spravy.sk spravy.sk

Černák priletel bez batožiny, doma ho privítajú segedínom
zdroj: foto jäzva

Černák priletel bez batožiny, doma ho privítajú segedínom

Hokejový reprezentant Slovenska a obranca Tampy Bay Lightning Erik Černák priletel v utorok popoludní do rodných Košíc. Jedna z najočakávanejších zámorských posíl národného tímu pre domáce majstrovstvá sveta však dorazila prekvapivo naľahko.

Erik, kde máte batožinu a výstroj?

Erik Černák
: To neviem, ale zrejme ostal vo Varšave, kde som mal prestup. Je to malá nepríjemnosť, ale prisľúbili mi, že to napravia a batožina by mala doraziť do pár dní.

A kde máte zub?


Je to výsledok mojej poslednej bitky s Tomom Wilsonom z Capitals. Je to skúsený bitkár a dobre ma tam trafil. Ja som sa však nebál zhodiť rukavice a aj po tej bitke sme sa stretli a podali si ruky. Zub mi samozrejme chýba a keďže je to hlavná jednotka, tak je to ľahko badateľné. Určite si to však nechám opraviť.

Erik Černák


Čo ste si objednali od svojich najbližších po návrate domov?

Mal by ma tam čakať segedínsky guláš. V Amerike ho nepoznajú a ide o moje obľúbené jedlo.

Takto skoro ste zrejme na Slovensko prísť nechceli. Tešíte sa teda z návratu domov?


Ale áno. Vypadnutie v prvom kole play-off bolo samozrejme šokom, ale ja verím, že si chuť napravím v reprezentácii. Som teda rád, že som konečne doma.

Ako prijali v Tampe taký rýchly koniec vo vyraďovacej časti?


Očakávania boli obrovské. Vyhrali sme základnú časť s veľkým prehľadom a všetci vedeli, že máme veľkú kvalitu. Neviem čo sa stalo. Nejako nám ten Columbus nesadol a treba povedať, že hral výborne. Musíme sa z toho poučiť a o rok to zvládnuť oveľa lepšie.

Okrem Tampy však vypadol aj víťaz Západnej konferencie z Calgary, na mále majú Boston či Washington. O čom to svedčí?


Už počas sezóny som hovoril, že vyrovnanosť v tejto lige je obrovská a play-off je nová súťaž. Skauting funguje výborne a každý môže prekvapiť každého.Erik Černák - prílet (28 obrázkov v galérii)

Ako hodnotíte sezónu z osobného pohľadu?

Bola nad moje očakávania. Zostava v Tampe bola nabitá a veril som teda v pár zápasov v NHL. Vyšiel mi však kemp, ako aj prvé zápasy v Syracuse. Povolali ma hore a napokon som si našiel miesto v zostave. Som za to veľmi rád.

Prezentovali vám predstavitelia Lightning spokojnosť?


Boli hlavne smutní z rýchleho konca, ale myslím si, že so mnou boli spokojní. Na mítingoch mi to vraveli tréner i manažér. Povedali mi, aby som si užil majstrovstvá sveta a potom sa pripravil na novú sezónu. V tíme som cítil dôveru. Hrával som s Ryanom McDonaghom, ktorý bol predtým kapitánom v NY Rangers. Veľa som sa od neho naučil a teší ma, že moja minutáž rástla.

Tom Wilson, Erik Černák
Tom Wilson, Erik Černák (TASR/AP)


V 58 zápasoch ste strelili 5 gólov a pridali 11 asistencií. Prekvapilo vás, že ste v podstate vyrovnali svoje rekordné čísla z AHL?

Bol to odraz priestoru na ľade a ofenzívneho prejavu tímu. Strieľali sme veľa gólov a body preto pribúdali. Pri skúsených hráčoch som si to užíval a všetko bolo jednoduchšie. Postupom času som si vybudoval rešpekt a teraz v tom musím pokračovať. Ak mám porovnať NHL a AHL, tak v NHL je to viac o systéme a všetci hráčmi majú obrovskú kvalitu. Musel som sa teda sústrediť na každé striedanie.

V reprezentácii sa stretnete s bratrancom Christiánom Jarošom. Boli ste spolu v kontakte?


Samozrejme. V predposlednom zápase základnej časti sme sa stretli vo vzájomnom zápase proti Ottawe. Hovorili sme spolu a určite nikto nečakal, že vypadneme tak skoro. Som však rád, že sa teraz stretneme v reprezentácii a dokonca v Košiciach.

Boli ste rozhodnutý prijať reprezentačnú pozvánku za každú cenu?


Určite. Už pred mesiacom mi volal Miro Šatan a sľúbil som mu, že ak budem voľný, tak určite prídem. Možnosť zahrať si na domácich majstrovstvách sveta je pre mňa cťou. Náš generálny manažér to odsúhlasil a nebol teda žiadny problém.

Erik Černák


Ako veľmi sa tešíte na návrat do Steel arény?

Veľmi. Ja mám na Steel arénu krásne spomienky, veď som v nej vyhral dva majstrovské tituly. To som mal 16 a 17 rokov. Reprezentovať svoju vlasť v rodnom meste je niečo výnimočné. Veľmi sa na to teším.

Kedy sa pripojíte k reprezentácii?


Malo by sa tak stať 30. apríla na zraze v Poprade. Teraz si pár dní oddýchnem, potom trochu potrénujem v posilňovni a pred zrazom sa párkrát skĺznem na ľade.

Ako vnímate šance Slovenska na MS?


To sa uvidí podľa súpisiek. Dobrou správou však je, že všetci naši hráči chcú reprezentovať. To je základ.

Hovorili ste o majstrovstvách sveta aj so spoluhráčmi v šatni Lightning?


Určite. Kanadu idú reprezentovať Anthony Cirelli a Mathieu Joseph, za Rusov prídu Kučerov, Vasilevskijj a Sergačev, za Čechov Palát a Rutta. Máme teda silné zastúpenie.

Pýtali sa spoluhráči na Slovensko?


Áno, podľa toho, v akej sú skupine, zbierali informácie o Košiciach a Bratislave. Vedia, že sú to úplne iné mestá ako v Amerike a hlavne Kanaďania sú zvedaví na Európu. Kanadu máme v skupine a hlavne s Josephom určite vybehneme niekam do mesta. Poukazujem mu to tu a možno mu skúsim objednať aj ten môj obľúbený segedín. Uvidíme, čo na to povie.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia