spravy.sk spravy.sk

Prvá liga s jasnými favoritmi - obhajca titulu sa musí pripraviť na tlak dravého nováčika

Nový ročník St. Nicolaus prvej hokejovej ligy formálne odštartoval už v nedeľu, keď porazil Martin výber Orange 20 hladko 7:2, no ten pravý štart prebehne až tento týždeň. V utorok je v Humennom na programe súboj proti Považskej Bystrici a v stredu odohrajú ´ďalších päť stretnutí prvého kola.

Tradične najatraktívnejší bude boj o víťaznú trofej a miestenku v baráži o postup do Tipsport ligy. Tá bude mať po novom úplne nový formát.

"Uskutočnili sme pre nás dôležitú dohodu. So zástupcami Tipsport Ligy sme dohodli nový systém baráže. Náš cieľ bol dosiahnuť pre víťaza priamy postup. To sa, žiaľ, nepodarilo, ale našli sme prijateľný kompromis pre všetky strany," uviedol nový šéf prvej ligy Miroslav Lipovský. Po novom sa tak už nebude hrať dvanásťzápasová baráž kvarteta klubov, ale odohrá sa iba séria medzi víťazom 1. ligy a posledným mužstvom po základnej časti najvyššej súťaže.

Favoriti na víťazstvo v súťaži sú jasní. Tým hlavným by mal byť obhajca trofeje z Michaloviec. Dukla pokračuje pod vedením úspešného trénera Miroslava Chudého a spoľahnúť sa môže na stabilizovaný káder na čele s brankárom Adamom Trenčanom či kapitánom Marekom Kolbom. Zostavu navyše vystužili Mário Róth z Banskej Bystrice, ako aj bývalé opory Prešova Marcel Baláž, Samuel Chalupa, Vladislav Gavryk, František Pulščák, Damián Novický a Ladislav Hopkovič.

Boj o pozíciu lídra sa očakáva aj od ďalšieho jarného účastníka baráže - HK Skalica. Záhoráci sa už vlani opierali o skúsených útočníkov Martina Hujsu či Ľubomíra Vaškoviča a teraz k nim pribudli ďalšie veľké ofenzívne zbrane - Tibor Kutálek a Daniel Štumpf. Brankára Romana Petríka nahradil po jeho odchode do Detvy Američan Landon Trutt, ktorého dopĺňa overený Patrik Romančík. Zaujímavé bude sledovať prínos legionárov Aleca Brundrupa či mladučkého, iba 16-ročného Alexeja Monachova.

Tretím do partie horúcich kandidátov na baráž je nováčik z Martina. Klub z Turca zažil pád na absolútne dno, no po prechode očistcom je v čoraz lepšej kondícii. Tím budovaný na odchovancoch ako sú Ján Tabaček či Jaroslav Markovič či zbieral v príprave skalpy extraligistov a jeho kvalita je na prvú ligu enormná. Istotu v bránke ponúka Lukáš Gavalier, gólovou garanciou je František Poliaček a pomôcť ofenzíve by mali aj príchody Jakuba Langhammera a Ivana Brezniaka. Pochváliť musíme aj marketingovú činnosť "rytierov". Martin je jednoducho späť a ak by si dokázal z pozície nováčika súťaže vybojovať miestenku v baráži, nebol by to zase až taký veľký šok.

Martin - Orange 20 (facebook.com/Hokej Martin)

Z okruhu ligových favoritov si naopak môžeme vyškrtnúť tím Prešov Penguins. "Tučniaci" nemajú halu (čaká ju rekonštrukcia), káder sa im rozpadol ako domček z kariet a v centre Šariša ostali iba dlhy. Napríklad trénerovi Antonovi Tomkovi ešte dlhuje klub päť výplat. Veľmi podobne sú na tom aj bývalí hráči Penguins.

"Mne osobne je veľmi ľúto, že Prešov dopadol takto. Určite sa dalo nájsť aj lepšie riešenie a to, že vraj zachránili prešovský hokej sťahovaním do Zvolena je len oblbovaním ľudí. Faktom je, že v Prešove sa hokej hrať nebude," zdôraznil Tomko.

Tím Penguins sa presťahoval do Zvolena, no nazývať ho "Prešovom" by bolo naozaj scestné. Príležitosť zrejme dostanú mladí hráči zo Zvolena, pretože bývalé silné mužstvo "tučniakov" sa už dávno rozutekalo po iných kluboch.

jäzva (jäzva)

Vysoko môžu naopak rúbať Topoľčany a HC Bratislava. "Žochári" majú vo svojich radoch brankára Juraja Hala, ale aj overené mená ako Albín Podstavek, Juraj Ďurčo či Martin Uhnák s Michalom Klukom. Tím z hlavného mesta sa spolieha na množstvo bratislavských odchovancov a cennými posilami budú bývalé opory Prešova Juraj Prokop a Martin Mikolášek. Práve oni by mali pomôcť nahradiť stratu najproduktívnejšieho hráča vlaňajšej sezóny Dušana Klučiara, ktorý odišiel do tipsportligového Liptovského Mikuláša.

Do radov silného stredu tabuľky by sa mala zaradiť aj Dubnica, ktorú potiahnu skúsení matadori Oliver Ďuriš, Michal Kokavec, Róbert Krajčí a Vladimír Kútny. Veľmi zaujímavo vyzerá brankárska dvojica s extraligovými a medzinárodnými skúsenosťami v zložení Daniel Gibl - Maximilián Pajpach. 

Spoločne so spomínaným Martinom by malo ligu oživiť aj Humenné. Východniari budú vystupovať v pozícii farmy HC Košice a avizujú snahu o zisk extraligového rekordéra Arneho Krotáka. Vo svojich radoch majú aj viacerých legionárov ako sú Michail Evstgignev, Gleb Bylina, Sergej Babinets a Vladislav Solomončak.

Bez veľkých očí vykročia do sezóny Trnava, Považská Bystrica, Spišská Nová Ves a béčko Nových Zámkov.  V prípade všetkých týchto mužstiev bude úspechom účasť v play-off.

Program prvého kola St. Nicolaus prvej ligy:

Utorok: Humenné - Považská Bystrica (17.30)
Streda: Nové Zámky B - Skalica (18.30), Prešov - Spišská Nová Ves (vo Zvolene o 18.00), HC Bratislava - Trnava (18.00), Dubnica - Michalovce (18.00), Topoľčany - Martin (18.00)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia