spravy.sk spravy.sk

Brian Gionta po 16 sezónach v profilige ukončil kariéru

Americký hokejista Brian Gionta sa po 16 sezónach v NHL rozlúčil s profesionálnou hráčskou kariérou. Po jej ukončení sa chce venovať viac svojej rodine. Tridsaťdeväťročný útočník sa však s hokejom úplne nelúči, v klube Buffalo Sabres bude pracovať ako asistent v oddelení pre hráčsky rozvoj.

"Teším sa na ďalší životný krok. Tým, že som mohol hrať za Buffalo, sa mi splnil môj detský sen a bol to jeden z 'highlightov' mojej kariéry," uviedol Gionta na pondelkovej tlačovej konferencii v Buffale, kde žije so svojou rodinou.

Gionta počas kariéry odohral 1026 zápasov v základnej časti NHL, v ktorých nazbieral 595 bodov za 291 gólov a 304 asistencií. V play off pridal 113 štartov a 68 bodov (32+36). Najviac sa zviditeľnil počas pôsobenia v New Jersey, s klubom získal v roku 2003 Stanleyho pohár. V ročníku 2005/2006 nastrieľal 48 gólov, čo je doteraz najviac v jednej sezóne v podaní hráča New Jersey. Neskôr bol kapitán Montrealu i Buffala, naposledy v profilige obliekal dres Bostonu. Dvakrát reprezentoval USA na ZOH, v Turíne 2006 sa zaskvel štyrmi gólmi, v Pjongčangu 2018 bol kapitánom amerického výberu. Okrem toho štartoval aj na troch MS.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia