spravy.sk spravy.sk

Červený: Slovan mi spomedzi tímov KHL ponúkol najlepšie podmienky

Najlepší strelec Slovana Bratislava v minulej sezóne Čech Michal Řepík zaznamenal v 51 zápasoch dvanásť gólov. Dve cifry zásahov dosiahli už len Boychuk a Viedenský. Efektivita trápila belasých, bola jednou z hlavných príčin ušlej miestenky do play off. Jediný slovenský účastník KHL pred novou sezónou ešte len obsadzuje útočné formácie, bombardéri mu zatiaľ chýbajú. Rolu strelca by mohol v prípade dobrej adaptácie na nadnárodnú súťaž plniť 28-ročný český krídelník Rudolf Červený - štvrtý najlepší strelec ostatného ročníka českej ligy.

Do Slovana aj z rodinných dôvodov

„Prvé dojmy z nového klubu sú parádne. Tešil som sa na ľad, prvý tréning bol vo svižnom tempe. Nečakal som nič iné, všetko od začiatku smeruje k tomu, aby sme boli pripravení na štart KHL,“ komentoval Rudolf Červený pre Hokej.sk po prvom tréningu. Od roku 2013 pôsobil v Hradci Králové, vlaňajší ročník bol doposiaľ jeho najlepší. V základnej časti zaznamenal 38 bodov (21+17), viac gólov nastrieľali len Mertl, Růžička a Gulaš. Mountfield hral semifinále play off, kde podľahol Třincu 2:4 na zápasy.

zdroj: Rudolf Červený s manželkou a čoskoro i mamičkou.

Červený sa dostáva do najlepších hokejových rokov, po sezóne vycítil príležitosť na posun vpred. „V Hradci som mal platnú zmluvu s výstupnou klauzulou, no na základe záujmu Slovana som hovoril s trénerom a agent so Slovanom vyjednali prestup,“ približuje Červený. O služby českého krídelníka mal záujem nielen klub z hlavného mesta Slovenska: „Jednal som aj s inými tímami KHL, no nedohodli sme sa na podmienkach. Keď sa ozval Slovan, ihneď som mal záujem. Mesiac som ženatý, v septembri čakáme prírastok. Máme to bližšie domov než z Ruska, vychovávať dieťa na Slovensku bude lepšie.“ Červený prezradil, že s hľadaním bývania v Bratislave mu pomáhal Trenčan Tomáš Bulík.

Neprišiel som hrať o spodok tabuľky

„Klub ma sledoval dlhšiu dobu. Dával som góly, pripravoval ich, vybojovával puky pre tím. To bude moja rola i tuto,“ prezrádza Červený, ktorý si individuálne ciele odmietol stanoviť: „Keď si človek stanoví konkrétne číslo, zväzuje to. Pôjdem od prvého zápasu na maximum, aby víťazil tím a dostal sa do play off. Verím tomu, nešiel by som do klubu, ktorý by mal hrať na spodku tabuľky. Potrebujete vysoké ciele, aby ste sa mohli posúvať vpred.“ Rodák z Českých Budějovíc označil Slovan za klub s najvyšším renomé na Slovensku, prirovnal ho k pražskej Sparte. Belasí úvodné dva týždne letnej prípravy strávia na zimnom štadióne v Petržalke. Červený sa na podmienky nesťažoval: „Náš zimák je perfektný, zázemie máme dobré i tuto v Petržalke, tešíme sa na sezónu. V Hradci sme mali plno chalanov zo Slovenska, dostali sa ku mne zvesti o miestnych fanúšikoch. Počul som, že sú skvelí.“

Rudolf Červený odohral za Česko doposiaľ 5 zápasov bez bodového zápisu. (Milan Kammermayer/sport.cz)

„Celú doterajšiu kariéru sa mi Slovan vyhýbal, nehral som proti nemu ani na prípravných turnajoch či v mládeži,“ ponosoval sa na nedostatok skúseností s osemnásobným víťazom slovenskej ligy. Dvadsaťosemročný útočník v dresoch Budějovíc a Hradca brúsil prevažne české ľady, dva roky strávil v tíme WHL Regina Pats. Skúsenosťami s tímami z KHL však disponuje: „Každé leto som hral minimálne dvakrát proti ruským tímom, boli sme i na turnajoch v Rusku. Väčšinou sme vyhrávali, no v súťažných zápasoch to bude predsa iné.“ Červený zďaleka nepatrí k najrobustnejším chlapíkom v hre, no opisom svojej osobnosti pre Hokej.sk prekvapil: „Snažím sa byť pozitívny, nie vždy mi to ide. Najmä v zápase sa dokážem rozčúliť, je možné, že rukavice pôjdu dole, aj keď som sa sem neprišiel biť.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia