spravy.sk spravy.sk

Desať rokov vernosti. Mladý Bratislavčan sa stal v Colorade pojmom, predstavovať sa už nemusí ani Sakicovi

Každý hokejový fanúšik má svoj klub, ktorému drží palce v dobrom i v zlom. Niektorým stačia domáce zápasy, iní cestujú prejaviť podporu svojim miláčikom aj na štadióny súperov. Čo však robiť, ak ste sa zamilovali do klubu, ktorý je vzdialený takmer deväť tisíc kilometrov?

Presne to bol prípad Bratislavčana Dávida Púchovského, ktorý sa rozhodol zasvätiť život Coloradu Avalanche. Neostalo však len pri lepení plagátov na stenu izby či sledovaní televíznych prenosov. Pred desiatimi rokmi založil európsky fanklub Eurolanche a už po roku zorganizoval prvý trip do Denveru.

"Fanklub Eurolanche sa za sebou rovných 10 rokov a za ten čas sme zorganizovali deväť výletov, vďaka ktorým sme sa stali známymi aj v zámorí," hovorí pre hokej.sk Dávid Púchovský.udia nás spoznávajú na ulici, pracovníci v obchodoch vedia kto sme, keď sa u nich objavíme. V Pepsi Centre s nami robia rozhovor na kocke počas prestávky, niekedy sme dokonca aj v niektorej z regionálnych televízií, raz dokonca aj v celoštátnej NBC Sports, kde ma vyspovedal Jeremy Roenick."

Výjazd Eurolanche

Z mladého Bratislavačana sa stal v Denveri jeden z najznámejších fanúšikov Lavín. To však samozrejme nebolo jeho prvotným cieľom. Na svoju prvú návštevu Colorada cestoval s veľkými očakávaniami a po vstupe do haly Pepsi Center sa cítil ako Alenka v ríši divov.

"Keď sme tam išli prvýkrát v roku 2008, tak síce sa po organizačnej stránke výletu nedá nič porovnávať so súčasnosťou, ale vtedy to bolo všetko po prvýkrát, keď sme zažívali NHL. Hneď prvý zápas bol Colorado - Detroit," spomína Púchovský. "Po vstupe do haly sme sa vďaka VIP lístkom dostali do jej útrob, kde sme ako prvých stretli trénerov Colorada. Chcel som im niečo povedať, popriať, ale zmohol som sa iba na "Good Night", čiže som ich poslal spať. Neskôr počas zápasu so mnou robila rozhovor americká televízia. Celý som sa doslova triasol, nikdy predtým a ani potom som nemal väčšie nervy."

Eurolanche na výjazde

Postupom času však získala partia spod Tatier, že aj veľké hviezdy NHL sú len obyčajnými ľuďmi z mäsa a kostí.


"Nášli sme medzi nimi inteligentné a milé osobnosti a na druhej strane arogantných a namyslených, ktorí nemajú záujem o fanúšikov. Spravidla platilo jednoduché pravidlo: Česi, Slováci a skutočné legendy NHL sa ku všetkým správajú fantasticky," zdôrazňuje zakladateľ Eurolanche. "A to nemám na mysli iba Colorado, keďže za tie roky sme videli v akcii skoro všetky tímy NHL a stretli s ich viacerými hráčmi. Peter Budaj, Marek Svatoš, Jan Hejda, Milan Hejduk - českoskolovenský základ Avs za posledné roky. Máme na nich výborné spomienky. Vždy si našli na nás čas a niektorí nám aj kupovali lístky. Z legiend je top Joe Sakic. Pred rokom som ho stretol pred tréningovou halou. Poprosil som ho o podpis pre mňa s venovaním. Povedal som mu, ako sa volám. On na to, že vie, kto som. Tak to ma úplne dostalo."

Výjazd Eurolanche

Podobných zážitkov nahromadil Púchovský za dekádu fungovania fanklubu veľa. Aj preto sa rozhodol, že si ich nenechá len pre seba a pri príležitosti jubilea ichprenesie na papier.

"Už v minulosti som napísal jednu knihu, no tá nebola o hokeji. Na našich cestách za Avalanche sme však toho zažili toľko, že jednoducho "bolo o čom", objasňuje pozadie vznikupripravovanej publikácie Dávid Púchovský. "Knižku som sa snažil napísať tak, aby bola zaujímavá pre všetkých hokejových fanúšikov, nielen pre skalných priaznivcov NHL. Čiže okrem detailných pohľadov na výlety do USA na rôzne štadióny NHL v nej nájdete rady a tipy pre organizáciu vlastnej cesty do USA, doteraz nezverejnené zážitky s niektorými hráčmi NHL, ale aj to, aké to bolo vyrastať v Európe v 90. rokoch minulého storočia ako fanúšik NHL, v čom sa podľa mňa mnohí čitatelia nájdu. V skratke, je to kniha od fanúšika pre všetkých hokejových fanúšikov, čo tu asi snáď ani nebolo ešte."

Predslov do knihy napísal americký novinár Adrian Dater, ktorý píše o Colorade od jeho vzniku. "Napísal tam, že Eurolanche je už za toľko rokov akousi trvalou tradíciou a súčasťou Colorada Avalanche. Veľmi ma to dojalo, ale je to naozaj tak. Kto nepríde osobne do Colorada, nepochopí," pridáva Dávid Púchovský.

Eurolanche v DenveriKnižné uzatvorenie desaťročnice fungovania však samozrejme neznamená záverečnú kapitolu fanklubu Eurolanche. Aké sú ďalšie plány jeho zakladateľa? "Po toľkých rokoch driny máme pocit, že sme už dosiahli maximum, čo sme mohli. Vlastná knižka je už len akousi čerešničkou na torte. Ďalšie roky chceme naďalej pokračovať v stabilnej činnosti, do ktorej bude patriť aj organizácia Eurolanche Invasion, ak o ňu bude naďalej záujem. Našim dlhodobým a najväčším cieľom je stať sa oficiálnym fanklubom Colorada Avalanche, čo je však veľmi, veľmi ťažké, no urobíme pre to všetko."

Kniha o Eurolanche


Číselné zaujímavosti za prvých 10 rokov 2007-2017:

9 výletov do USA pod názvom Eurolanche Invasion

56 navštívených zápasov

54 členov fanklubu z ôsmich krajín absolvovalo výlety na zápasy Avalanche

9 uskutočnených členských stretnutí v Európe

9 stretnutí s hráčmi Colorada v Európe

10 000 + publikovaných článkov o Colorade

Ku dnešnému dňu má fanklub 788 členov zo 43 krajín sveta (Eurolanche má členov v takmer každom štáte EÚ)


Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia