spravy.sk spravy.sk

Históriu Michaloviec pomohol prepísať Žilinčan, Trenčan si praje dlhé oslavy
zdroj: foto TASR

Históriu Michaloviec pomohol prepísať Žilinčan, Trenčan si praje dlhé oslavy

Ďalším tímom v histórii slovenského hokeja, ktorý dokázal v barážovej sérii medzi posledným tímom najvyššej a víťazom druhej najvyššej ligy uspieť a postúpiť, sú po sobote Michalovce. V rozhodujúcom siedmom zápase ich nezlomilo ani to, že museli pokoriť tipsportligistu na jeho ľade, ani únava z druhej sedemzápasovej série za sebou.

Od novej sezóny tak pribudne na mapu miest, v ktorých sa hrá najvyššia hokejová súťaž pod Tatrami, aj metropola Zemplína. Dukla ukázala v náročnej sérii so Žilinou o niečo viac srdiečka, bojovnosti a nasadenia, dokázala odvrátiť aj mečbal „vlkov“ a v rozhodujúcom siedmom dueli triumfovať ako prvý a jediný tím na ľade súpera.

Žilinu poslal dvomi gólmi o súťaž nižšie po osemnástich odohraných sezónach medzi elitou paradoxne jej vlastný odchovanec v drese „líšok“, Jakub Linet. Na žilinskom zimnom štadióne sa tak netešil z triumfu pred žilinskými, ale michalovskými fanúšikmi, ktorých prišlo pod Dubeň na rozhodujúci duel niekoľko stoviek. „Pocity sú, samozrejme, neopísateľné. Veľa sme sa nadreli, podali sme bojovný výkon podporený výborným výkonom Adama Trenčana v bránke. Sme radi, že sme mohli urobiť radosť skvelým fanúšikom, ktorí za nami merali cestu. Vytvorili výbornú atmosféru, v ktorej sme sa cítili ako doma a aj to nám dopomohlo k tomu, aby sme v rozhodujúcom zápase zvíťazili,“ prezradil po zápase ešte priamo na ľade dvojgólový hrdina „líšok“.


Svoje dva presné zásahy celkovo štvorgólový strelec v baráži nepreceňoval. „Góly sa síce podarilo dať mne, ale myslím, že je úplne jedno, kto by ich dal. Za víťazstvom sme šli spoločne, bojovali sme vzadu aj vpredu a sme radi, že sme postúpili,“ skonštatoval Linet.

Dvadsaťosemročný center, ktorý však od štvrtého duelu hral na poste pravého obrancu, svoje rodisko nešetril. „Michalovce mi dali šancu ako mladému hráčovi hrať mužský hokej. Som rád, že som aspoň takto mohol prispieť k historickému úspechu a postupu a oplatil im tak dôveru, ktorú kedysi do mňa vložili,“ povedal michalovský hrdina, pre ktorého bola pred pár hodinami skončená sezóna spomedzi štyroch, ktoré v drese Dukly odohral, bodovo najúspešnejšia.

Ako vníma fakt, že na Zemplíne sa bude hrať po prvý raz v histórii najvyššia slovenská súťaž? „Sme všetci veľmi šťastní, že sa nám to podarilo dosiahnuť. Od augusta sme na tom pracovali a dreli, podriadili sme tomu všetko. Aj v baráži sme chceli uspieť, šli sme do nej s tým, že chceme postúpiť a podarilo sa nám to. Odohrali sme veľmi náročnú sezónu, jej záver bol naozaj ťažký, ale zabrali sme vždy, keď bolo najhoršie. Práve vtedy sa ukázala sila kolektívu,“ zakončil Jakub Linet.


Oporou hostí bol už spomínaný brankár Adam Trenčan. Odchovanec Zvolena pôsobí na Zemplíne už štvrtú sezónu a pomohol jej k najväčšiemu klubovému úspechu. „Je to fantázia. Pred sezónou sme si dali za cieľ postup a podarilo sa nám ho dosiahnuť. Sezóna bola veľmi dlhá, miestami som mal toho vážne dosť, ale nakoniec to stálo za to,“ zhodnotil úspech rodák z Banskej Bystrice.

V rozhodujúcom zápase baráže naňho Žilinčania pálili ako pri Verdune, ale z 56 striel si našla cestu za jeho chrbát iba dorážka Filipa Surovku v 7. minúte. Potom Trenčan zatiahol roletu a „vlci“ ho už neprekonali. „Darilo sa nám všetkým, párkrát ma puky potriafali, mal som aj šťastie, ale to tak niekedy býva. Myslím, že sme viac bojovali a zaslúžili sme si to. Pozrite sa na našich skvelých fanúšikov, je to aj ich zásluha, že sme postúpili. Celú dobu nás ťahali dopredu a odvďačili sme sa im za ich podporu. Cesta za postupom bola dlhá a dúfam, že také isté budú aj oslavy a aspoň takto si tú námahu vykompenzujeme,“ tešil sa na oslavy historického okamihu pre hokej v Michalovciach ich 28-ročný gólman.

S oslavami postupu začali Michalovčania už priamo na ľade po záverečnom hvizde. Strieľalo sa šampanským, oslavovalo sa s fanúšikmi spoločnými vytlieskavačkami, chorálmi a brankár Trenčan hádzal pre fanúšikov na ľad aj populárne rybičky. Z postupu sa veľmi tešil aj tréner Miroslav Chudý, ktorého už vedenie klubu oslovilo s ponukou, aby viedol mužstvo aj v najvyššej súťaži.

„Keď som prišiel do Michaloviec, nevedel som, do čoho idem. Našiel som tam však taký pokoj na prácu ako málokde. Pracuje sa mi tam dobre, každý robí, čo má a je to balzam na dušu pre každého trénera. Nemám dôvod odmietnuť predĺženie zmluvy a teším sa, že sa pozriem opäť do najvyššej súťaže. Bude to v nej náročnejšie a musíme sa na to pripraviť jednak ako mužstvo, jednak ako organizácia. Budeme nováčikom a určite si prejdeme kadečím. Nejdeme tam však hneď bojovať o titul, alebo o popredné priečky. Aj postup sme budovali krok po kroku od minulej sezóny. Urobíme všetko pre to, aby sme boli konkurencieschopní každému, ale to všetko je ešte ďaleko. Čaká nás ťažké leto, pre mesto, aj všetkých v klube to bude niečo nové. Káder je však perspektívny, máme v ňom mladých, perspektívnych chlapcov, ale tím bude treba doplniť, to je nám každému jasné. Budeme to však robiť citlivo, lebo títo chalani si to vybojovali a zaslúžia si hrať najvyššiu súťaž. Čas ukáže, ako to zvládneme,
“ zakončil tréner budúcosezónneho nováčika Tipsport ligy.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia