spravy.sk spravy.sk

Tkáčik frustroval strelcov Slovana vyše sto minút

Košice patrili vždy medzi hlavné mládežnícke liahne slovenského hokeja, no v posledných dvoch sezónach sa juniori "oceliarov" nedokázali prebojovať ani len medzi štvrťfinálovú osmičku. Aktuálna sezóna však priniesla oprášenie kvality košického tímu do 20 rokov a po zisku tretej priečky v základnej časti majú východniari našliapnuté do semifinále. V úvodných dvoch zápasoch štvrťfinálovej série totiž dokázali poraziť bratislavský Slovan 4:0 a 3:2

Výraznou mierou sa pod to podpísal 19-ročný brankár Tomáš Tkáčik, ktorý inkasoval prvý gól v sérii až v 41. minúte druhého stretnutia. Reprezentačný obranca Samuel Fereta ho dokázal prekonať po dlhých 100 minútach neprestrieľnosti. 

" Snažil som sa udržať čisté konto čo najdlhšie a veľmi ma podržali aj chlapci. Hrali naozaj zodpovedne. Všetci sme veľmi šťastní a ja osobne si žiadne veľké zásluhy neprivlastňujem. Bojovali sme ako celý tím a chalani mi v obrane výrazne pomohli," skonštatoval nesebeckým tónom Tomáš Tkáčik. "Máme dve víťazstvá a bojujeme ďalej. Našim cieľom je totiž stav série 4:0. To by bola nádhera, ale spokojní určite budeme aj vtedy ak privezieme z Bratislavy aspoň jedno víťazstvo."

Za čisté konto v úvodnom súboji play-off bude musieť počastovať spoluhráčov koláčikmi, no sladké hody sa v šatni mladých "oceliarov" uskutočnia až po sérii. Zverenci trénerskej dvojice Miroslav Marcinko - Vladimír Svitek totiž dobre vedia, že v tejto chvíli sú stále iba na polceste. "Slovan ešte určite nepovedal posledné slovo. Je to veľké derby a proti nim sú to vždy kvalitné zápasy. Tá rivalita je medzi Košicami a Bratislavou veľká a aj preto sa snažíme hrať na sto percent."

Tomáš Tkáčik (foto jäzva)

V rámci play-off zápasov prišli košických juniorov podporiť aj členovia fanklubu HC Košice a mladý brankár si tak užil aj svoje premiérové pozápasové ďakovačky. Do metropoly východu zamieril pred uplynulou sezónou z Michaloviec.

"Cieľom bolo okúsiť vyššiu ligu a zbierať nové skúsenosti. Vlaňajšia sezóna bola pre mňa takou oťukávacou, ale s touto som už veľmi spokojný. Ak by sme ešte získali titul, alebo nejaký väčší úspech, tak by to už bol sen. Na začiatku sezóny nás mnohí odpisovali, ale tím sa zomkol, v základnej časti sme skončili tretí a teraz dokazujeme, že na to máme. Ideme si teda bez rešpektu za svojim cieľom a tým je určite finále," naznačil vysoké ambície 19-ročný Zemplínčan. V drese materskej Dukly zatiaľ naskočil iba do jediného prvoligového zápasu a sám dobre vie, že v budúcej sezóne by to už chcelo častejší kontakt so seniorským hokejom. "Určite by som sa chcel posunúť niekam vyššie. Minimálne do prvej ligy, ale v Michalovciach majú veľké ambície a Adam Trenčan chytá veľmi dobre. Mladí brankári majú predsa len viac priestoru skôr v menej ambicióznych kluboch."

Dostať sa do A-tímu HC Košice bude ešte ťažšie, než by tomu bolo v Michalovciach, no mladý brankár cíti, že urobil príchodom do metropoly východu správne rozhodnutie. 

"Ja nemôžem povedať na Michalovce ani krivé slovo. Vyrastal som tam, ale Košice sú predsa len na inej úrovni. Máme tu kvalitné podmienky a ak niečo potrebujeme, tak to dostaneme. Cením si aj možnosť zlepšovať sa pod vedením trénera brankárov Marka Milého, pomáhať nám chodí aj mladý Dušan Szalontay. Podmienky na zlepšovanie sú tu teda kvalitné a dúfam, že moja výkonnosť bude stále rásť," dodal pre hokej.sk Tomáš Tkáčik.

Štvrťfinále play-off extraligy juniorov:

Nitra - Žilina 4:3 a 4:2 (stav série 2:0)
Trenčín - Skalica 4:2, 3:4 pp (stav série 1:1)
Košice - Slovan 4:0 a 3:2 (stav série 2:0)
Banská Bystrica - Poprad 2:1 a 2:3 (stav série 1:1)


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia