spravy.sk spravy.sk

Halász mal záujem o návrat do Košíc, tľapol si však s medveďmi z Budapešti
zdroj: jäzva

Halász mal záujem o návrat do Košíc, tľapol si však s medveďmi z Budapešti

Šesť zo svojich desiatich profesionálnych sezón strávil 29-ročný brankár Tomáš Halász za druhým brehom rieky Morava. Košický odchovanec strážil v českej extralige bránku Vítkovíc, Pardubíc i Litvínova, v ostatných dvoch sezónach chytal za Znojmo v EBEL Lige. A hoci tam s jeho službami panovala spokojnosť, s príchodom leta sa rozhodol pre zmenu pôsobiska. V novom ročníku si tak nechá na masku nastriekať logo MAC Budapešť.

Tomáš, ako sa zrodil váš prestup do MAC Budapešť?

Už počas minulej sezóny v Znojme som uvažoval nad zmenou a chcel som sa vrátiť bližšie k domovu. S priateľkou sme sa totiž zasnúbili a v blízkom čase by sme radi založili rodinu. Cením si záujem Znojma a pán majiteľ mi dal po sezóne istý čas na rozmyslenie. Chceli, aby som tam zostal, ale spoločne s agentom sme sa napokon rozhodli prijať ponuku z MAC.

Z pohľadu návratu domov by boli ideálne Košice, ktoré momentálne hľadajú brankára. Neprejavili záujem?


Poviem pravdu, ešte pred príchodom športového manažéra Jana Šťastného som kontaktoval pána Rusiča. Ako Košičan by som sa vrátil domov veľmi rád. Odpovedal mi tak, že posunie moje meno ďalej, kompetentným osobám. Už sa mi neozvali. Neberiem to však nejako tragicky. Chápem, že ma asi dlhý čas nevideli chytať. Z mojej strany však záujem bol.


Ako budete prežívať návrat do Košíc v pozícii súpera?

V mužskej kategórii som ešte proti Košiciam nikdy nechytal a nebudem teda hovoriť, že to hodím za hlavu a nebudem to brať špeciálne. So Znojmom sme sa stretli s Košicami v lete na Tatranskom pohári, no v tom zápase chytal môj kolega. Bude to teda premiéra a ja sa na to teším. Košice mám stále rád, stále som im fandil a mrzelo ma, ako dopadali v posledných rokoch. Takýto klub by mal byť stále na horných pozíciách.

V Budapešti budete kolegom reprezentanta Benceho Bálizsa. Ako vnímate svoje šance na zisk pozície jednotky?


Budapešť som si vybrali hlavne preto, lebo tam bol obojstranný záujem. Tím si buduje tréner Majoross, ktorý je zároveň manažérom a trénerom reprezentácie. Predostrel mi svoje predstavy, hovorili sme aj s trénerom brankárov. Hovorili sme samozrejme o mojej pozícii a nesľubovali mi nič. Pokračovať však chcú v tom, čo realizovali v predošlej sezóne. Bálizs s Miklósom Rajnom si zápasy podelili takmer na polovicu. Bude teda výlučne na mne, ako sa svojej šance chytím. Viem, že Bence je reprezentant a v klube má dobrú pozíciu. Závisieť bude od mojich výkonov.

Tomáš Halász (3)

MAC má za sebou veľmi pozitívnu sezónu. V pozícii nováčika sa dostali „medvede“ do play-off a dokonca vyradili Miškovec. Naznačili vám funkcionári ambície pre nový ročník?

Tréner mi vravel, že chcú vyhrať čo najviac zápasov, ale primárnym cieľom je zapracovať do tímu ďalších mladých maďarských hráčov s reprezentačnou perspektívou. Ja osobne trénujem na ľade i mimo neho veľmi poctivo a veľmi rád pomôžem mladším chlapcom. Viem, že to bude jedna z mojich úloh. Radi by sme teda nadviazali na posledné play-off, ale v klube nie sú nejaké veľké oči. MAC nenavýši rozpočet a nebude kričať, že ide vyhrať ligu. Podstatná je výchova svojich hráčov.

Budapešť mala hlavne v základnej časti povesť tímu s veľmi ofenzívnym herným prejavom. Hra MAC bola miestami bezstarostná a jeho brankári to nemali jednoduché. Nemáte z toho obavy?


Nie, pretože v EBEL sa hralo úplne rovnako. Nedbá sa tam na defenzívu a ukázal to Klagenfurt, ktorý vyhral ligu a jeho fínsky tréner Petri Matikainen uspel prepracovanou defenzívou. KAC pritom nemal také kvalitné mužstvo ako Viedeň či Salzburg. Oni však hrali stále ofenzívny a otvorený hokej. Aj my v Znojme sme hrali takto a výsledky 7:5 boli bežné. Pre mňa to bol teda v tomto smere dobrý tréning.

tomáš Halász (2)


Dorozumiete sa po maďarsky?

Tréner Majoross to nastavil tak, že v šatni prebieha komunikácia v angličtine. Medzi sebou sa chlapci samozrejme bavia v rodnej reči, ale ja už po maďarsky rozumiem takmer všetko. Hovorím trochu lámavo, ale myslím si, že stačí taký mesiac a maďarčina nebude problém.

Ako vnímate návrat Slovana do Tipsport ligy? Nakoľko atraktívne bude nové derby hlavných miest Bratislavy a Budapešti?


Ja sa na to teším, ale podstatné je, aby Slovan zmazal svoje dlhy. Musia splniť pravidlá. Sám tam mam totiž veľa kamarátov, ktorým dlžia peniaze. Ak tak urobia, tak som za návrat Slovana všetkými desiatimi. Čo sa týka toho derby, tak Budapešť má v tomto smere nevýhodu v podobe krátkej histórie. Ľudia si tam na hokej stále zvykajú a fanúšikovská základňa sa buduje. Snažia sa, ale nejde to zo dňa na deň. V Maďarsku určite vedia, že Slovan hrával v KHL a budú sa chcieť vytiahnuť.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia