spravy.sk spravy.sk

Poďakovať  sa po slovensky robí Britom problém, usmieva sa team host Petričko
zdroj: foto jäzva

Poďakovať sa po slovensky robí Britom problém, usmieva sa team host Petričko

V roku 2009 pomohol tímu HC Košice k ukončeniu desaťročného čakania na zisk majstrovského titulu. V posledných rokoch sa stará popri práci manažéra logistiky pre jednu americkú firmu aj o vzkriesenie trebišovského hokeja.

Tridsaťdeväťročný Matúš Petričko má však aj bohatú minulosť s britským hokejom, veď v rokoch 2005 až 2007 získal na ostrovoch tri majstrovské tituly s mužstvami Bracknell Bees, Newcastle Vipers a Nottingham Panthers. Práve tieto skúsenosti ho priam predurčili k zisku pozície team hosta reprezentácie Veľkej Británie počas majstrovstiev sveta na Slovensku.

Ako ste sa dostali k tímu Veľkej Británie?

Matúš Petričko:
Chlapcov som sledoval už počas ich pôsobenia v B-kategórii. Keď vlani postúpili v Budapešti do áčka, tak som čakal na to, či ich zaradia do bratislavskej, alebo košickej skupiny. Akonáhle bolo isté, že to budú Košice, tak som volal pánovi Štamberskému a povedal som mu, že týchto chlapcov poznám a oni poznajú mňa. Došlo k dohode a tak som team hostom.

Briti prišli na Slovensko skôr a absolvovali kemp v Michalovciach. Ako s ním boli spokojní?


Veľmi sa im tu páči. V Michalovciach som ešte s nimi nebol, nakoľko mám svoju civilnú prácu. Chlapci mi však vraveli, že tam mali všetko, čo potrebovali. Pán primátor spoločne so zástupcom Dukly pánom Tirpákom im vytvorili perfektné podmienky. Boli teda veľmi spokojní, veď jediné čo nevyšlo, bolo počasie.


To bolo aj v úvode šampionátu také typicky anglické. Čo na to vraveli?

Trochu som si z nich uťahoval, že si so sebou priniesli anglické počasie. Aby sa tu cítili ako doma. A keď o týždeň odídu, tak začne v Košiciach opäť svietiť slnko. To nám však vyšlo už teraz a som rád, že si tu užijú aj pekné dni.

Briti obohatili šampionát úžasnou fanúšikovskou kreativitou. Jeden kostým zaujímavejší ako druhý. Ako na to reagujú hráči?


Oni svojich fanúšikov poznajú, pretože s nimi cestujú na šampionáty stále. Teraz je ich samozrejme oveľa viac. Toto nie sú futbaloví fanúšikovia, ktorí by prišli robiť neplechu. Sú to hokejoví fanúšikovia, ktorí vnímajú hokej ako rodinný šport. Prišli sa sem teda baviť a nie robiť problémy.

Majú pred zápasom proti Slovensku rešpekt?


Určite majú rešpekt pred každým zápasom a teraz to bude špecifické vzhľadom na tú atmosféru. Okúsili ju počas iných zápasov Slovenska a vraveli, že niečo také ešte nezažili. To sa nedá porovnať ani s derby Sheffield – Nottingham, čo predstavuje najväčšie britské derby. Veľmi sa však na tento zápas tešia, pretože toto sú pre nich životné zážitky. 

Petričko Matúš
jäzva (jäzva)


Veľká Británia zatiaľ utrpela pár vyšších prehier. Trápia sa tým hráči, alebo vnímajú veci reálne?

Neprišli sem ako turisti a nikto nechce prehrávať. Ťažkú hlavu si však z toho nerobia. Hlavne zápas s Dánskom však nezvládli a to ich zamrzelo. Proti Kanade naopak hrali veľmi dobre. Pripravujú sa veľmi poctivo a neberú to tak, že sú to pre nich majstrovstvá sveta o jednom zápase. Aj keď samozrejme platí, že kľúčový bude záverečný duel proti Francúzsku.

Na čo boli Briti zvedaví v Košiciach?


Hlavne zo začiatku to bolo hlavne o bežných hokejových veciach. Teraz už majú v nohách zápasy a niektoré tréningy aj vynechajú. Majú teda viac času a pýtajú sa na zaujímavé miesta. Poslal som ich napríklad do Miklušovej väznice a veľmi sa im tam páčilo. Celkovo si pochvaľujú historické centrum mesta. Na väčšie výlety nie je čas.

Košice - B. Bystrica (Češík - Petričko)
jäzva (jäzva)


Mali nejaké špeciálne požiadavky, alebo sú ich podmienky skromné ako ich ambície?

Nemali nič špeciálne. Potrebovali vyriešiť iba klasické logistické veci. Kupovali sme napríklad predĺžovačky s našou koncovkou, pretože na ostrovoch majú iné. Všetko veci v norme.

Naučili ste ich nejaké slovenské slovíčka?


Áno, učil som ich ďakujem, alebo díky. Oni to však vyslovujú tak ťažko, že radšej hovoria thank you a to im rozumie každý.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia