spravy.sk spravy.sk

Eliáš zaspomínal na posledné MS na Slovensku a odletel trénovať New Jersey
zdroj: TASR

Eliáš zaspomínal na posledné MS na Slovensku a odletel trénovať New Jersey

Svojim prístupom a vystupovaním vôbec nepripomínal bývalého športovca. Niektorí ho dokonca najprv prehliadli, mysliac si, že ide o vysoko postaveného človeka v nejakej firme. Patrik Eliáš sa oficiálne rozlúčil s kariérou pred dvomi rokmi v marci, svoj posledný zápas odohral ešte v sezóne 2015/16. Aktuálne rozbieha nový život, po skončení etapy profesionálneho hokejistu.

Už od roku 2006 je Vyslancom dobrej vôle Českého výboru pre UNICEF a aktívne sa podieľa na podpore charitatívnych organizácií. Teraz, krátko pred majstrovstvami sveta na Slovensku, si prvýkrát vyskúšal brandovú polohu a stal sa tvárou nápoja CocaCola spoločne s Mariánom Hossom. „Keď môj kamarát Bobby Holik išiel do Atlanty a stal sa spoluhráčom s Mariánom, vždy o ňom hovoril ako o skvelom, veľakrát nedocenenom hráčovi. Aj ja Mariána považujem za jedného z najlepších hokejistov mojej generácie na celom svete. Som šťastný, že som mal možnosť proti nemu hrať, sledovať ho a teraz s ním aj spolupracovať,“ poznamenal na adresu svojho hokejového kolegu Patrik Eliáš.

Patrik Eliáš, Marián Hossa
Eliáš s Hossom budú hlavnými hrdinami reklám na kolový nápoj počas majstrovstiev sveta 2019 na Slovensku. (foto: TASR)

Český hokejista počas tlačovej konferencie poznamenal skutočnosť, že firma si za ambasádorov svojej kampane vybrala dvoch hokejistov, ktorí zlato na majstrovstvách sveta nikdy nezískali. On však dve bronzové doma má, pričom tú druhú práve z posledného svetového šampionátu na Slovensku v roku 2011. Česko v súboji o bronz zdolalo Rusko (7:4) a Eliáš bol piatym najproduktívnejším hráčom turnaja. „Mám na šampionát skvelé spomienky. Hodnotím to ako jednu z mojich najlepších skúseností, čo sa týka majstrovstiev sveta. Nielen preto, že sa nám darilo, ale celkovo atmosféra, ktorú nám fanúšikovia Česka a Slovenska spravili, bola fantastická. Dodnes na to rád spomínam. Cítili sme sa ako doma. Dúfam, že aj tento rok sa ľudia na tribúnach postarajú o skvelý turnaj,“ zaspomínal osem rokov dozadu.

Patrik Eliáš
V rámci utorňajšej tlačovej konferencie sa ocitol i na ľade, kde predviedol pár nájazdov na brankára. (foto: TASR)

Odchovanec Kladna má dokopy až štyri bronzové medaily - z juniorského šampionátu v roku 1994, z majstrovstiev sveta roku 1998 a 2011 a z olympijských hier v roku 2006. Olympijské zlato z Nagana 1998 do zbierky nepridal, do nominácie sa nezmestil. Podľa trénera Ivana Hlinku bol príliš mladý, okrem toho už podobný typ hokejistu mal. „Keď navyše človek vie ako turnaj dopadol, samozrejme, že to mrzí. Ale všetko, čo sa deje, sa deje z nejakej príčiny. Ak by som tam bol ja trebárs miesto Milana Hejduka, mohlo to celé dopadnúť inak,“ mávol rukou Eliáš. „Úspechy v národnom tíme sa mi trošku vyhýbali. Ale zato som mal možnosť hrať v NHL za jeden tím, dlhodobo bojovať v play off o Stanleyho pohár, to je zmysel kariéry hokejistu. Pošťastilo sa mi to množstvo rokov v rade. Na kariéru sa nemôžem sťažovať.“

Patrik Eliáš (New Jersey)
V New Jersey je legendou, tímu bol verný dlhých dvadsať rokov, až do konca kariéry. Jeho číslo po skončení kariéry vyradili. (foto: TASR/AP)

Dlhoročný legendárny hráč tímu New Jersey Devils (1240 zápasov) sa po skončení hráčskej kariéry postupne vydáva na trénerskú dráhu. „Veľa spoluhráčov mi vravelo, že som bol trénerom už v čase, keď som hrával,“ zasmial sa dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára a druhý najproduktívnejší Čech v histórii NHL. Ten sa v lete stal asistentom trénera pri reprezentačnej dvadsiatke. „Mal som ponuku aj z Devils, no s rodinou sme sa rozhodli pre návrat do Prahy. Vtedy sa mi ozval hlavný tréner českej dvadsiatky Václav Varaďa. Toto spojenie sa mi páčilo, vyrastali sme spolu v juniorských reprezentáciách, sme kamaráti a vďaka nemu som si okúsil rolu asistenta. Nebola to každodenná práca, čo mi vyhovovalo. Obdivujem tých, čo sa tomu naplno venujú a odovzdávajú skúsenosti. Predovšetkým pri malých chlapcoch, kde sa nie všetci chcú hokeju venovať. Bavilo ma to, no ide o prácu, na ktorú musí človek dospieť. Kam ma to povedie, to sa uvidí. Nejaké varianty sú, vykryštalizuje sa to asi v priebehu pár mesiacov. O dva týždne odlietam do New Jersey, kde budem posledných päť – šesť zápasov základnej časti medzi trénermi, niečomu sa priučím a môžem rozvíjať svoje trénerské obzory. Uvidíme, čo ma stretne potom,“ zakončil Eliáš.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia