spravy.sk spravy.sk

V Košiciach nastáva reorganizácia klubu, prioritou je nájdenie kvalitného športového šéfa
zdroj:

V Košiciach nastáva reorganizácia klubu, prioritou je nájdenie kvalitného športového šéfa

Štvrťfinálové vypadnutie z Kaufland play off Tipsport Ligy si v HC Košice vyžiadalo dôsledky. V klube už skončila trénerská trojica a po dlhých rokoch aj športový manažér Pavol Zůbek. Práve obsadenie jeho pozície bude podľa prezidenta klubu Júliusa Langa kľúčové pre budovanie kádra pre nasledujúcu sezónu. Okrem zlepšenia športových výsledkov bude prioritou aj práca s mládežou a zapracovanie mladíkov do seniorského hokeja.

Pán Lang, prečo ste sa rozhodli pre tieto zmeny?

Témou diskusie v rámci správnej rady boli hlavne neuspokojivé výsledky v sezóne 2018-19 a toto je výsledok tejto diskusie. Všetkým štyrom odvolaným pánom prajeme do ich ďalších kariér veľa úspechov a úprimne im ďakujeme za odvedenú prácu. Musím však povedať, že týmto sme neskončili, pretože začína proces reorganizácie klubu. Detaily ešte prezradiť nemôžem, ale viem vám povedať, že klub bude stáť na dvoch dôležitých pilieroch. Prvým bude športová oblasť, ktorú musíme prebudovať. Hlavným cieľom bude výchova mládeže a príprava odchovancov na vstup do seniorského hokeja. Druhým pilierom bude marketingová stránka a práca s partnermi. Bez nich totiž nemôžeme robiť hokej na špičkovej úrovni.

Predstavuje súčasné stínanie hláv reakciu na tri neúspešné sezóny v rade?


Určite nejde len o výsledok tejto sezóny. Už tretí rok sa nám nedarí odraziť z toho dna. Ja to totiž vnímam tak, že momentálne sme zo športového hľadiska na dne. Našou prioritou teda teraz bude sústrediť sa na športovú časť.

Kto teda bude zodpovedný za športovú stránku klubu? Kto bude novým manažérom pre túto oblasť?


To ešte povedať nemôžeme. Máme svoju predstavu a oslovili sme niekoľko ľudí. Naša predstava je pomerne jasná a je podstatné obsadiť túto pozíciu čo najrýchlejšie. Nová sezóna sa blíži, potrebujeme pripraviť káder a letnú prípravu. Naše skúsenosti však diktujú zisk kvality. 

Lang, Marinčin, Rusič (3)


Máte v tomto smere nejaký hraničný termín?

Nemáme, ale musí to byť rýchlo. O tréneroch a hráčoch totiž nebudú rozhodovať Lang s Rusičom, ale nový manažér. Musí to byť človek z hokejového prostredia. Môže to byť osobnosť, alebo človek, ktorý má skúsenosti s hokejovou akadémiou a prácou s mládežou.

Sú v hre mená Ladislav Nagy a Rastislav Staňa?


Zatiaľ o tom nechcem hovoriť.

Zrejme nám teda neprezradíte ani meno nového trénera...


Je to tak, otázku trénera musí riešiť nový športový manažér. Chceme to robiť profesionálne.

Dôjde k ráznej úprave kádra?


Je to dobrá otázka. Keď sme prišli, tak sme povedali, že chceme pracovať koncepčne. Musíme mať teda aj trpezlivosť. Veľa uvažujeme nad tým, čo urobiť s kádrom. Cieľom bude nechať tu zdravé jadro zložené z hráčov, ktorí bojujú za Košice. Toto však bude naozaj v prvom rade úloha nového manažéra a trénera.

Športový manažér Pavol Zůbek bol posledným členom z predošlého manažmentu. Nenaplnil vaše očakávania?


Áno, dá sa povedať, že očakávania neboli splnené. Nešlo len o túto sezónu, ale hovoríme o dlhšom období. A toto sklamanie sa netýka iba A-tímu, ale aj mládeže.

Z pohľadu mládeže sa nedostali cez prvé kolo play-off hráči juniorky ani dorastu. Pred svojim nástupom do funkcie ste pritom avizovali veľkú pozornosť tejto oblasti. Prečo neprichádza zlepšenie
?

Práca s mládežou je samozrejme dlhodobý proces. Urobili sme opatrenia, ktoré neboli dostatočné. Musíme sa tomu venovať ešte viac. Na Slovensku máme málo kvalitných mladých hokejistov a ak chceme náš hokej niekam posunúť, tak musíme odviesť v tejto oblasti ešte lepšiu prácu.

Július Lang
jäzva


Je to koniec personálnych zmien v HC Košice?

Nechceme tu robiť revolúciu a z pohľadu ráznych zmien je to koniec. Nová organizácia klubu však môže priniesť ešte nejaké ďalšie novinky.

Budú nové osoby na postoch trénerov či manažéra zo Slovenska?


Medzi vytypovanými osobnosťami sú ľudia zo Slovenska, Česka i zahraničia. Musíme rokovať a uvidíme. Uvedomujeme si však, že toto sú pozície, do ktorých sa oplatí investovať.

Ako ste boli spokojní s kvalitou svojich legionárov? Kto bol v tomto klube zodpovedný za skauting?


Skauting bol v kompetencii trénerov a Pavla Zůbeka. Všetci sme sa im samozrejme snažili pomôcť. Čo sa týka legionárov, tak to je komplikovaná otázka. Boli sme spokojní s našimi legionármi z Ruska, ktorí odovzdali na ľade srdce. K ostatným by som sa teraz vyjadrovať nechcel. V týchto dňoch totiž prebieha vnútorná analýza. Jej výsledkom budú zmeny v hráčskom kádri. Niektoré posily posilami boli, iné nie. Takto je to však aj v iných kluboch a nie každý nový hráč sa osvedčí. Ani v Banskej Bystrici nie. Majú však širší káder, ako sme mali my a preto to možno nie je také badateľné.

Viete už povedať, ktorí hráči sa už určite v košickom drese nepredstavia?


Neviem a bolo by to neférové. Samozrejme, hovoríme o tom, ale bude to výsledok našej analýzy.

Ako hodnotíte výmenu Dávida Šoltésa za Jána Sýkoru?


Myslím si, že to bol dobrý trejd. Dávid je veľmi šikovný chlapec, ale aj on musí chcieť hrať za Košice. Chcel odísť a preto sa to udialo. My sme mu jasne povedali, že má dvere do Košíc otvorené.

Medzi predsezónne zmeny patril aj príchod Miroslava Ihnačáka na pozíciu skauta pre mládež. Aký bol efekt jeho práce?


Pán Ihnačák bol zodpovedný za skauting v mládežníckej oblasti. Hráčov pre áčko si vyberali tréneri s pomocou Pavla Zůbeka. Áno, v tejto oblasti máme veľké rezervy. Potrebujeme viac mladých a zároveň kvalitných hráčov. V letnej príprave sme mali veľa mladých, ale nie so všetkými to išlo. Našou stratégiou je naozaj orientovať sa na mladých. Musíme ich však nájsť.

Máte v novej štruktúre miesto pre Ladislava Nagya?


Určite o tom premýšľame a hovorili sme o tom. Zatiaľ sme však v tomto smere nedospeli ku konkrétnym záverom a ani sme ho v tejto otázke neoslovili.

Ostanú Peter Bartoš a Marcel Šimurda v klube?


Veľa sme o tom hovorili a všetci v správnej rade sme presvedčení o tom, že sú to ľudia, ktorí pre tento klub niečo urobili a stále majú čo odovzdať HC Košice. Určite s nimi teda počítame z pohľadu mládeže.

Ako vnímate vlaňajšie predĺženie zmluvy s trénerom Romanom Šimíčkom?


Pravdou je, že sme sa celú sezónu trápili. Na druhej strane sme boli dlho na popredných priečkach a to bolo zavádzajúce. Uvedomovali sme si, že Roman nie je absolútne špičkový hlavný tréner. Vnímali sme ho ako trénera, s ktorým budeme pracovať a spoločne vychováme špičkového trénera pre slovenskú či českú ligu. Nepodarilo sa.

Bude pre vás rozviazanie kontraktu s Romanom Šimíčkom „drahé“?

Nie, v tomto smere je zmluva naformulovaná veľmi dobre.


Prečo ste počas celej sezóny rozviazali kontrakt iba s Tomášom Netíkom? Boli tu legionári, ktorí už v play-off ani nehrali. Nestal sa z HC Košice zbytočne sociálny úrad?

Jedna vec je rozviazať kontrakt, druhá je nedať im priestor. Každý hráč má svoju zmluvu a púšťať hráčov mesiac či dva pred koncom sezóny nemá pre klub finančný zmysel. Mali sme tu aj hráčov, ktorí podávali dobré výkony, potom išla ich výkonnosť nadol. Neskôr sa však opäť zodvihla. Priznávame však, že tu boli aj hráči, ktorí nám absolútne nevyšli.

V dobrom svetle sa po dlhej pauze ukázal brankár Ján Laco. Zmluvu mal len do konca sezóny. Plánujete ho udržať v Košiciach?


Jano Laco bol naozaj veľkou psychickou oporou mužstva. Uvedomili sme si to rýchlo a budeme pracovať na jeho zotrvaní.

Skorý koniec sezóny znamená finančné straty. Prichádzate o príjmy zo vstupného, k slovu sa dostane 20-percentný cashback pre permanentkárov a bezvýznamné nie sú ani sponzorské plnenia. Dá sa hovoriť, čo stojí takýto neúspech HC Košice?


Verte mi, že nás bolí toto vypadnutie veľmi. Nielen ja, ale všetci členovia správnej rady venujeme hokeju veľmi veľa času. Celý rok pracujeme na nejakom výsledku a potom prídu takéto zápasy a nepríjemné prekvapenie. Opýtať sa môžete aj to, či nezvažujeme odstúpenie my. Ja osobne som sa pozrel do zrkadla, hovoril som s hlavnými sponzormi, s ľuďmi z US Steelu. Prejavili nám však podporu a nie som človek, ktorý zuteká z boja.

Košice vlani avizovali aj vstup do Vyšehradského pohára. Okrem toho ľuďom chýbali kvalitné prípravné zápasy v domácom prostredí. Čo plánujete urobiť v tomto smere?


O tom sme ešte nediskutovali, ale keďže sme to takto pokazili, urobíme všetko preto, aby sme si napravili reputáciu a poskytli divákom atraktívne zápasy.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia