spravy.sk spravy.sk

Dvojgólového Jurča i jubilanta Seabrooka zatienil 36-ročný amatér

Zápas medzi Chicagom Blackhawks a Winnipegom Jets odštartoval milou slávnosťou pri príležitosti jubilejného tisíceho zápasu Brenta Seabrooka v NHL. To však ešte diváci netušili, že toto stretnutie prinesie aj úplne inú udalosť, o ktorej budú písať všetky médiá.

„Jastrabom“ momentálne chýba pre zranenie brankárska jednotka Corey Crawford a na rannom tréningu sa zranil aj jeho náhradník Anton Forsberg. Naskytla sa tak príležitosť na prvý štart v NHL Collina Deliu. Dvadsaťtriročného brankára povolali z farmy v Rockforde, kde sa na tento deň pripravoval počas celej sezóny.

Čo však čert nechcel, v tretej tretine sa zranil aj Delia. V tej chvíli prišla nečakaná šanca pre 36-ročného Scotta Fostera. Ten podpísal s klubom amatérsky skúšobný kontrakt a v podstate mal iba plniť rolu oblečenej figuríny na striedačke. Rodák z kanadskej Sarnie sa totiž vo svete veľkého hokeja nikdy naplno nepresadil a svoj posledný zápas odchytal ešte v roku 2006 za univerzitu v Michigane.


zdroj: nhl.com

A zrazu sa tento amatér dostal v 36 rokoch prvýkrát do bránky NHL. A svoju šancu si vychutnal naplno. Foster zneškodnil všetkých sedem striel Winipegu a pomohol tak k víťazstvu 6:2. Po zápase tak prijímal oslavné skandovanie divákov v United Centre.

K bezproblémovému priebehu zápasu poznačeného brankárskymi problémami Chicaga dopomohol i slovenský útočník Tomáš Jurčo, ktorý strelil dva góly.

„Už keď mi povedali, že sa mám obliecť do výstroje, tak som bol v šoku,“ usmieval sa po zápase Foster. „Všetko to išlo akoby mimo mňa. Pamätám si len na to, ako mi povedali – nasaď si masku.“

Predovšetkým na zákrok pri strele Paula Stastneho zrejme Foster nezabudne do konca života. Za životnú šancu vďačí aj tomu, že Hawks poslali v stredu brankára J. F. Beruba do Rockfordu a z časového hľadiska by ho už po zranení Forsberga nestačili dopraviť na zápas. Rolu dvojky tak mal plniť muž, ktorý bol jednoducho po ruke. A tým bol Foster, ktorý hral s kamarátmi hokej v bývalej tréningovej hale United Centra.

„Ešte pred pár hodinami som sedel pri počítači a hral som hry a teraz tu pred vami stojím ako brankár, ktorý odchytal štrnásť a pol minúty v NHL,“ smial sa v rozhovore s novinármi Foster.


zdroj: nhl.com

Celú situáciu prijal s úsmevom aj jubilant Brent Seabrook, ktorý je iba piatym hráčom Chicaga s tisíckou štartov v NHL. V klubovom rebríčku sú pred ním iba Stan Mikita (1394 zápasov), Bobby Hull (1,036), Eric Nesterenko (1,013) a Bob Murray (1,008).

„Patrik Sharp mi práve vravel, že som prišiel o kariéru. Mal to byť môj večer a potom prišiel Scottie a ukradol mi všetku slávu,“ vyslovil sa tisíckar Seabrook. „Bolo to samozrejme skvelé. Ďalší z neuveriteľných hokejových príbehov. Všetci sme sa mu samozrejme snažili pomôcť, ako to len išlo. A napokon si to užil naplno.“

Scott Foster s týmito slovami stopercentne súhlasí: „Vidíte, vždy je tu šanca a ja som sa dočkal. Teraz môžem ísť domov a rozprávať o tom priateľom a známym. Bola to obrovská skúsenosť, na ktorú mi ostanú v hlave spomienky do konca života.“

V tieni Fosterovho príbehu sa pritom takmer zabudlo na debut Collina Deliu, ktorý má veľkú šancu odchytať za Chicago aj mnoho ďalších zápasov.

„Splnil sa mi sen. Každý deň zaspávam s myšlienkami na to, že si raz zachytám v NHL. A teraz to prišlo,“ tešil sa Delia. „Najlepšiu radu mi dal Jeff Glass (bývalý brankár Chicaga a spoluhráč Deliu v Rockforde). Vravel mi, že akonáhle vhodia úvodné buly a budem stáť v bránke, tak je zo mňa brankár NHL.“

Zdroj: ChicagoTribunenhl.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia