spravy.sk spravy.sk

Najviac bol titul s Kometou
zdroj: foto jäzva

Najviac bol titul s Kometou

Púť Žochárov z Topoľčian sa v aktuálnej sezóne skončila v semifinále. Zverenci trénera Ľubomíra Hurtaja nedokázali nájsť recept na favorizované Michalovce, no pri spätnom hodnotení prevláda spokojnosť. To podstatné sa totiž podarilo. Diváci naplnili štadión a atmosféru v Topoľčanoch mohli závidieť aj niektoré tipsportligové kluby.

Priaznivci hokeja zo stredného Ponitria ocenili srdce, ktoré do hry vkladal tím budovaný na odchovancoch. Z pohľadu defenzívy sa opieral o dvojicu titulmi ošľahaných pilierov – Milana Hrušku a Jozefa Kováčika.

Pre návrat domov som sa rozhodol pred rokom ako prvý ja, Milan sa potom pridal. Hoci je v porovnaní so mnou mladík, v posledných rokoch si zažil veľmi ťažké obdobie poznačené zdravotnými problémami. Chceli sme jednoducho pomôcť materskému klubu a spoločne s Milanom sme túžili zahrať si v našom mestečku finále. Ľudia hokejom žili a podporovali nás naozaj úžasne,“ rozhovoril sa pre hokej.sk 39-ročný Kováčik. Spoločne s 33-ročným Hruškom toho preskákali naozaj veľa. 

Jozef Kováčik


„Je to tak, sme asi takí hokejoví spolupútnici. Začínali sme v Nitre, potom prišli Slovan, Brno a teraz sa naše cesty opäť stretli v Topoľčanoch. Pravda, to sme už na sklonkoch našich kariér. Teda hlavne ja,“ pousmial sa Jozef Kováčik, ktorý oslávi počas budúcej sezóny okrúhlu štyridsiatku. Končiť sa ešte nechystá, no z pohľadu dlhovekosti z neho nový Jágr či Chelios nebude.

„To určite nie.  Aj ja mám svoje zdravotné problémy a navyše som sa už začal venovať trénerstvu,“
upozornil Kováčik na svoju novú hokejovú výzvu. „V Topoľčanoch mám na starosti juniorov a hoci som pôvodne trénerom byť nechcel, chytilo ma to. Začal som si robiť B-licenciu a musím povedať, že ma to celkom baví. Čo sa týka aktívnej kariéry, tak ja by som ešte jednu sezónu potiahol. Rozhodne zdravie.“

Jozef Kováčik
jäzva (jäzva)V juniorskej šatni sa snaží pôsobiť v prvom rade ako motivátor. Z vlastných skúseností totiž vie, že správna motivácia predstavuje polovicu úspechu.

„Chalanom sa snažím ukázať, čo všetko môžu s hokejom zažiť a dokázať. Aj preto som ich už vzal na stretnutia Brna či Slovana. Aby videli, ako to vyzerá v plných halách. Okrem toho sa snažím vybudovať dôveru založenú na prirodzenom rešpekte. Väčšina chalanov mi vyká, ale niektorí už hrali aj v áčku a s tými som si potykal,“ priblížil Kováčik. 

Kováčik Jozef
jäzva (jäzva)


Do Bratislavy či Brna pritom nebral svojich zverencov náhodou. Práve tam dosiahol svoje najväčšie úspechy v podobe majstrovských titulov.

„V tomto smere som mal naozaj šťastie a bola to teda úspešná kariéra,
“ zamýšľa sa 39-ročný obranca. „V takýchto veciach musíte mať aj kúsok šťastia, veď keď som prišiel do Slovana, získali sme hneď titul. V tej chvíli som si myslel, že ich budem zbierať ako zemiaky na poli. Následne sme však párkrát neuspeli. Podobné to bolo aj v Brne, kde sme uspeli z troch finále iba raz. Keď to však spočítam, tak mám deväť medailí a to je veľmi fajn bilancia. Kariéru mám za sebou a toto v Topoľčanoch je teraz pre mňa taký bonbónik.“

Z pohľadu spomienok kraľuje kariére Jozefa Kováčika český titul z roku 2017. Zaspomínať naň si nedávno mohol aj počas slávnostnej premiéry filmu o Komete, ktorého sa osobne zúčastnil.

Môžem povedať, že ten titul s Kometou bol pre mňa najviac,“ vraví úprimným tónom „Kilo“. 

„Ťažko sa to vysvetľuje, pretože tam to bolo o niečom úplne inom. Brno je hokejom sfanatizované a pochopí to len ten, kto tam pôsobí. Ja som tam srdcom ostal a o Komete hovorím stále ako o „svojej“. Ide o klub, ktorý má okolo 115 000 fanúšikov, každý zápas vypredaný. Tá podpora bola obrovská. Doma je však doma a ja si to teda užívam aj v Topoľčanoch.“

Jozef Kováčik (2)


Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia