spravy.sk spravy.sk

V Chicagu mali Hossa Day. Jastrabi nezabúdajú na skromnú superhviezdu spod Tatier

Prvý august vyhlásili v Chicagu za Deň Mariána Hossu. Fanúšikovia Blackhawks si svoju bývalú hviezdu pripomenuli používaním hashtagov #HossaDay a špeciálnu pozornosť venoval 39-ročnému slovenskému útočníkovi aj klubový historik Bob Verdi.

Počas jeho jedinečnej éry mal Hossa v Chicagu k dispozícii parádne auto, aké k hviezdam patria. Čo je však prekvapivé, na rozdiel od mnohých z nich sa nikdy nedopustil dopravného priestupku, či porušenia parkovacích pravidiel. Jednoducho, vzorný vodič. Začína svoje spomienky na Mariána Verdi.

Ako ďalej pokračuje, vysvetlenie je jednoduché. Pokorný Slovák totiž nerobil chyby na ľade a ani v súkromnom živote. Mnoho športovcov či hercov sa po dosiahnutí statusu hviezdy zmení a oddá výhodám plynúcim z veľkých zárobkov. Hossa ostal stále rovnaký a bol to majster sebakontroly. Príkladný profesionál bez výstrelkov.

Pred príchodom do Chicaga si zažil trpké finálové prehry s Detroitom i Pittsburghom. Všetko si to vynahradil v roku 2010. V piatom zápase konferenčného štvrťfinále proti Nashville sa dopustil v čase 63 sekúnd pred koncom tretej tretiny zbytočného faulu na Dana Hamhuisa, po ktorom nasledoval päťminútový trest. Séria bola vyrovnaná, Blackhawks prehrávali 3:4. Jeho tím sa tak ocitol v ťažkej situácii, do akej ho Marián určite dostať nechcel.

Na pomoc však prišiel Patrick Kane, ktorý vyrovnal v oslabení. Nesmierne motivovaný Hossa cítil potrebu napraviť svoju chybu a v predĺžení strelil víťazný gól. Po zápase ho vyhlásili za prvú hviezdu zápasu a Blackhawks si to namierili za Stanleyho pohárom. Prvým z troch, pod ktorými je Marián podpísaný.

Ťažko povedať, či niečo takéto tušil už prvého júla 2009, kedy podpisoval dlhodobý kontrakt s Chicagom. Tušenie možnosti dosiahnutia úspechu s týmto klubom však určite mal. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o jeden z najlepších podpisov voľného hráča v histórii klubu. Bob Verdi to prirovnáva k podpisu zmluvy Jona Lestra s bejzbalovými Cubs. Ten však získal s Chicagom len jeden majstrovský prsteň. Oba tieto zisky však predstavovali základ úspechu športového klubu v meste. Čo však bolo najdôležitejšie – Blackhawks chceli Hossu a Hossa chcel Blackhawks.Čo nasledovalo potom, je už známa história. Hossa zapasoval do tímu tak, ako keby v ňom pôsobil od nepamäti. Na ľade kontroloval každý centimeter. Súperov oberal o puky, sám si ich dokázal pokrývať a rozdávať spoluhráčom. Jeho ťah na bránku bol príkladný. K puku sa správal so zodpovednosťou jeho rodiča.

Fanúšikovia a tréneri v Chicagu si okamžite zamilovali Hossovu pracovnú morálku. Jeho popularita však nemala hranice. Keď sa stal osemdesiatym hráčom v histórii NHL s tisíckou nahrávok (10. október 2014 na ľade Ottawy), povstalo 17 529 divákov v hale a tlieskalo. Samozrejme k tomu pomohlo aj to, že Hossa debutoval v roku 1997 v NHL práve v Ottawe. Hlavné mesto Kanady označil ako „špeciálne miesto“ a ľudia tam mu to vrátili dojímavým komplimentom.

Hossa bol vždy príkladom vodcovstva a profesionality. Napriek tomu sa nikdy nehral na hviezdu a tento titul ochotne posúval iným.

"Jonathan Toews a Patrick Kane sú našimi superhviezdami. Ja nie som hviezda. Ja sa len snažím robiť svoju prácu najlepšie ako viem. Som tu len malým dielikom veľkej skladačky,“
vravieval Hossa.

Keď potom Jastrabi získali svoj prvý pohár od roku 1963, odovzdal na ľade Philadelphie kapitán Toews cennú trofej ako prvému práve Hossovi.

Marián Hossa
vyrastal v Trenčíne sledovaním televíznych ukážok z NHL. Obdivoval genialitu Wayna Gretzkeho, ale aj vyrovnanosť a nesebeckosť hviezdy Chicaga Steva Larmera. Hossa si bral za príklad aj Michaela Jordana, ktorý po nepremenenej strele neúnavne pelešil späť do obrany.

Tak ako už bolo spomenuté, Marián Hossa nebol len vzorom na ľade, ale aj mimo neho. V Trenčíne zriadil nadáciu „Hossa´s Heroes“, v rámci ktorej pomáha deťom, ktoré to potrebujú. V Chicagu sa napríklad spriatelil s desaťročným Rossom MacNeillom, ktorý bojoval s nádorom na mozgu. Malý bojovník bohužiaľ svoj boj napokon prehral. Marián mu bol na pohrebe a keď mu ponúkli lepšie miesto na zaparkovanie, skromne to odmietol.

„Dlhodobý prínos Mariána pre tento klub nebude nikdy zabudnutý,
“ uviedlo stanovisko klubu v čase, kedy sa ho rozhodlo vymeniť do Arizony. Išlo samozrejme len o formálnu výmenu, ktorá so súhlasom Mariána pomohla odbremeniť finančný tlak plynúci z rozpočtového stropu. „Ukázal nám obrovský charakter, integritu a stále prejavoval veľký rešpekt voči všetkým, ktorí s ním prichádzali do kontaktu. V mene celej organizácie Ďakujeme svetovému hráčovi za všetko, čo urobil pre Chicago Blackhawks.“

„Bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som kedy urobil,“ uviedol Marián Hossa pri spätnom hodnotení podpisu zmluvy z 1. júla 2009.

Marián Hossa bol počas svojej aktívnej kariéry príkladom útočníka, ktorý je rovnako užitočný smerom dopredu i dozadu. Aj preto je podľa mnohých neférové, že nikdy nezískal Selkeho trofej či Lady Byng Trophy. Individuálne ocenenia sa mu vyhýbali, no stelesneniu skromnosti to veľmi nechýbalo. Ak ho však jedného dňa uvedú do Siene slávy, stane sa tak zaslúžene. A nebude to zásluhou toho, čo znamenal pre klub Arizona Coyotes, dodáva klubový historik Chicaga Bob Verdi.

Zdroj: NHL.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia