spravy.sk spravy.sk

V Chicagu si uctili Mikitu

Zámorský klub Chicago Blackhawks si pred zápasom proti St. Louis Blues pozval na ľad zaplnenej haly United Center vnukov Stana Mikitu Billyho, Charlieho a Tommyho Gneiserovcov.

"Hovoril som si: Hlavne nespadnúť," citoval trinásťročného Gneisera nhl.com. Jeho mladší brat Tommy má 11, starší Charlie 15.

Dedo týchto troch, člen Siene slávy v Toronte, ich všetkých učil korčuľovať. Zaväzoval im šnúrky a odovzdával im triky na vhadzovanie. V 77 rokoch sa už akcií Blackhawks nezúčastňuje, v roku 2015 mu bola diagnostikovaná Lewyho demencia.

"Som rád, že sa môžem považovať za Stanovho priateľa," povedal útočník Patrik Sharp. "Keď vidíte jeho čísla, pochopíte, čo dokázal. Ale viac ako to si budem pamätať, že bol mentorom a priateľom pre chlapcov v našej kabíne."

Mikita sa narodil v roku 1940 v slovenských Sokolčiach ako Stanislav Gvoth. V ôsmich rokoch, keď v Československu prebehol komunistický puč, ho rodičia poslali za strýkom do Kanady. Tam prijal jeho meno Mikita.

S ním odohral 22 sezón za Chicago (1958-80), v ktorých nazbieral 1467 bodov (541+926) a odohral 1396 zápasov. V roku 1961 priviedol tím k Stanley Cupu. Dodnes je lídrom Blackhawks v zápasoch, bodoch aj v asistenciách a druhým najlepším strelcom v histórii Chicaga - prvý je Bobby Hull (604). Štyrikrát získal Art Ross Trophy, dvakrát Hart Trophy a Lady Byng Trophy.

Jeho dcéra Jane Mikita Gneiser ho každý deň navštevuje. "Od krku hore je preč. Od krku dole je stále silný ako kôň. Ale keď som mu oznámila, že si ho Blackhawks takto uctia, tak reagoval. Otec má opatrovateľa a on mu ten zápas pustí. Neviem, či to zaregistruje."


Zdroj: Nhl.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia