spravy.sk spravy.sk

Hokejový svet smúti, na večnosť odišiel legendárny Stan Mikita

Hokejový svet smúti. Vo veku 78 rokov ho navždy opustil prvý slovenský víťaz Stanleyho pohára a legenda Chicaga Blackhawks Stan Mikita.

"S hlbokým smútkom vám oznamujeme, že Stan nás opustil v utorok 7. augusta 2018 vo veku 78 rokov," uvádza sa v stanovisku rodiny Mikitovcov, ktoré priniesol klub Chicago Blackhawks. "Do poslednej chvíle bol obklopený milujúcou rodinou. Detaily týkajúce sa pohrebu prinesieme neskôr, v tejto chvíli však žiadame o rešpektovanie súkromia."

Mikita je rekordérom Blackhawks v počte bodov (1467) i odohraných zápasov (1394). Počas svojej kariéry získal štyrikrát Art Ross Trophy a v roku 1961 sa stal víťazom Stanleyho pohára. Chicago vyvesilo jeho číslo 21 a v roku 1983 ho uviedli do Siene slávy.

"Neexistujú slová, ktorými by sme popísali náš smútok zo straty Stana. Pre klub Chicago Blackhawks znamenal veľmi veľa," zdôraznil majiteľ klubu Rocky Wirtz. "Opustil nás, no v srdciach fanúšikov tu bude naveky. Stan robil lepším každého, na koho mal vplyv. Spoločne s manželkou Marilyn sa modlíme za celú jeho rodinu. Stosh nám bude chýbať, no zabudnutý nebude nikdy."

Stan Mikita sa narodil 20. mája 1940 v slovenskej obci Sokolče. Všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks.

"Stan Mikita bude navždy veľkým šampiónom a inovátorom tejto hry. Bol stelesnením Chicaga Blachkawks. Jeho výnimočnosť dokumentujú rekordy, ktoré drží do dnes. Jeho zanietenie pre hru bolo povestné. Na tento klub mal taký vplyv, že dresy s jeho menom nosia fanúšikovia v United Centre aj dnes. V mene Chicaga Blackhawks vyjadrujeme jeho rodine úprimnú a veľmi hlbokú sústrasť," pridal prezident klubu John McDonough.

Do Kanady emigroval v roku 1948 spoločne s tetou a strýkom, po ktorých prevzal priezvisko. Kariéra budúceho vynikajúceho centra sa začala vo veku 13 rokov v Ontariu vo farmárskom tíme Chicaga St. Catharines Teepees. Dres Blackhawks si obliekal od sezóny 1958/1959 až do konca aktívnej činnosti v roku 1980. V októbri 2011 mu pred arénou United Center postavili sochu, v Chicagu takto poctili ešte jeho dlhoročného spoluhráča Bobbyho Hulla a legendárneho basketbalistu Michaela Jordana.  

 V roku 2015 diagnostikovali Mikitovi ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje stratu pamäte, halucinácie a poruchy spánku. "Jeho myseľ je úplne preč," povedal vtedy jeho manželka Jill Mikitová pre Chicago Tribune.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia