spravy.sk spravy.sk

Marton musí vážiť slová, práca so ženami ho baví i udivuje

Zatiaľ čo predstavitelia Tipsport ligy hovoria o nebývalej vyrovnanosti, v našej ženskej hokejovej ligy platí pravý opak. Tri tímy z čela tabuľky nadeľujú pravidelne dvojciferná a často aj dvadsaťgólové prídely tým ostatným.

Tak napríklad vicemajsterky z Prešova vyhrali v aktuálnej sezóne o desať a viac gólov už štyri stretnutia. Naposledy nadelili Košičankám na ich ľade 19:1, pričom samotná najproduktívnejšia hráčka Šarišaniek Petra Jurčová strelila osem gólov, ku ktorým pridala štyri asistencie. Celkovo má po odohratí desiatich zápasov bilanciu 24+23.

"Práve na takéto zápasy sa motivujú dievčatá veľmi ťažko. Vedia, že vyhrajú aj na pol plynu a ja ako tréner potom nie som spokojný s nasadením a prístupom. Taká je však slovenská mentalita - keď nemusím, tak naplno nepôjdem," poznamenal pre hokej.sk tréner Šarišanky Prešov Róbert Marton, podľa ktorého tak mohol byť výsledok aj výraznejší.

Róbert Marton (foto jäzva)

Hokejistky z centra Šariša sa tak sústredia predovšetkým na súboje proti tímom z prvej trojky. S majstrovskými Líškami z Popradu majú zatiaľ vyrovnanú bilanciu 1-1, v Bratislave prehrali 2:4.

"Zatiaľ ideme podľa plánu. Odohrali sme kvalitné zápasy proti Popradu i Bratislave a teší nás, že v tejto sezóne odohráme v základnej časti proti Popradu až štyri zápasy. Potrebujeme kvalitné súboje," zdôraznil Marton.

V porovnaní s vlaňajšou sezónou už v našej najvyššej súťaži nefiguruje poľský Nowy Targ, do súťaže sa však vrátil silný tím ŠKP Bratislava.

"Sú tam sústredené dievčatá z celého Slovenska a ide kvázi o výcvikový tábor reprezentácie. Škoda, že niektoré staršie hráčky skončili, ale je to kvalitný zápas. Tam to nie je o tom, či niekto korčuľovať vie, alebo nie. Sú to skôr taktické súboje, ktoré dajú dievčatám viac aj z pohľadu medzinárodného hokeja," ocenil tréner Prešova rozšírenie ligovej konkurencie, ktorá sa doposiaľ zužovala na Poprad a Prešov. Aj preto môže byť tohtosezónny súboj o titul zaujímavejší ako tomu bývalo v predošlých rokoch. "Šance sú vyrovnané. O titule sa rozhodne medzi nami, Popradom a Bratislavou, pričom rozhodne momentálna forma. Lámať sa to bude v play-off a tesne pred ním, kedy pôjde o pozície pred vyraďovacou fázou."

Courtney Kesselová (foto jäzva)

Plusom pre ženskú ligu bol aj príchod kanadskej majsterky sveta Courtney Kesselovej, ktorá oblieka dres Ice Dream Košice.

"Pre túto ligu je to veľký prínos. V zápase proti Košiciam bolo vidieť, že jej individuálne i taktické schopnosti sú na inej úrovni," uviedol Róbert Marton. V súvislosti s kanadskou hokejistkou sa hovorí aj o silnom záujme zo strany Popradu i Prešova získať ju do svojich služieb. "Nebudem klamať, takúto hráčku by chcelo každé družstvo. Či sa to týka nás, Popradu, alebo Bratislavy. Je to jednoducho špičková hráčka, ktorá sa však musí rozhodnúť sama. Či chce hrať hokej, alebo sa zabávať popri pôsobení svojho manžela v Košiciach."

Tridsaťsedemročný tréner je pre hokejových fanúšikov známy predovšetkým ako bývalý brankár Prešova, Bardejova či Michaloviec a ešte v uplynulej sezóne odchytal pár stretnutí za druholigový Sabinov. Svoju hlavnú pozornosť však už vtedy venoval tímu Šarišaniek, s ktorým podľahol vo finálovej sérii Popradu po vyrovnanom boji 2:3 na zápasy.

"V prvom rade som si musel zvyknúť na slová, ktorými sa k dievčatám prihováram. Predsa len, ženy prijímajú niektoré veci inak ako muži. Tento šport robia zadarmo a nebolo by dobré, ak by sa niektorá baba urazila a nemala chuť prísť na ďalší tréning. V kolektívnom športe to však bez zvýšeného hlasu nejde," upozornil na špecifiká práce so ženským kolektívom Marton. "Množstvo situácií v ženskom hokeji je pre nás mužov nepochopiteľných. Ony to jednoducho vidia inak ako my. Je to však pekná práca a mne sa s babami spolupracuje dobre."

Podstatu svojej práce nevidí len v tom, aby dostal Prešov na majstrovský trón. Rovnako tak ho poteší, ak prispeje k rastu hráčok, ktoré by raz prinavrátili slovenský ženský hokej na najvyššiu úroveň.

"Perspektíva tu je. Reprezentácia do 18 rokov skončila na vlaňajšom šampionáte na druhom mieste a nebyť tesnej prehry s Nemkami, mohli hrať teraz A-kategóriu. Máme teda šikovné dievčatá, niektoré iné kvalitné hráčky máme vonku. Spomenul by som Nikol Čupkovú, ktorá je v Rusku, Gapová je vo Fínsku, máme dievčatá vo Švédsku, Švajčiarsku i Kanade. Záleží od toho, ako sa podarí novej trénerke reprezentácie zmeniť mentálne nastavenie v našom ženskom hokeji. Držím jej palce," odkázal novej trénerke ženskej reprezentácie Jenny Potterovej Róbert Marton.


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia