spravy.sk spravy.sk

Šance „vlkov“ na priamu záchranu oživili lídri, aj konkurencia v útoku
zdroj: foto jäzva

Šance „vlkov“ na priamu záchranu oživili lídri, aj konkurencia v útoku

Po krajskom derby medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom mohlo byť už jasné, kto bude bojovať o holú tipsportligovú existenciu a kto bude mať po budúcom utorku voľno až do začiatku ďalšieho súťažného ročníka. „Vlci“ však zo zápasu, ktorý sľuboval drámu, urobili svojím výborným výkonom jasnú záležitosť a ukázali, že svoju kožu lacno nepredajú.

Jasné tak dve kolá pred koncom základnej časti najvyššej súťaže nie je vôbec nič. Žilina strácala pred šesťbodovým zápasom na Liptákov šesť bodov. Po výhre 6:1, mimochodom, najvyššej žilinskej v tejto sezóne, strácajú poslední „vlci“ na predposlednú priečku tri body. Hrá sa ešte o šesť.

Tréner Stanislav Škorvánek mal po zápase v celej situácii jasno. „Všetci vieme, že potrebujeme získať zo šiestich možných aspoň štyri body. Myslím si, že možnosti, kedy sme mohli získať výhodu na našu stranu, sme mali v predošlých zápasoch, nie v tomto poslednom víťaznom. O vedenia sme však prišli v záveroch duelov, doslova v posledných sekundách. Matematicky je naša záchrana možná a kým je, treba sa o ňu snažiť. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne,“ povedal kouč Žiliny.

Jeho trénerský náprotivok Anton Tomko iba súhlasne pridal: „Bude záležať na posledných dvoch kolách, kto v nich uhrá koľko bodov. Aj my sme mali v poslednom období perfektne rozohrané zápasy, ktoré sme prehrali a body z nich nám takisto chýbajú. Uvidíme, ku komu sa prikloní v závere súťaže šťastie. Problémom je, že nám sa hráči po zranení nevracajú do zostavy, ako v prípade Žiliny, ale, naopak, nám z nej vinou zranení a chorôb odchádzajú. Chýbajú nám zranení Kriška a Lištiak, Varga takisto nebol stopercentný. V nepravý čas nás zastihla chrípka, kedy sme sa po exile na Spiši konečne vrátili na svoj domovský štadión. Museli sme nahrádzať pred súbojom s Detvou piatich chorých hráčov a nasadzovali sme aj dorastencov. Zápas v Žiline nám nevyšiel, ale určite budeme bojovať a biť sa do konca posledného zápasu o priaznivý výsledok.“

Richard Jenčík (4)


Poďme však späť k duelu, ktorý od úvodu ovládla Žilina a dominovala v ňom dvojica jej útočníkov. Skúsení Rudolf Huna a Richard Jenčík sa podieľali na štyroch zo šiestich gólov Žilinčanov a spolu dosiahli sedem kanadských bodov. Ak niekto čakal „trápenku“ dvoch zachraňujúcich sa tímov, nedočkal sa jej. „Čakal som vyrovnanejší zápas. Dôležité bolo, že sme hneď na začiatku dali góly, ktoré nám dodali pokoj a sebavedomie. Po celý zápas sme boli jednoznačne lepší,“ povedal pre hokej.sk Richard Jenčík, ktorý zaznamenal v stretnutí gól a dve prihrávky.

Svojím výkonom ukázal, že aj na jeho líderské schopnosti sa môžu v ťažkých časoch Žilinčania oprieť. „Škoda bodov, ktoré sme postrácali a chýbajú nám v tabuľke. V posledných zápasoch však hráme ako mužstvo dobre. Raz potiahne zápas jedna formácia, inokedy druhá. Proti Mikulášu nám to „napadalo“. Verím, že my skúsenejší mužstvu pomôžeme gólmi aj v ďalších zápasoch,“ dodal Jenčík, ktorý sa teší na nedeľný duel proti materským Košiciam.

„Sme radi, že sme sa víťazstvom proti Mikulášu stále udržali v hre. Každý duel je otvorený. S Košicami sme v tejto sezóne odohrali vyrovnané zápasy a keď budeme plniť to, čo máme, môžeme uspieť s každým,
“ pozval divákov na súboj s Košicami ich odchovanec Jenčík.

Jeho spoluhráč z útoku a kapitán Žilinčanov Rudolf Huna, ukázal v zápase proti materskému Liptovskému Mikulášu, že je správnym lídrom. Dosiahol štyri kanadské body za dva góly a dve asistencie, štyri plusové body a patril k najlepším hráčom zápasu. „Bol to zápas, v ktorom šlo naozaj o veľa. Som rád, že sme sa naň pripravili dobre a dokázali sme to preniesť aj na ľad. Udávali sme tempo hry, šli sme v prvej tretine do vedenia, čo nám pomohlo a od toho sa odvíjal celý zápas,“ prezradil 38-ročný skúsený útočník, ktorý zápas gólovo otvoril i uzavrel.

„Vlkom“ pomohla aj dvojica hráčov, ktorí sa do zostavy vrátili po dlhšej absencii zavinenej zraneniami nôh. Príchod českého útočníka Michala Bártu, ktorý v dueli zaznamenal štvrtý gól práve po Hunovej prihrávke a centra Jakuba Ručkaya sa prejavil na zvýšenej konkurencii v tíme. Žilinčania tak proti Liptákom mohli nasadiť štyri vyrovnané formácie, gólom sa presadila každá. „Vrátili sa nám do zostavy chalani, ktorí dlhodobo nehrali a pomohlo nám to. Mali sme štyri naozaj vyrovnané päťky a striedali sme pravidelne. Každá odviedla to, čo mala a ja, ako kapitán, som spokojný s výkonom celého mužstva, obzvlášť v takom dôležitom zápase. Mikulášu sme mali čo vracať a podarilo sa to. V utorok sa urobí v tabuľke hrubá čiara a uvidíme, ako to dopadne,“ dodal najstarší z bratskej trojice Hunovcov, ktorá sa objavila na ľadovej ploche.

Maroš Piatka


Jediným strelcom na strane hostí v zápase bol útočník Maroš Piatka, ktorý gólom znížil na 1:4 z pohľadu Liptákov. Na rozbehnutú Žilinu to nestačilo. „Nevyšiel nám úvod stretnutia. Dostali sme dva rýchle góly a Žilina sa dostala na koňa. Neviem, či to bolo nervozitou z dôležitosti zápasu, ale vôbec sme ho nezvládli,“ priznal 28-ročný center hostí.

Liptáci už mohli byť „za vodou“ a riešiť príjemnejšie starosti spojené s účasťou v predkole play off. Namiesto toho sa prehrou v Žiline dostali opäť pod tlak. „Stále sme v trojbodovej výhode, stále máme k dispozícii ešte domáci zápas s Popradom a duel v Košiciach. Všetko máme vo svojich rukách,“ doplnil odchovanec mikulášskeho hokeja. 

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia