spravy.sk spravy.sk

Skvelý vodca, veľký hráč, úžasný človek. Hossov odchod vytvoril v Chicagu dieru

Oznámenie o pozastavení kariéry Mariána Hossu spôsobilo v zostave Chicaga Blackhawks dieru. Kožné problémy slovenského útočníka sa v praxi prejavili nielen chýbajúcimi gólmi, ale aj poklesom údernosti hry Jastrabov v oslabových hrách, presilovkách, či pri samotnej hre piatich proti piatim. Hossa chýba Chicagu na ľade i v šatni.

A teraz je už isté, že táto strata sa mení z dočasnej na trvalú. Tridsaťdeväťročný útočník potvrdil, že na ľad sa už ako hráč nevráti. Prvého júla 2009 pritom podpísal s Blackhawks dvanásťročný kontrakt a pred sebou tak má ešte tri roky jej trvania. To však nič nezmení na tom, že svoj posledný zápas odohral 20. apríla 2017, kedy Chicago prehralo vo štvrtom zápase série prvého kola play-off proti Nashville Predators.

Oznámenie o definitívnom ukončení kariéry je určite smutné a nepríjemné, na druhej strane však nie je prekvapivé. Už v apríli generálny manažér Stan Bowman oznámil, že Mariánov stav sa nezlepšil a neočakáva jeho návrat do zostavy v novej sezóne.

Marián Hossa a Tomáš kopecký (TASR)


Bilancia Mariána Hossu v NHL sa tak uzavrela s bilanciou 1134 bodov (525 gólov a 609 asistencií) v 1309 zápasoch. Počas devätnástich sezón obliekal dresy Ottawy, Atlanty, Pittsburghu, Detroitu a Chicaga. V 205 play-off zápasoch pridal 149 bodov (52 gólov) a tímu Blackhawks pomohol k zisku troch Stanleyho pohárov.

„Skvelý hokejista,
“ uviedol počas majstrovstiev sveta v Dánsku americký útočník a spoluhráč z Chicaga Patrick Kane. „Jeho prínosť bol na oboch koncoch ihriska, ale aj v šatni. Marián je totiž skvelý človek. Má všetko, čo má mať pravý profesionál. Verili sme, že sa jeho zdravotný stav zlepší a rozhodne nám chýba.“

Hossov prínos presahuje štatistické čísla. V Chicagu ho vnímali ako vzor starší i mladší hráči.

„Tento rok sme neboli takým efektívnym tímom aj preto, že nám chýbal líder, ktorým Marián vždy bol,“
uviedol tréner Joel Quenneville v rámci posezónneho hodnotenia. „Technicky bol stále na správnom mieste. Bol tam, kde som ho ako tréner potreboval. V obrane vytváral tlak, hral veľmi pozične, získaval puky a keď raz puk dostal na hokejku, tak ho nestratil. V týchto oblastiach sme po jeho odchode strácali.“Bývalý útočník Blackhawks Jamal Mayers označil Hossu za „najskromnejšiu superhviezdu, akú som kedy stretol.

„Jeho schopnosť viesť ľudí vlastným príkladom bola takmer záhadná. Je len málo hráčov, ktorí prichádzali do úvahy ako kandidáti na Selke Trophy pre najlepšieho defenzívneho útočníka v NHL a boli pritom krídlami. Marián takým hráčom bol a myslím si, že ho v tomto smere nedocenili. Odvádzal neskutočný kus práce smerom dozadu a je jasné, že v tomto Chicagu mimoriadne chýba.“


Hossa bol skvelý z pohľadu hry dozadu, no stále bol užitočný aj smerom dopredu. V sezóne 2016-17 zaznamenal v 73 zápasoch 26 gólov. Okrem toho ťahal nahor mladých hráčov v klube.

twitter (twitter)


„Bolo skvelé sledovať jeho každodenný prístup k tréningom a zápasom,“ poznamenal obranca Michal Kempný, ktorý sa od Hossu učil počas svojej nováčikovskej sezóny 2016-17. „Bol to v podstate tichý chalan, ktorý vás neviedol krikom, ale správaním. Na ľade strieľal veľké góly. Pravý líder. Skvelý človek a veľký hráč. Osobne som si hru s ním užíval.“

Blackhawks sa v tejto sezóne presvedčili o tom, že nahradiť takého hráča nie je ľahké. Tejto výzve pritom čelia aj z pohľadu budúcnosti. Hossa sa už totiž do ich zostavy nevráti.

„Využívali sme ho vo všetkých situáciách, tréner ho nasadzoval proti top útokom súperov. Svojim veľkým telom odvádzal kusisko práce. Strieľal dôležité góly, bránil v oslabeniach a bol zodpovedným členom defenzívy. Osobne by som ho porovnal s Henrikom Zetterbergom, ktorý mohol hrať počas svojich najlepších rokov v Detroite proti hocikomu a v hocijakej úlohe. Pre mňa je to jasná voľba pre Sieň slávy. Vôbec o tom netreba debatovať,
“ pridal Mayers.

Zdroj: NHL.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia