spravy.sk spravy.sk

Zakliaty Ovečkin: Dá "piešťanský" kanonier gól aj v Bratislave?
zdroj: TASR

Zakliaty Ovečkin: Dá "piešťanský" kanonier gól aj v Bratislave?

Stredajší večerný súboj (20.15) v bratislavskej B-skupine MS by mal bezpochyby byť len otázkou skóre. Taliani v prvých dvoch zápasoch dostali dokopy 17 gólov, žiadny nedali a proti oddýchnutým Rusom nastúpia s utorkovým duelom proti Lotyšsku v nohách.

Zborná pred presvedčivým víťazstvom 3:0 nad Českom nijako neexcelovala, outsiderom dala síce po päť kusov a bez problémov vyhrala, ale miestami pôsobil jej výkon rozpačito. Aj keď najsilnejší menoslov šampionátu trpí výpadkami motivácie a hernej stability, nedeje sa to až tak v dôsledku individuálnych chúťok hviezd NHL (či KHL). Ono sa často vyskytuje v súvislosti s "ľahkými" zápasmi Rusov klišé, že technicky a korčuliarski nadpriemerní hráči sa púšťajú do sólovania a každý chce dať gól. Je to skôr naopak, "červená mašina" má okrem spomenutých ešte jednu silnú stránku a to je kombinačná vyspelosť s vášňou pre hravú dokonalosť. Rusi proste radi zasúvajú puk do prázdnej bránky po šach-matových akciách.

Predsa bol však druhý zápas proti Rakúsku špeciálny ohľadom "za-každú-cenu-zakončovania" jedného muža, Alexandra Ovečkina. Najlepší strelec NHL prebiehajúceho storočia pálil ostošesť a spoluhráči najmä v presilovkách neustálymi pasmi vyhľadávali jeho povestný príklep. Lietalo mu to takmer všetko vedľa. "Veríme Sašovi Ovečkinovi a neustále ho povzbudzujeme," vyjadril sa tréner Iľja Vorobjov. Proti Čechom jeho zverencovi zaregistrovali ešte o jeden pokus na bránku viac (štyri), ale hoci mu to do zápasovej tretice strelecky nevyšlo, pri výsledku 3:0 sa tým nik nezaoberal. 

Alexander Ovečkin
Alexander Ovečkin (TASR)

Lenže Ovečkin je z hľadiska teatrálno-srdciarskeho charakteru i famóznych štatistík iste najväčší úkaz turnaja. A v Bratislave ešte nedal gól. Na tom by nebolo nič mimoriadne, ale nepodarilo sa mu to ani v roku 2011, keď bol tiež šampionátovou superstar. Nepresadil sa (vôbec bodovo) v piatich, dnes teda celkovo už v ôsmich vrcholných zápasoch na ZŠ O. Nepelu. Muž, ktorý na všetkých iných MS nastrieľal 33 gólov (a nazbieral 61 bodov). Pritom sa nedá povedať, že by Slovensko bolo pre neho zakliate. Veď chýr o talente vtedy 16-ročného krídelníka sa rozletel do sveta v roku 2002 z Piešťan, kde na MS do 18 rokov strelil v 8 zápasoch 14 gólov.

Náramnú príležitosť prelomiť bratislavskú smolu, ak mu nič nezabráni v štarte, bude mať Ovečkin práve proti "deravej" talianskej defenzíve. Jeho výkon sa oproti malátnemu prvému zápasu proti Nórsku zlepšil zrejme aj preto, že nevýrazného Kaprizova na pravom krídle Kuznecovovho útoku vymenil Barabanov. V zornom poli stredajšieho zápasu bude viacnásobne realizovaná delovka z pozície hlboko vsunutého ľavého obrancu. Odtiaľ v presilovkách páli hráč s číslom 8, ktorý v hlavnom meste Slovenska neskóroval v rovnakom počte zápasov.

Predpokladané zostavy:
Rusko:
Grigoriev - Sergačov, Nesterov, Zajcev, Orlov, Gavrikov, Chafizullin, Zadorov - Dadonov, Malkin, Grigorenko - Barabanov, Kuznecov, Ovečkin - Kučerov, Anisimov, Gusev - Telegin, Andronov, Kovaľčuk
Taliansko: De Filippo Roia – McMonagle, Zanatta, Trivellato, Marchetti, Hofer, Pavlu, Tauferer, Helfer – Miceli, Kostner, Insam – Morini, Bardaro, Rosa - Ramoser, Andergassen, Gander - Hochkofler, Lambacher, de Luca

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia