spravy.sk spravy.sk

Čech Rutta chváli Slovákov, jednu vec Erikovi Černákovi závidí
zdroj: TASR/AP

Čech Rutta chváli Slovákov, jednu vec Erikovi Černákovi závidí

Na nedostatok práce sa rozhodne sťažovať nemôžu. Česká reprezentácia odohrala v úvodných štyroch dňoch šampionátu tri náročné duely, v úvodnom dni zdolala Švédov (5:2), následne si zgustla aj na Nóroch (7:2), no v pondelok prišla prvá porážka od Rusov (0:3).

Tréneri po zápase upozorňovali hlavne na problémy v ofenzíve. Slabé nasadenie, priveľký rešpekt, malý tlak na bránku súpera, nízka úspešnosť buly a prekombinovanie útočných akcií. Obrana však stála na pevných nohách, tréner Miloš Říha si pochvaľoval oslabenia. „Máme dva dni voľna, ďalší zápas hráme až vo štvrtok. V utorok som bol hlavne na hoteli, regeneroval som, na chvíľu som sa išiel prejsť. Na zápas s Ruskom už nikto nemyslí. Ukázali sme si chyby, bolo tam veľa prepadnutí, prečíslení. Ďalší zápas ukáže ako sme sa poučili,“ zhrnul v rozhovore pre portál HOKEJ.sk Jan Rutta.

Aj popri prechádzke si nemohol nevšimnúť množstvo lotyšských priaznivcov. Tí majú v Bratislave jeden z najpočetnejších fanklubov, najbližší duel tak ešte môže prekonať aj atmosféru proti Rusku. „Videl som množstvo Lotyšov, aj keď v meste je rozhodne prevaha Čechov. Je skvelé, že hráme v Bratislave, mesto poznám, už som tu bol aj ako dieťa, aj pred pár rokmi. Páči sa mi tu. No a naši fanúšikovia sú skrátka úžasní. Akoby sme hrali doma!pochvaľuje si rodák z Písku. „Verím, že sme si dostatočne oddýchli a môžeme na to znovu vletieť. Porada nás ešte len čaká, určite nám tréneri k súperovi niečo povedia. Dá sa očakávať, že pôjde o húževnatého súpera, ktorý bude hrať tímovo a bojovne. Musíme sa na to pripraviť.“

Česko gól radosť
Česko má v Bratislave svoj domov, existuje však možnosť, že štvrťfinále môže hrať v Košiciach. „To dnes ešte téma nie je. Hrali sme tri zápasy a štyri zostávajú, baviť sa o pavúkovi je ešte teraz zbytočné,“ hovorí v rozhovore pre Hokej.sk reprezentant Jan Rutta. (foto: TASR/AP)

Ešte začiatkom roka neveril, že sa na šampionáte v Bratislave predstaví. V Chicagu sa nepresadil, klub ho poslal na farmu a v januári po ňom siahla Tampa Bay. Líder NHL napokon vyhral celú základnú časť, hráči mali najlepšie vyhliadky na Stanley Cup. „Bola to pre mňa veľká príležitosť. Bol som za zmenu rád, nakoplo ma to,“ zaspomínal na presun medzi klubmi NHL. Tampa však napokon padla hneď na prvej prekážke, Columbus ju vyradil 4:0 na zápasy. „Také je play-off. Je to smola, sám neviem a je mi ťažko povedať, prečo sa to stalo. Hneď po poslednom zápase som išiel do reprezentácie, v klube to ešte rozhodne budeme analyzovať. Všetci sme boli sklamaní ako to dopadlo,“ dodal skúsený český bek.

Columbus - Tampa Bay (Pierre-Luc Dubois, Jan Rutta)
Tampa, víťaz základnej časti NHL, napokon v play-off vypadla ako úplne prvá. (foto: TASR/AP)

Aj vďaka vypadnutiu Tampy môžeme na majstrovstvách sveta na Slovensku vidieť množstvo prvotriednych hráčov. Jeden z nich, ruský brankár Andrej Vasilevskij, vychytal proti Česku shot-out. „Nebolo veľa času sa veľa porozprávať. Samozrejme, že pochváliť som ho ísť nemohol. Len som sa sám seba pýtal, čo to tam robí?“ zasmial sa s odstupom času dobre naladený hokejista. „Začiatok turnaja bol ale hektický, za prvé štyri dni sme hrali tri zápasy a nemal som veľa času sledovať výsledky ostatných tímov, ani svojich klubových spoluhráčov.“ 

Napriek tomu, výkony slovenského obrancu Erika Černáka sa nedalo nevšimnúť. „Viem, že dal dva góly, trochu sme si popísali počas šampionátu. Slováci hrajú skvelý hokej, Erikovi fandím. Je výborný hokejista a aj človek. Je super mať takého spoluhráča v kabíne,vzdal český obranca hold kolegovi a na záver priznal, že je jedna vec, ktorú mu aj závidí. „Vek,“ zasmial sa na záver rozhovoru pre HOKEJ.sk o sedem rokov starší hokejista.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia