spravy.sk spravy.sk

Francouz zapôsobil na Hašeka, zopakuje jeho zlaté ťaženie spred dvadsiatich rokov?

Pavel Francouz neodohral v NHL ani jediný zápas. Napriek tomu má šancu zopakovať legendárny výkon svojho krajana a šesťnásobného víťaza Vezinovej trofeje Dominika Haška.

Slávny „Dominátor“ bol pred dvadsiatimi rokmi ústrednou postavou českého tímu, ktorý vybojoval olympijské zlato v japonskom Nagane. Dokáže ho napodobniť 27-ročný plzenský odchovanec?

Nakročené k tomu rozhodne má. Česi vyhrali základnú skupinu a vo štvrťfinále uspeli v sérii nájazdov proti USA. Francouz sa pritom zaskvel piatimi úspešnými zákrokmi pri piatich pokusov zámorského súpera.

Na otázku, či môže byť Francouz novým Haškom, odpovedal autor víťazného gólu Petr Koukal s úsmevom: „No, on predviedol tie víťazné zákroky pravou rukou. Faktom je, že ak chcete vyhrať takýto turnaj, musíte mať kvalitného brankára. Verím, že bude takto pokračovať ďalej.“

Francouz má lapačku na pravej ruke, zatiaľ čo Hašek chytal puky ľavou rukou. Momentálne už 53-ročný pardubický odchovanec pochopiteľne svojho nástupcu poctivo sleduje. Po postupe Čechov cez USA mu zatelefonoval novinár Stephen Whyno z agentúry AP. Ako prvé sa samozrejme opýtal na to, či mu Francouzov výkon pripomenul udalosti spred dvadsiatich rokov.

„Ani nie. Sústredil som sa na tieto nájazdy,“ uviedol Hašek. „Sledoval som to v televízii a nemyslel som na to, čo sa stalo pred dvomi desaťročiami.“

Francouz postupne zneškodnil nájazdy Chrisa Bourqua, Ryana Donata, Marca Arcobella, Troya Terryho i Bobbyho Butlera. Dominik Hašek uspel pred dvadsiatimi rokmi proti Theovi Fleurymu, Rayovi Bourquovi, Joe Nieuwendykovi, Ericovi Lindrosovi a Brendanovi Shanahanovi. Zámorskí novinári vtedajšiemu trénerovi Kanady Marcovi Crawfordovi do dnes vyčítajú, že nevyužil služby Wayna Gretzkeho.


Áno, Chris Bourque bol vyradený v nájazdoch olympijských hier českým brankárom. Rovnako ako jeho otec v roku 1998.

Dvadsaťsedemročný Francouz, ktorý je brankárom Traktora Čeľjabinsk, má zatiaľ v Pjongčangu výborné štatistiky. Zneškodniť dokázal takmer 95 percent striel súperov a inkasoval pritom 1,83 gólu na zápas. Jeho výkony v zápasoch proti Kanade a USA ocenil aj Hašek.

Bol dobrý. V niektorých prípadoch predviedol výborné zákroky, v niektorých nemali Američania dostatok času na podvihnutie puku nad betón. Raz, či dvakrát nebol v ideálnej pozícii, ale hráči súpera neboli dostatočne šikovní. Urobil však správne rozhodnutia a správne zákroky.“

Hokejové Česko je tak opäť na nohách a všetci sú zvedaví na to, či obstojí Francouz aj proti Rusom.

„Dostať sa takto ďaleko bolo našim snom už pred turnajom. Verím, že sa tento sen tak skoro neskončí,“ vyslovil sa Francouz. Ak budeme hrať takýto hokej, tak môžeme dôjsť ešte ďalej. Hráme ako tím, chalani blokujú strely. Veľmi mi pomáhajú. Ani jeden zápas na tomto turnaji nebol ľahký, ale práve to nás posilnilo.“

Pavel Francouz doposiaľ zneškodnil 88 z 94 striel súperov a pridal k tomu spomínanú dominanciu v nájazdoch.

„Chytá výborne a tie nájazdy boli čerešničkou na torte. Pred nami sú stále dva zápasy, ale my vieme, že ho máme a vieme, že nás podrží. To je dôležité,“ dodal bronzový medailista z olympiády 2006 Martin Erat.

Zdroj: thenewstribune.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia