spravy.sk spravy.sk

Taliansky hrdina Bernard vychválil Slovákov a tvrdí: Nik nás nepozná, vypijeme viac ako 160 pív
zdroj: TASR/AP

Taliansky hrdina Bernard vychválil Slovákov a tvrdí: Nik nás nepozná, vypijeme viac ako 160 pív

V nájazdoch zarmútil rakúskych zakončovateľov a postaral sa priam o taliansky zázrak. Hokejová "squadra azzurra" po pondelkovom víťaznom zápase o záchranu oslavovala zotrvanie medzi elitou. Hoci na MS 2019 skórovala za šesť zápasov iba raz, v rozhodujúcom dueli - priamej konfrontácii o udržanie sa zdolali Taliani Rakúšanov 4:3 po sam. nájazdoch. Jedným z hlavných hrdinov stretnutia v bratislavskej B-skupine bol brankár Andreas Bernard, ktorý za 60 minút a následne aj v predĺžení čelil 41 strelám súpera, pričom 38 z nich kryl úspešne. Z bránky, ktorá počas MS inkasovala veľké množstvá gólov, sa stala chránená svätyňa.

"Je to neuveriteľné, celý týždeň bol najťažší v mojom živote. Prehra 0:9 so Švajčiarskom, 0:8 so Švédskom aj Českom, 0:10 s Ruskom... vytrpel som si veľa, blízki ma však vždy podporovali. Hovorili mi, že nemôžem chytiť všetko, navyše nie proti najlepším hráčom na svete. Mali sme však šancu proti Rakúsku, to sme vedeli od začiatku. V rozhodujúcich chvíľach sme ukázali úžasné odhodlanie, tímového ducha a srdce, čo rozhodlo. Skórovali sme až tri razy a ďalšie presné zásahy pridali v nájazdoch. Verili sme si, náš tímový duch bol neskutočný," netajil svoju radosť po zápase v mixzóne Bernard. Dané stretnutie musel zvládnuť najmä vo svojej hlave. V predĺžení mal veľkú šancu rozhodnúť duel Michael Raffl. Po parádnom blafáku mal pred sebou prakticky prázdnu bránku, gól však nepadol. V tom momente sa gólmanovi Talianska prehnal hlavou snáď celý život.

"Hovoril som si: 'No do ri*i'. Mal som pred sebou odkrytú bránku a hlavou mi išlo iba nie, nie, nie... Puk však prišiel ku mne a vtedy som si vydýchol. Mentálne to bolo ťažké, obrovský boj, hovoril som si však, že sa musím sústrediť a urobiť aj ďalšie zákroky. V nájazdoch som chcel všetko zachrániť, avšak Rakúšania majú dobrých útočníkov, tak som si iba hovoril, že akékoľvek množstvo gólov inkasujem, musíme dať o jeden viac," pokračoval taliansky hrdina a brankár fínskeho tímu Ässät Pori. Toho novinári v mixzóne prirovnali k hrajúcej futbalovej legende Gianluigimu Buffonovi, a to vďaka pevným nervom a dobrým reflexom v rozhodujúcom rozstrele.

"Buffon bol môj idol od detstva, tak som rád že padlo toto meno. A v súvislosti so mnou. Naozaj sa tak však necítim. Celkovo sa ako hrdinovia necítime. Taliansko a ľadový hokej k sebe až tak nejdú ako futbal. Vyrastal som však v Južnom Tirolsku, tam je to celkom veľké na naše pomery, možno nám v novinách venujú stranu alebo dve,"
 zavtipkoval skromný Bernard, ktorý na MS 2019 skončil s úspešnosťou zákrokov na hranici 88,18 %. Takzvaná hokejová anonymita však môže byť podľa neho aj výhoda. Taliani teraz môžu oslavovať vo veľkom. Na otázku, či vypijú viac pív ako Rusi (údajne až 160) po víťazstve nad Českom (2:0), odpovedal jasne. "Môžeme oslavovať dlhšie ako futbalisti, nik nás totiž nepozná, nebudú žiadni paparazzi. Keď toľko pív vypili Rusi, my dáme asi viac, bol to náš posledný zápas na šampionáte, takže si to už môžeme dovoliť," dodala opäť s úsmevom 28-ročná opora medzi troma žŕdkami.

Na záver Andreas Bernard vyzdvihol atmosféru na bratislavskom Štadióne Ondreja Nepelu, pričom pochválil aj slovenských fanúšikov. "Atmosféra bola úžasná, videl som, že nám fandili aj Slováci, dosť to pomohlo. Celkovo usporiadatelia všetko dobre zorganizovali. Sme hokejovo veľmi malá krajina a mať skoro na každom zápase 8000 divákov bolo úžasné a nevídané," doplnil radostne Bernard.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia