spravy.sk spravy.sk

Colorado či Vítkovice, rozdiel sa nerobí. Česi bez jednotky za medailami
zdroj: TASR

Colorado či Vítkovice, rozdiel sa nerobí. Česi bez jednotky za medailami

Pavel Francouz odchytal svoju prvú sezónu v zámorí za Colorado, Patrik Bartošák sa po sezóne presunul z Vítkovíc do Třinca, kde vymení práve reprezentačného kolegu Šimona Hrubeca. Hoci by mnohí čakali, že za medailami bude ťahať Česko prvý menovaný, tréner Miloš Říha sa môže oprieť o ktoréhokoľvek z menovaných.

Vo výbornej forme sa ukázal predovšetkým dvadsaťšesťročný brankár, ktorý ostatné tri sezóny hájil dres HC Vítkovice v českej lige. Už v poslednom zápase skupiny proti Švajčiarsku (5:4) ukázal, že môže byť oporou v náročných chvíľach. „Bol to pre nás, najmä po psychickej stránke, najnáročnejší zápas v skupine. Vyhrávali sme 4:2 a nechali si streliť dva góly, no chlapci sa s tým následne popasovali výborne,“ povedal pre HOKEJ.sk Patrik Bartošák, ktorý v utorok čelil štyridsiatim strelám súpera. „Musím uznať, že som si parádne zachytal, bol som stále v permanencii, stále niečo na mňa lietalo. Nie vždy sme si všetko pokryli tak ako sme mali, štyri góly sú štyri góly, no preverilo nás to a poučilo.“

Zaujímavosťou je, že dostal prednosť pred kolegom Francouzom, ktorý dosiaľ odchytal na šampionáte dva duely a neinkasoval ani jediný gól. Pätnástimi strelami ho preverili Taliani, šestnástimi Rakúšania. Jednotkou pre Říhu sa tak nestal brankár zo zámoria, ale z domácej ligy. „Nemáme jednotku. Ani trojku. Nikdy sme sa na túto tému nebavili a ani sa o tom baviť nebudeme. Všetci traja sme vyrovnaní a je úplne jedno, kto sa do brány postaví. Tréneri musia mať určite radosť, že sa môže do brány postaviť naozaj ktokoľvek a vychytať pre tím víťazstvo,“ pokračoval pre HOKEJ.sk dobre naladený brankár.

Patrik Bartošák (Česko)
Z pohľadu celého turnaja má siedme najlepšie štatistiky spomedzi brankárov, len tesne pred ním je Kanaďan Matt Murray. (foto: TASR/AP)

Rodák z Koprivníc dostal vo štvrťfinále možnosť proti Nemecku, kde bol dlhý čas nerozhodný výsledok. Česi napokon o postupe rozhodli treťou tretinou, ktorú vyhrali 4:0 a zápas dokopy 5:1. Bartošák mal úspešnosť zákrokov na úrovni 95,5 %. „Celý zápas sme boli lepším tímom. Bola len otázka času, kedy nám to tam začne padať. Aj keď súper po našej chybe vyrovnal v druhej tretine, všetci sme verili, že zvíťazíme. Na Kanadu sa musíme poctivo pripraviť, ak budeme hrať našu hru a nebudeme kopiť chyby, môžeme pomýšľať na úspech,“ hovoril po štvrťfinálovom súboji.

Spoľahlivý gólman, ktorého v roku 2013 draftoval klub Los Angeles Kings a strávil v zámorí viac ako štyri sezóny v nižších súťažiach, si pred touto sezónou obliekol národný dres len trikrát. Predtým krajinu reprezentoval v sezóne 2012/13, keď bol jednotkou Česka na MS do 20 rokov. Majstrovstvá sveta na seniorskej úrovni sú preňho novou skúsenosťou. „Je to pre mňa obrovský zážitok. Ide pre mňa o prvý šampionát. Dostávam veľa priestoru a užívam si každý jeden moment. Keď počujem našu hymnu po zápase, je to veľmi emotívne. Fanúšikovia nás od začiatku turnaja ženú vpred, stoja za nami v každej chvíli a robí nám radosť, že sa im môžeme odvďačiť dobrým výkonom,“ dodal Bartošák.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia