spravy.sk spravy.sk

Švajčiari si slovenské memento nepripúšťajú, cítia vlastnú silu
zdroj: TASR

Švajčiari si slovenské memento nepripúšťajú, cítia vlastnú silu

Švajčiarski hokejisti ako prví dosiahli na MS v tabuľke jednej z dvoch skupín 12 bodov, teda istým spôsobom magické číslo tohto podujatia. Po plnom zisku majú síce pred sebou ešte tri zápasy proti renkingovo vyššie postaveným favoritom a toto štatistické prvenstvo získali len vďaka tomu, že Rusi tento počet (pravdepodobne) získajú až v stredajšom večernom zápase proti Taliansku, ale pre alpskú krajinu je podstata v "plus-postupovej" matematike.

V hracom formáte od roku 2012 takýto počet nezaručuje definitívu postupu do štvrťfinále, ale prakticky je to hotová vec. Ešte nikdy sa na predchádzajúcich siedmich šampionátoch nestalo, že by z celkovo 14 tabuliek dvojskupinových základných fáz nepostúpil tím s týmto netuctovým bodovým kontom. Švajčiarom by sa to mohlo prihodiť len ozaj v bláznivých okolnostiach, opačných ako vlani v Dánsku. Tam po prehrách s favoritmi museli do posledného dňa prvej fázy šampionátu bojovať o postup a napokon sa im to podarilo na úkor Slovenska. Práve s 12 bodmi, Slováci mali len 11 a stali sa prvým tímom, ktorému nestačil tento počet na postup.

Takže dvanástka by mala byť v suchu. Lenže na druhej strane práve vlaňajšia skúsenosť Švajčiarov je isté memento. Je to len "keby bolo keby", ale nebyť nešťastného zápasu Slovákov s Čechmi hneď na úvod MS (prehra v predĺžení po vyrovnaní súpera 10 sekúnd pred klaksónom), postupová matematika by priniesla úplne iné východiská. Aj preto budú teraz sledovať, komu a koľko bodov budú schopní ešte zobrať v bratislavskej B-skupine Lotyši, to je pasívny prístup, ten aktívny predpokladá, že aj oni uchmatnú nejaký ten poistný bodík niekomu z tria Česko, Rusko, Švédsko. Veď napokon Švajčiari skončili vlani len za Tre Kronor a z tesného postupu do play off bolo napokon nečakané striebro.

"Ja si myslím, že máme šancu bojovať aj o lepšiu ako štvrtú priečku. Máme veľmi dobrú defenzívu, všetci sa poctivo vracajú dozadu. Nasadenie je už akosi prirodzené nášmu hokeju, skvelí sú brankári a za úspechmi stojí aj naša rýchlosť," povedal pre TASR obranca Roman Josi. Tridsaťpäťročný Andres Ambühl, už pätnásťnásobný účastník MS a strieborný medailista z roku 2013, v mix-zóne konštatoval: "V týchto štyroch zápasoch sme spravili minimum chýb a zodpovednými výkonmi sme sa dostali do dobrej pozície. Uvidíme, čo sa nám podarí v ďalších dueloch."

Autor dvoch stredajších gólov do siete Nórska sa príliš nezaoberá luxusom viac ako dvoch voľných dní, Švajčiari hrajú až v sobotu večer proti Švédom: "Isteže si v prvom rade odpočinieme a tiež azda podnikneme aj dačo aktívne. Ale nerobím si program, bude to spontánne."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: MS 2019

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia