spravy.sk spravy.sk

Jaroš dostal od Whitea ponuku na zhodenie rukavíc
zdroj: foto jäzva

Jaroš dostal od Whitea ponuku na zhodenie rukavíc

Má stále iba 23 rokov, no z pohľadu slovenskej obrany na majstrovstvách sveta by mal patriť medzi hlavné opory. Košický odchovanec Christián Jaroš zažije po šampionátoch do 18 a 20 rokov už svoje tretie seniorské MS, pričom za sebou má prvú kompletnú sezónu v zámorskej NHL. V drese Ottawy Senators nazbieral v 61 zápasoch 10 kanadských bodov a strelil aj svoj premiérový gól v najlepšej súťaži sveta.

Christián, do štartu šampionátu ostávajú posledné hodiny. Zatrénovali ste si v tréningovej hale i na hlavnej ploche Steel arény. Aké boli prvé dojmy?

V oboch prípadoch to bolo trochu iné. Na tréningovej ploche je menšie klzisko a na hlavnej ploche máte viac priestoru. Čo sa týka kvality ľadu, tak bolo cítiť, že pred nami tam mali tréningy iné tímy. Bol už teda dosť rozbitý. Nebolo to však nič hrozné a ľad bude pre každého rovnaký.

Ako veľmi sa už tešíte na úvodný zápas?


Určite veľmi, veď príprava bola dlhá. Všetci sa tešíme na zápasy, pretože celý zápas hovoríme o majstrovstvách sveta a teraz konečne prídu. Dúfam, že si to užijeme a naplníme očakávania.

Jaroš a Sukeľ


Ako vnímate nášho úvodného súpera – tím USA?

Poznám tam skoro všetkých hráčov. Majú mladý, ale veľmi šikovný tím. V podstate každý z ich hráčov sa môže zhostiť top úlohy. Musíme sa teda pripraviť veľmi dobre.

Ktorá z útočných hviezd USA sa bráni z vášho pohľadu najťažšie?


Je ich tam viac, ale svoju kvalitu majú všetci. Ťažko sa bránia napríklad tí menší a obratnejší hráči ako sú Patrick Kane a Johnny Gaudreau. Veľmi šikovní a rýchli sú však i Jack Eichel a Dylan Larkin. Zvedavý som na talentovaného Jacka Hughesa. Určite im musíme venovať pozornosť.

Američania nie sú zvyknutí na veľké plochy, akou disponuje Steel aréna. Bude to ich nevýhodou, alebo práve naopak?


Ja si myslím, že im bude veľké klzisko vyhovovať. Ako som už totiž povedal, sú to skvelí korčuliari a takí majú priestor radi. Dúfajme, že ale budú potrebovať istý čas na privyknutie a možno je teda dobré, že sme ich dostali hneď na úvod.

Jaroš, Bondra (3)

Ako vnímate náročný žreb? Po USA budú nasledovať v priebehu pár dní Fínsko a Kanada. Neboli by na úvod vhodnejší slabší súperi?

Takto to vyžrebovali a my sa tomu musíme prispôsobiť. Musíme hrať čo najlepšie a skúsiť vyhrať každý zápas. Je to dlhodobý turnaj a nikdy nehráte na jeden zápas. Potrebujeme body so súpermi z každej váhovej kategórie.

Šampionát sa koná vo vašich rodných Košiciach, no na nejaké kávičky s priateľmi asi veľa času nie je. Súhlasíte?


Veru, je to tak. Voľného času veľa nemáme, ale majstrovstvá sveta sú raz za rok a my sme tu prišli vybojovať úspech. S rodinou a priateľmi sa uvidíme po sezóne.

Christián Jaroš
S kým ste vytvorili dvojičku na hotelovej izbe?


S Denisom Godlom. Rozumieme si už dlho, pretože sme spolu absolvovali šampionáty do 18 a 20 rokov. Väčšinou sme boli na izbe stále dlho. Denis je dobrý chlapec a klape nám to.

Máte na izbe nejaký špeciálny talizman?


Nie, nič také som si na hotel nebral.

Christián Jaroš


Domáci šampionát ponúka zvýšený komfort. V zahraničí bol neraz problém so stravou. Je veľkou výhodou, že tentoraz vám navaria v podstate všetko, čo si zaželáte?

Je to určite skvelé a chlapci to oceňujú. Na slovenskú stravu sme zvyknutí najviac, ale mne osobne je to v podstate jedno. Ja zjem všetko, čo mi dajú na tanier.

Koľko lístkov ste rozdali svojim známym?


Dostal som štyri lístky a kúpil som ešte ďalších päť. Bohužiaľ, nedá sa vyhovieť každému a musel som myslieť hlavne na svoju rodinu. Ak by to záviselo len odo mňa, tak by som naplnil jednu tribúnu. To však nejde.

Stretli ste sa už v Košiciach s niektorými kamarátmi z tímov súperov?


Áno, stretol som sa už o spoluhráčmi z Ottawy Colinom Whiteom a Christianom Wolaninom. Obaja tu reprezentujú USA. Za Kanadu je tu od nás Thomas Chabot a pokecal som aj s Markom Stoneom. Boli to príjemné rozhovory a Colin White ma dokonca podpichol, či v piatok nezhodíme rukavice. Za to je ale suspendácia, tak k tomu asi nedôjde. Bude to však zaujímavý zápas.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia