spravy.sk spravy.sk

Sezóna paradoxov vrátila Jurčovú domov. Splní si sen o titule a skončí?

Keď nejde Mohamed k hore, musí hora k Mohamedovi. Bodová suverénka ženskej ligy posledných rokov Petra Jurčová vyrastala v Košiciach a jej veľkým snom bolo vždy získať raz majstrovský titul vo svojom rodnom meste. Teraz to konečne vyzerá tak, že by sa toho mohla dočkať.

Zariadila to súhra okolností. Z ligy odišli obhajkyne titulu z Bratislavy a rekonštrukcia zimného štadióna v Prešove navyše presunula Jurčovej klub Šarišanka Prešov zo Šariša do tréningovej haly Steel arény.

„Konečne by mohla nadísť tá správna chvíľa! Keď sme totiž konečne prešli cez Poprad, tak nám tam poslali ŠKP Bratislava. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré a v našom prípade by mohlo platiť, že sa tak stane do štvorice. Určite verím, že splníme svoj najvyšší cieľ,“
cíti svoju veľkú šancu najlepšia útočníčka ligy, ktorá nahromadila len v posledných dvoch sezónach neuveriteľných 277 bodov.


Prakticky od samotného úvodu sezóny je nad slnko jasné, že v boji o titul sa stretnú Prešov a Poprad. Šanca na vytúžený titul Šarišaniek je teda 50:50. A ak by sa to naozaj podarilo, bolo by veru kuriózne, že by sa tak stalo počas pôsobenia v košickom exile.

„Celá táto sezóna je pre nás jedným veľkým paradoxom. Zvláštne je už len to, že dievčatá z Prešova dochádzajú hrať za Prešov do mojich rodných Košíc. Bolo mojim snom hrať hokej v Košiciach, ale keď som tu vyrastala, žiadny ženský klub tu nebol. A vidíte, teraz sem za mnou prišiel celý klub! Bolo by krásne, ak by sa môj detský sen splnil v mojej – možno poslednej – sezóne a práve v Košiciach by som mohla osláviť majstrovský titul,“
zaleskne sa veľké očakávania v oku sestry reprezentačného útočníka Tomáša Jurča.

Ďalším paradoxom sezóny paradoxov podľa Petry je, že ak by hrávali Šarišanky v Košiciach už vlani, bolo by to pre veľkú časť tímu uľahčením situácie.

„Až sedem či osem dievčat vtedy dochádzalo na tréningy z Košíc, pretože tu študovali na vysokých školách. Vlani by teda dochádzala z Prešova do Košíc menšina. Niežeby som to babám priala, ale teraz vidia, ako sme sa cítili my, keď sme štyri roky dochádzali štyrikrát týždenne na tréningy do Prešova. Ja mám teraz na štadión konečne päť minút cesty a to som ešte v živote nemala,“
rozosmiala sa účastníčka olympiády vo Vancouveri. 


Prešovské šance na zisk vytúženého titulu stúpli aj vďaka odchodu ŠKP Bratislava do kadetskej ligy. Okrem tímu z hlavného mesta však v súťaži skončila aj Spišská Nová Ves a na odchod zamávali aj hráčky poľskej Krynice.

„Opäť sme tam, kde sme boli. Počet tímov sa znížil, ale kvalita jednotlivých tímov vďaka tomu paradoxne stúpla,“
zamýšľa sa Petra Jurčová nad súčasným stavom našej ženskej ligy. „Niektoré dievčatá zo Spišskej sa napríklad presunuli do Košíc, do Zvolena sa vrátili dievčatá z ŠKP a do Popradu prišli nejaké Poľky. Napríklad v tomto poslednom kole uchmatol Zvolen asi prvýkrát v histórii bod silnému Popradu a na niečo také sme neboli zvyknuté. My sme sa polovicu zápasu trápili s Košicami a dlho to bolo iba 1:0. Kvantitatívne sa teda liga zúžila, ale kvalitatívne sa jednotlivé tímy posilnili. Všetko má teda svoje pre i proti. Možno je niekedy lepšie, ak sa kvalita rozloží do viacerých tímov a nie ako keď si jeden tím posťahuje všetko čo má kvalitné ruky a nohy. Zápasy proti ŠKP samozrejme mali výbornú úroveň a cítili sme motiváciu, ale teraz môže byť tých vyrovnanejších zápasov viac. Mali sme tu totiž aj osem či deväť tímov a pravidlom boli výsledky 20, či 30:0.“Počet tímov sa znížil, dominancia Petry Jurčovej v poradí bodovej produktivity sa však nezmenila. Po odohraní štyroch zápasov má na svojom konte 4 góly a 11 asistencií. Už na prvý pohľad je tak jasné, že z tradičnej kanonierky sa stáva skôr hráčka, ktorá servíruje gólové príležitosti spoluhráčkam.

„Popravde, ja tie čísla vôbec nesledujem. Áno, keď som bola mladšia a myslela som iba na hokej, tak som chcela byť najlepšia a chcela som veľa bodov. Postupom času som si však uvedomila, že okrem dobrého pocitu z toho nič nemám,“ komentuje zmenu svojho hokejového zmýšľania 31-ročná krídelníčka. „S vekom prichádzajú iné životné priority a teraz tie góly skôr doprajem spoluhráčkam, ktoré to môže motivovať do budúcnosti. Každý gól poteší, ale ešte krajšie je prihrať to do prázdnej bránky.“

A hoci na našich klziskách stále dominuje, v úvode nášho rozhovoru naznačila, že táto sezóna môže byť pokojne aj jej poslednou.

„Nehovorím, že chcem skončiť, ale ak by sa nám konečne podarilo získať ten titul pre Prešov, tak by som si možno povedala, že v najlepšom je treba skončiť. A možno by mi to potom zase začalo chýbať a vrátila by som sa, ako viaceré spoluhráčky z mojej éry, ktoré skončili a potom sa vrátili na ľad. Zatiaľ ma to baví, ale a Jágra sa hrať nechcem. Človek vek nezastaví a hoci ešte nie som nejaká babička, cítim, že každým rokom musím trénovať viac ako predtým,
“ dodáva pre hokej.sk so šibalským úsmevom najproduktívnejšia hráčka Šarišanky Prešov a celej ženskej ligy Petra Jurčová.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia