spravy.sk spravy.sk

My by sme sa hanbili

Ak by umiestnili predstavitelia Slovenského zväzu ľadového hokeja medzinárodný turnaj do haly, aká hostí účastníkov Švajčiarskeho pohára, písali by sme o hanbe.

Švajčiarsko patrí medzi najbohatšie krajiny Európy a športovú infraštruktúru môžeme Helvétom iba závidieť. V rámci snahy o propagáciu hokeja v menej "hokejových" mestách sa však švajčiarsky zväz rozhodol prinášať reprezentáciu do destinácií, ktoré sa nemôžu pochváliť poprednými klubmi a ani exkluzívnymi halami.

Z vysokohorskej Arosy sa Švajčiarsky pohár presunul do Luzernu, ktorého hokejový tím pôsobí až v piatej najvyššej lige. Tomu zodpovedá aj hala Eiszentrum, ktorá síce disponuje kapacitou 5200 divákov, no väčšina miest je na státie. Štadión je to pritom skôr taký tréningový a jeho jediným unikátom je štýlová drevená strecha. Zvonku pripomína veľký červený hangár a medzi tie krajšie by nepatril ani v našich podmienkach.

O tom, že Luzern nie je najhokejovejším mestom, svedčí aj fakt, že vypredaný nebol ani zápas domácich Švajčiarov proti Rakúsku. Atmosféru počas zápasu Slovákov s olympijským výberom Ruska zachránila početná skupina Slovákov žijúcich v krajine pod Alpami a tribúny opticky zaplnil aj múdry ťah v podobe vstupného zdarma (lístky na zápas domáceho tímu stáli od 30 frankov - 1 euro sa rovná približne 1,12 franku - na státie až po 65 frankov na sedenie). 

Z pohľadu atmosféry sa teda pohár v Luzerne medzi najkrajšie spomienky hráčov či fanúšikov určite nezapíše, účastníci turnaja si však na druhej strane môžu užiť naozaj krásne mesto so slávnym najstarším zastrešeným dreveným mostom ponad rieku Reuss (Kapellbrücke). V tomto predvianočnom období je navyše centrum prevoňané vareným vínom a inými dobrotami lákajúcimi na vianočných trhoch. A nám ostáva veriť, že naši hokejisti si Luzern v spomienkach uchovajú predovšetkým ako miesto víťazstva nad Rakúskom. 

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia