily aj o polnoci. Každý deň je to iné."

jäzva

Za deväťdesiat dní vo funkcii si stihol podrobne prejsť všetky veci, ktoré by chcel z titulu svojej pracovnej náplne zlepšiť. "To je na dlhú debatu. Môžeme sa zlepšovať v každom aspekte, ale my sa musíme zamerať najmä na to, aby sme dostali do nášho hokeja moderné prvky, a aby ich aplikovali aj tréneri mládeže. Musíme pozdvihnúť nielen kvalitu extraligy, ale aj juniorských súťaží," dodal Šatan, ktorý má spolu so svojím tímom v tejto sezóne dva vrcholy. Okrem svetového šampionátu aj zimné olympijské hry v Pjongčangu. "Už sa tým zaoberáme. Tréner Craig Ramsey chodí každý týždeň sledovať zápasy a sleduje hráčov. Ja viacerých poznám aj z čias mojej aktívnej kariéry. Pred nami je teraz turnaj v Nemecku, kam chceme poslať kvalitný výber. Je to vlastne druhý dôležitý krok smerom k nominácii do Pjongčangu."

Na olympiádu sa chce dostať veľa hráčov, ale Šatan sľubuje, že reprezentovať budú iba tí najlepší. "Budeme ich hodnotiť iba podľa kvality. Šancu majú viacerí, je ich možno aj sto. Ale do konečného výberu pôjdu iba tí, ktorí budú mať najlepšiu formu. Všetci majú otvorené dvere."

Potenciálnych adeptov si kanadský tréner Craig Ramsay spolu s Miroslavom Šatanom chodia pozerať osobne. "Ja som najviac odsledoval Slovan, videl som všetky domáce zápasy. Ale máme už s Craigom spísaný kalendár, čo by sme chceli vidieť. Medzi zápasmi je aj česká liga. Dvakrát sa už bol pozrieť aj na dvadsiatku, teraz ide dvakrát za sebou do Trenčína," prezradil generálny manažér, ktorý je v súčasnosti predĺženou rukou kanadského trénera i mimo práce: "Primárne ho však zaujíma hokej, denne o ňom hovoríme. Dokonca analyzujeme aj zápasy z minulého roka, ktoré si pozrel na videu."

Craig Ramsay (foto: TASR)

Prezident Slovenského zväzu ľadového (SZĽH) hokeja Martin Kohút v stredu prezradil, že realizačný tím posilní aj fínsky odborník, ktorý bude mať na starosti trénerov a metodiku. A v hre je aj jedno voľné miesto vedľa hlavného trénera SR. "Tam nás však momentálne topánka netlačí. Máme Vlada Országha a Jána Lašáka, pozícia tretieho asistenta je viac menej ešte otvorená," uviedol Šatan, ktorého teší súčasná forma centrov. Teda postu, na ktorom mali Slováci v minulosti problém. V Třinci má skvelý začiatok sezóny Tomáš Marcinko, Slovan bodovo ťahá Marek Viedenský: "Pred pár rokmi sme sa sťažovali, že na tomto poste nemáme veľa kvality. Ale teraz sa ich ukazuje viac. Teším sa, že sa chalanom darí."

Hokejovú verejnosť v uplynulej sezóne nadchli výkony slovenskej "osemnástky", niektorí z nich majú možnosť zabojovať aj o seniorský dres. Podľa najlepšieho strelca slovenskej reprezentácie v histórii však napriek tomu nie je v juniorských kategóriách taký potenciál ako v minulosti. "Z dlhodobého hľadiska sa budeme tešiť, keď budú hrať dobre a bude sa im dariť. Ale nie vždy je vhodné, aby sa urýchlil ich štart medzi seniormi. Niektorí ešte musia dozrieť. Verejnosť volá po tom, aby niektorí dostali šancu, ja by som tiež veľmi rád zobral do reprezentácie nejakého devätnásťročného mladíka, ale musel by mať dobré výsledky aspoň v našej lige. V minulosti si mladíci práve takto svoju nomináciu vypýtali," dodal Šatan.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia