spravy.sk spravy.sk

Michalovský štadión praskal vo švíkoch, na Zemplíne otvorili vynovený stánok

Šláger prvej hokejovej ligy medzi Michalovcami a Skalicou nepriniesol len víťazstvo hostí (3:4) a výmenu stráží na čele tabuľky, ale v prvom rade otvorenie vynoveného zimného štadióna a nový tohtosezónny divácky rekord. Krásne zmodernizovaný zimák praskal vo švíkoch a hoci hovorí oficiálny údaj o počte divákov o 3500 hokejových priaznivcov, ľudí bolo na tribúnach určite ešte viac a zaplnené boli aj prechodové uličky, či všetky priestory núkajúce výhľad na ľadovú plochu.

V rámci rozsiahlej rekonštrukcie sa toho zmenilo v Michalovciach naozaj veľa. "Zmenilo sa všetko s výnimkou technického zázemia, čiže kotolne a výrobníkov ľadu. Tie sme totiž modernizovali nedávno. Najväčšiu pozornosť sme teda venovali streche, oplášteniu, tribúnam, terasám, šatňám či hygienickým zariadeniam," vymenoval hlavné zmeny primátor mesta Michalovce Viliam Záhorčák. Ako nám prezradil, celý tento "špás" stál 2,6 milióna eur. "Milión sme dostali od vlády, 300 000 eur pridalo ministerstvo financií, sumou 34 000 eur na mantinely prispel Slovenský zväz ľadového hokeja a zvyšok zaplatilo mesto aj prostredníctvom úveru."

O symbolické otvorenie vynovenej haly sa pred spomínaným zápasom postarali spoločne so Záhorčákom aj riaditeľ klubu HK Dukla Ingema Martin Burinský a prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. Hlava slovenského hokeja má pritom k tomuto miestu obzvlášť vrúcny vzťah.

Záhorčák, Kohút a Burinský (foto jäzva)


Pán prezident, s akými pocitmi ste otvárali štadión v Michalovciach?


Martin Kohút: Ja mám k tomuto štadiónu špeciálny vzťah. Je to pre mňa srdcovka, pretože práve tu som robil svoje prvé kroky na ľade, tu som sa učil korčuľovať. Veľmi ma teší, že hoci bol v takom stave, v akom bol, dnes je z neho veľmi pekný stánok. Myslím si, že sa bude páčiť aj ľuďom. Moje dojmy sú veľmi pozitívne.

Rozvoj infraštruktúry patrí medzi hlavné ciele vedenia SZĽH. Ako sa darí plniť tento cieľ?

Je veľmi dôležité, aby sme na Slovensku začali niečo robiť so zimnými štadiónmi. My ako strešná organizácia slovenského hokeja máme plány, ako to robiť. Michalovský štadión je dôkazom, že ak sa spoja sily, tak sa to dá.


Aké sú teda tie plány?

V priebehu nasledujúcich mesiacov predstavíme viaceré zámery. Máme pripravených veľa vecí týkajúcich sa vzdelávania i rekonštrukcií. Všetko je to postavené hlavne na tom, že sa všetko dá. U nás sa totiž stále vravelo, že to nejde. Vidíte, nikto neveril, že sa stane Miro Šatan generálny manažérom a teraz máme na svete aj nomináciu na olympiádu, ktorú si tiež nikto nevedel predstaviť. Ľudia v Michalovciach rovnako tak po tých dlhých rokoch neverili, že budú mať takýto pekný štadión. Hlavne vďaka aktivite pána primátora a vďaka spolupráci s vládou a samosprávou je dnes v takomto krásnom stave.

Záhorčák, Kohút a Burinský (foto jäzva)

Kde uvidíme podobné otváranie zrekonštruovaného štadióna najbližšie?

Rozrobených je viacero projektov. Najbližšie otvárajú súkromný Hokejpark na Kysuciach a pripravujú sa rekonštrukcie ďalších hál. Nechcem predbiehať, ale tento rok sa pustia do prác v Liptovskom Mikuláši a postupne predstavíme ďalšie aktivity. Na zväze sme prijali výzvy na niekoľko desiatok projektov týkajúcich sa obnovi infraštruktúry, ktoré k nám prišli z obcí, miest a klubov. Budeme sa nimi zaoberať už na februárovom výkonnom výbore.

Spomenuli ste olympijskú nomináciu. Ako ju hodnotíte vy osobne?

Bol som na výkonnom výbore, ktorý ju schvaľoval a hlasovanie bolo hladké – 11:0. S výberom trénera a generálneho manažéra sa tak stotožnil celý výkonný výbor.

Zaujali vysoký počet extraligistov, absencia bratov Hudáčkovcov, ale aj hráčov Slovana Bratislava. V čase odchodu do KHL sa pritom hovorilo, že Slovan reprezentácii výrazne pomôže a bude tvoriť jej základ ako je tomu v prípade Dinama Riga a Lotyšska. Ako vnímate súčasný stav?

Na olympiádu boli vybraní hráči s najlepšou formou, najlepšími výkonmi a zároveň tí, ktorí najlepšie zapadnú do herného štýlu trénera Ramsaya. Medzi náhradníkmi sú aj hráči Slovana. Je mi veľmi smutno, že ten projekt, ktorý bol pripravený a predpokladal s hráčmi Slovana ako so základom slovenskej reprezentácie, dnes jednoducho nefunguje.

Prečo nefunguje a prečo pripravuje Slovan skôr hráčov pre reprezentáciu Česka?

Zväz ako taký nie je majiteľom Slovana a ide o súkromný subjekt s vlastnou obchodnou stratégiou. Tá sa asi veľmi nestotožňuje s tým, čo chce dosiahnuť slovenský hokej. Do toho však my zasiahnuť nevieme. My musíme konať tak, aby hrali za slovenskú reprezentáciu najlepší hráči. To je našim cieľom.
Primátor mesta: Verím, že Dukla nás donúti vytiahnuť ďalšie peniaze

Táto podoba michalovského zimného štadióna pritom ešte nemusí byť finálnou. Zmenou napríklad neprešlo osvetlenie a už otvárací zápas ukázal, že rezervy sú napríklad vo vytvorení priestorov pre prácu médií a v prípade baráže či postupu do extraligy by to chcelo rozhodne aj ďalšie úpravy. 

"Som veľmi rád, že sa nám podarilo dotiahnuť do konca ďalší projekt. Keď som nastupoval do funkcie primátora, tak som vravel, že základom úspešného športu v meste je úspešná infraštruktúra. Zmodernizovali sme mestskú športovú halu, futbalový štadión a teraz máme aj vynovený zimný štadión. Jeho modernizácia sa pritom ešte definitívne neskončila a ja verím, že prípadná baráž nás donúti vykonať ďalšie úpravy. Nebojím sa dať verejný prísľub, že ak nás Dukla „prinúti“ pre ďalšie investície spájajúce sa požiadavkami extraligy, tak nájdeme aj peniaze na turnikety, kamerový systém či lepšie osvetlenie," prisľúbil primátor mesta Michalovce Viliam Záhorčák. 

Ako ďalej prezradil, mesto pomáhalo aj so znižovaním nákladov na cesty, ktoré sa týkali seniorského i mládežníckych tímov Michaloviec počas rekonštrukcie. 

"Som veľmi rád, že sme sa presťahovali do novej haly v pozícii lídra súťaže. Mal som totiž veľké obavy z toho, ako náš A-tím, ale aj mládež, zvládne náročné podmienky a dochádzanie na tréningy do okolitých miest. Za ústretovosť v tomto smere musím poďakovať primátorom Vranova, Humenného i Trebišova. Inak by sme nemali kde hrať. Dukla to zvládla v ťažkých podmienkach excelentne. Verím, že v plnení cieľov teraz bude pokračovať aj v krásnej domácej hale. Držím palce aj mládežníkom, pretože v tomto smere máme rovnaký cieľ, aký bol naplnený v prípade futbalového Zemplína – chceme mať zastúpenie v najvyššej lige na všetkých vekových úrovniach a vytvoriť tak základ pred domácu skladbu seniorského tímu v budúcnosti," naznačil víziu Záhorčák, podľa ktorého sa srdce Zemplína stáva príkladom typického "mesta športu". "Ak by sa nám zámery podarili, tak budeme jediným nekrajským mestom, ktoré sa bude môcť pochváliť takouto športovou infraštruktúrou. Máme tu totiž tri športové haly (Chemkostav arénu, halu Gymnázia Pavla Horova a mestskú športovú halu), zmodernizovaný futbalový i hokejový štadión. Darí sa nám to realizovať hlavne vďaka vedeniu mesta, ktoré je naklonené športu, partnerom a všetkým ľuďom, ktorí chcú pomôcť športu v meste."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia