spravy.sk spravy.sk

Do Francúzska si šiel oddýchnuť od slovenského hokeja, ,v Dubnici vládne štatistikám

Ešte pred dvomi rokmi obsluhoval Michal Kluka zákazníkov v McDonalde vo francúzskom Montpellieri. Tí ho okrem hamburgerov či hranoliek mohli pokojne požiadať aj o autogram, veď v drese tamojšieho klubu bol hlavnou hviezdou. V pätnástich stretnutiach nastrieľal 37 gólov, ku ktorým pridal 32 asistencií.

"Bola to len moja tretia sezóna medzi seniormi a po predošlých skúsenostiach som si potreboval oddýchnuť od hokeja na Slovensku. Vo Francúzsku som chcel prísť na iné myšlienky a celkom to vyšlo. Vo francúzskej štvrtej lige sme skončili na prvom mieste, ale keďže klub rok predtým skrachoval, postúpiť sme nemohli. Dozvedeli sme sa to týždeň pred play-off," zaspomínal si momentálne najproduktívnejší hráč prvej ligy na svoje pôsobenie v krajine galského kohúta.

Vo Francúzsku sa mu páčilo a čo to sa priučil aj z tamojšieho jazyka. "Boli to však len základné frázy, ktoré som potreboval v práci. Francúzština je dosť ťažká a na to, aby som ju ovládal poriadne, by som tam musel stráviť aspoň tri i štyri roky."

Montpellier je známy v prvom rade ako futbalové mesto, no aj počas hokejových zápasov tam bolo podľa mladého Slováka hľadisko spravidla plné. Ak by vtedy mohol jeho klub postúpiť vyššie, možno by tam zostal oveľa dlhšie. Takto sa radšej rozhodol prikývnuť na ponuku trénera Topoľčian Miroslava Nemčeka.

"Sľúbil mi dostatočný priestor na ľade a tak som sa vrátil domov," vysvetlil pozadie návratu domov Kluba. V drese Žochárov nazbieral počas dvoch sezón 84 kanadských bodov a počas minulej sezóny popri tom vypomohol aj materskej Dubnici v rámci druhej ligy. Po tom, čo sa posunul tím MHK o súťaž vyššie, vrátil sa Kluka do dôverne známej haly.

Michal Kluka (foto jäzva)

"Zo začiatku sezóny vládla v Dubnici veľká eufória. Všetci sme sa tešili, že sa môžeme predstaviť doma, pred kamarátmi a známymi. Ja ako dubnický odchovanec som sa na štart sezóny tešil už od konca tej predošlej," vracia sa 25-ročný útočník o pár mesiacov dozadu. Štart sezóny vyšiel Dubnici ako z partesu a istý čas okupoval nováčik pozíciu lídra. "Dávali sme do toho všetko a viezli sme sa na víťaznej vlne. Potom sme však nadobudli pocit, že to pôjde samo a začali sme hrať oveľa horšie. Zlomilo sa to zápasom v Bratislave a odvtedy sa dosť trápime. Akoby sme teraz vedeli podať kvalitné výkony len proti silnejším tímom."
Samotný Kluka vtrhol do sezóny štvorgólovým výkonom proti Trnave a po úvodných šiestich zápasoch mal na svojom konte deväť gólov.

"Keď strelíte v prvom zápase štyri góly, tak vás to nakopne. Celkovo sa nám darilo ako päťke. Prišli však zranenia, prestalo nám to sypať a celé sa to rozsypalo," povzdychol si útočník MHK. Faktom však je, že aj po odohraní 21 zápasov si Kluka drží priebežnú prvú pozíciu prvoligovej produktivity (13+12). Tú by si rád udržal až do konca sezóny. "Závisí to od viacerých okolností. Nebudem klamať, že by som tú produktivitu vyhrať nechcel, ale podstatné sú výsledky tímu."

Pred pár rokmi okúsil Kluka ako mladý zelenáč extraligu v dresoch Nitry a Žiliny a oživenie záujmu zo strany klubov z najvyššej súťaže by vzhľadom na jeho doterajšie štatistiky určite neprekvapilo.

"V tejto chvíli sa sústredím len na Dubnicu. Každý hokejista chce hrať najvyššiu ligu, ale je lepšie hrať prvé husle v prvej lige, ako paberkovať v extralige vo štvrtom útoku," zamyslel sa Michal Kluka.

So svojim tímom sa momentálne nachádza na piatom mieste tabuľky. Z trojice nováčikov súťaže je na tom Dubnica najlepšie, no 25-ročný útočník vníma nováčikovský status s rezervou. "Áno, klub hrával ešte vlani v druhej lige, ale väčšina z nás hrávala aj v extralige. Sami teda od seba očakávame dobré výsledky a nemôžeme sa vyhovárať na to, že sme nejaký nováčik," dodal Michal Kluka pre hokej.sk.


Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia