spravy.sk spravy.sk

Michalovský „skol“ vymyslel Piatak, barážovou motiváciou boli žilinské posmešky
zdroj: foto jäzva

Michalovský „skol“ vymyslel Piatak, barážovou motiváciou boli žilinské posmešky

Michalovský hokej zažíva svoje najkrajšie obdobie. Fanúšikovia Dukly sa najprv dočkali modernizácie štadióna, vlani na ňom oslávili prvoligový triumf a tento rok pridali navyše aj úspešne zvládnutú baráž. Hokejisti zo Zemplína sa tak v novom ročníku premiérovo predstavia medzi tipsportligovou smotánkou.

Zavŕšením veľkých „líščích“ osláv boli pondelkové prijatie u primátora mesta a následná autogramiáda určená pre všetkých fanúšikov Dukly. Hokej.sk sa pri tejto príležitosti pozhováral so štvoricou michalovských opôr – Marekom Kolbom, Erikom Piatakom, Marekom Mašlonkom a Tomášom Bánovským.

Marek, ako vyzerali michalovské oslavy? Dali vám zabrať?

Marek Kolba:
My sme začali oslavovať už na žilinskej ľadovej ploche, pretože už tam sme mali domáce prostredie. Postaralo sa o to 600 či 700 našich priaznivcov.  Prišli z východu i západu a patrí im veľká vďaka. Nasledovala dlhá cesta prerušovaná zastávkami na pumpách. Krásne bolo napríklad vytlieskanie pumpy s fanúšikmi v Ivachnovej. No a potom nás ľudia čakali na štadióne v Michalovciach. Bolo to niečo nádherné. Ja už som nejaké tituly získal, ale toto bolo jedinečné. 


Verili ste v čase svojho príchodu na Zemplín, že tu napíšete takýto príbeh?

MK: Keď som sem prišiel pred dvomi rokmi, tak nám nové vedenie z Ingemy stanovilo jasný cieľ – dostať sa do extraligy do dvoch rokov. Bolo to smelé, ale dnes je to realita. Je to úspešná firma a jej úspech sme napodobnili aj my. Poviem to takto – ja som chlapcom už pred sezónou povedal, že sa nesmú báť snívať. Načrtli sme si svoj sen a išli sme za tým, aby sme si ho splnili.

Symbolom michalovských víťazných osláv sa stalo pozápasové skandovanie v islandskom štýle – skol. Kto to vlastne vymyslel?

MK:
Bol to Erik Piatak. Bola to jeho myšlienka. Zo začiatku sme sa nevedeli zosúladiť s fanúšikmi, ale potom to začalo fungovať. Roztlieskaval som to ja, neskôr som odovzdal štafetu „Banánovi“ (Tomáš Bánovský, pozn. red.). Je to totiž domáci hráč a také tie rozkrikovačky boli vždy v jeho kompetencii.

Erik, ako to teda bolo s tým roztlieskavaním publika?

Erik Piatak:
Na internete som videl nejaké video hráčov Caroliny Hurricanes. Páčilo sa mi to a tak sme si povedali, že to skúsime. Tak ako hovorí Marek, kým sme to zladili s ľuďmi, tak bol koniec sezóny. 

Marek Kolba (10)


Mali ste v šatni niečo motivačné? Niečo, o čom ľudia nevedeli?

MK: Motiváciou pre nás bolo hlavne to, že sa nám niektorí hráči zo Žiliny vysmievali. Posmešne sa nás pýtali, aké je to v prvej lige, na akých autách sme prišli a podobne. My sme však ukázali michalovské srdiečko a to nám vyhralo baráž.

EP
: Je to tak. Mali sme samozrejme vypísané aj nejaké odmeny, ale tie neboli hlavnou motiváciou. Chceli sme uspieť a vybojovať historický úspech pre Michalovce.

Marek, patrili ste medzi najviditeľnejšie postavy barážovej série a zaujali ste gólmi i bitkami. Vyplavujú vo vás dôležité zápasy zvýšený adrenalín?

Marek Mašlonk
a: Určite. Boli to veľmi ťažké zápasy. Fyzicky i psychicky. Ja však nemám problém zhodiť rukavice. Ani proti väčšiemu chlapovi. Nepozerám sa na to tak, že môžem dostať na držku. Bojujem za mužstvo a chlapci v šatni potvrdia, že som veľmi impulzívny typ.


V play-off ste zaujali aj svojim účesom. Čo s ním teraz?

MM: Zatiaľ som si ho nechal, ale musel som s ním urobiť nejaký poriadok. Keď som sa totiž videl na zápasových fotkách, tak to bolo niečo otrasné.

Zapýtali ste si od hlavného sponzora niečo špeciálne? Zažijú vaše kúpeľne rekonštrukcie?

MM:
Ja som dostal záchod a k nemu pár toaletných papierov (smiech). Ale vážne, mali sme vypísané prémie, ale hrali sme o tímový úspech. Peniaze sa minú, ale pocit z postupu do najvyššej súťaže nám nevezme nikto. Do histórie michalovského hokeja sme sa zapísali zlatými písmenami. 

Tomáš Bánovský


Verili ste ešte, že sa raz predstavíte opäť na extraligových klziskách? S akými pocitmi privediete Duklu na dôverne známe ľady v Poprade, Košiciach či v Banskej Bystrici?

MK: Poviem úprimne, kariéry teraz ukončili Branko Radivojevič s Lacom Nagyom a svoj vek mám už aj ja. Pred príchodom do Michaloviec som sa netajil tým, že kariéru by som chcel ukončiť tam, kde som ju začínal. Kariéru som chcel ukončiť v takej lige, v akej som ju začal. Porozmýšľam, čo bude ďalej, ale teraz sme postúpili a je tu teda príležitosť na to, aby som kariéru ukončil naozaj v tej najvyššej súťaži.

EP
: Návrat na extraligové klziská je pre mňa lákavý, ale teraz si ešte užívame oslavy. Nová sezóna je ešte ďaleko.

Dukla Michalovce na radnici (101 obrázkov v galérii)

Tomáš, pre vás to bude extraligová premiéra. Čo od toho očakávate?

Tomáš Bánovský:
Bude to iná súťaž a sám sa nechám prekvapiť. Je mi jasné, že teraz musím pracovať ešte intenzívnejšie. Takáto výzva je však výborná a ja sa na to teším.

V tíme Dukly nebolo veľa odchovancov. Ako vnímate tento úspech v pozícii michalovského rodáka?

TB
: Pre mňa ako domáceho hráča je to fantázia. Stále som si to neuvedomil a to, že sme v extralige, si uvedomím až po prvom buly v najvyššej súťaži. Všetci sme verili, že to zvládneme a je to niečo krásne. Teraz sa s nami tešia ľudia na každom kroku a to je ten najkrajší pocit.


Ako ste prežívali nárast michalovského záujmu o hokej?

MK: Prvá liga mala dve skupiny. Prvá päťka bola kvalitná, boli tam však aj tímy, ktoré jej úroveň dehonestovali. Ľudia však prišli aj na zápasy proti béčku Nových Zámkov, Prešovu či Trnave. Štvrťfinálová séria proti Spišskej Novej Vsi bola povinnou jazdou, no od Topoľčian to začalo gradovať. Bola to krásna séria s parametrami semifinále. Trochu ma potom prekvapil Martin. Osobne som nečakal takú dlhú sériu, ale fantastickú formu chytil mladý brankár Bernát. Držal ich nad vodou podobne, ako tomu bolo vlani v prípade Riečického v sérii proti Prešovu. Bolo to krásne finále. Plné štadióny a takýto boom som zažil v minulosti práve ako hráč Martina. Vtedy to však bolo s nešťastným koncom, pretože hoci sme viedli nad Trenčínom 3:0, prehrali sme sériu 3:4. Ľudia v Martine vtedy hokejom žili, spoznávali nás na každom kroku. Teraz zažívame niečo také v Michalovciach.

MM:
Pre Michalovce je to obrovská vec. Nielen pre hokej, ale aj pre samotné mesto. Som naozaj hrdý na to, že som k tomu pomohol svojou troškou. Všetci si to užívame naplno. Každá oslava trvá pár dní, ale tie spomienky ostanú.

Michalovce - ďakovačka


Čím obohatia Michalovce Tipsport ligu?

EP: Určite diváckou základňou, krásnym štadiónom a hokejovým boomom. Na scénu prichádza klub s vedením, ktoré do toho dáva všetko. Teraz bude na hráčoch, aby to potvrdili svojimi výkonmi.

MM:
Nás zdobila bojovnosť. K tomu nás nabádal tréner Chudý a otočili sme zápasy proti Martinu i Žiline. Takúto bojovnosť a agresivitu chceme ukazovať aj v extralige. Nechceme hrať nejakú nudnú taktiku. Chceme tam jazdiť a bojovať. Viacerí hráči nastúpia v Tipsport lige prvýkrát a určite sa budú chcieť zviditeľniť. Podľa mňa teda môžeme byť prínosom.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia