spravy.sk spravy.sk

Ivan Švarný: Slovanu bude trvať, kým si znovu vybuduje dôveru a dobré meno
zdroj: TASR

Ivan Švarný: Slovanu bude trvať, kým si znovu vybuduje dôveru a dobré meno

Najrozoberanejšou témou v slovenskom športe je od pondelka odchod Slovana Bratislava z KHL. Kopia sa správy o meškajúcich výplatách a neuhradených dlhoch. Svoje o tom vie aj obranca Ivan Švarný, ktorý si ešte v ostatnej sezóne 2018/2019 obliekal dres hokejového Slovana.

S 34-ročným rodákom z Nitry sme sa rozprávali o konci "belasých" v nadnárodnej súťaži, problémoch pri opätovnom zaradení sa do Tipsport ligy či o tom, čo očakáva od samotného návratu. Bude aj on súčasť kádra HC Slovan v budúcej sezóne? Ako vidí budúcnosť klubu? Aj to prezradil slovenský zadák Švarný v rozhovore pre web Hokej.sk.

Aká bola vaša prvá reakcia na správy o konci Slovana v KHL?
Ivan Švarný: 
"Popravde tieto správy pre mňa neboli nijako prekvapivé. Viedli sa dlhé debaty s investorom, ktorý mal prísť a poskytnúť pomoc. Už do prvého termínu sa to nepodarilo vyriešiť. Druhý termín tiež nejako nevyšiel a budúcnosť Slovana v otázke KHL nebola síce oficiálne istú dobu známa, ale všetkým zainteresovaným stranám to bolo asi jasné."

Je podľa vás návrat klubu do Tipsport ligy dobrý krok?
"Je to lepšia voľba ako neustále dobiehať veľké manko pred sebou a fungovať na báze dlhov. Myslím si, že ide o rozumné riešenie vrátiť sa do extraligy."

Člen predstavenstva HC Slovan Bratislava Juraj Široký oznamuje koniec v KHL. foto: tasr
Člen predstavenstva HC Slovan Bratislava Juraj Široký oznamuje koniec v KHL. foto: tasr

Naďalej sa spomínajú finančné záväzky voči hráčom. Vy ste ešte pár mesiacov dozadu taktiež spomínali, že klub je vám niečo dlžný. Vyplatil vás odvtedy?
"Samozrejme, ešte ani ja nemám vyplatenú čiastku, ktorú mi je klub dlžný. Sú tu aj ďalší hráči a všetci akosi čakáme, že Slovan si svoje záväzky vyrovná. Koniec koncov, na poslednej tlačovke Juraja Širokého ml. bolo avizované, že svoje slovo dodržia a je vlastne aj podmienka, že bez toho ani nemôžu hrať extraligu. Tak ľahko im to nedovolia."

Marek Čiliak podal na klub trestné oznámenie za nevyplatenú sumu. Vy podniknete nejaké vlastné kroky na urovnanie situácie?
"Ja svoje kroky už dávno podnikám. Verím, že sa to podarí dotiahnuť do úspešného konca bez väčších komplikácií. Dúfam, že každý si uvedomuje situáciu, či už hráči alebo HC Slovan Bratislava. Chcem, aby všetko dopadlo úspešne a bez prehnaných emócií, a to aj čo sa týka mediálnej oblasti."

Po tom všetkom, čo sa stalo, viete si predstaviť, že zostanete naďalej pôsobiť v hokejovom klube z Bratislavy?
"Mosty za sebou nepálim, ale polemizovať o tom, či zostanem v Slovane, momentálne pre mňa nie je na mieste, nakoľko aktuálne ani nie je akú ponuku zo strany klubu riešiť."

Ivan Švarný odohral sezónu 2018/2019 v drese Slovana. foto: tasr
Ivan Švarný odohral sezónu 2018/2019 v drese Slovana. foto: tasr

Čo môže návrat Slovana znamenať pre Tipsport ligu a slovenský hokej vo všeobecnosti?
"To ukáže samotná liga, ak si Slovan urovná svoje dlhy a napokon do nej nastúpi. Myslím si, že budeme múdrejší až po sezóne. Predpokladám však, že by mala stúpnuť návštevnosť, pretože ľudia majú radi Slovan. Každý z nás vie, akým spôsobom a v akom kontexte to myslím. Keď príde klub do cudzieho mesta, každý sa naň rád príde pozrieť a prípadne si aj trošku zanadávať, ako bolo zvykom. Pointa je však inde. Zvýši sa návštevnosť na štadiónoch mimo Bratislavy."

Zvýši sa však aj v samotnom hlavnom meste?
"Myslím si, že áno. Koniec koncov, aj fanúšikovia 'belasých' majú radi výhry. Pokiaľ sa Slovanu podarí zložiť kvalitný káder a mužstvo, ľudia si cestu na štadión nájdu. Každý má totiž rád triumfy svojho mužstva."

Nie je však podľa vás na skladanie kádra trochu neskoro? Klub predsa len nemá vyriešenú ani hráčsku, ani trénerskú otázku...
"Z pohľadu toho, že by tvorili káder vyslovene podľa svojich predstáv, na to už je trochu neskoro. Keď sa ale pozrieme na trh, hokejistov je strašne veľa. Cestu do Bratislavy si nájdu, pretože pristúpia na podmienky, ktoré im klub ponúkne. Radšej pôjdu hráči tam, kde dostanú aspoň nejakú výplatu, ako ostať sedieť doma. Takých hokejistov je po svete veľa a 'belasí' nebudú mať problém niekoho dostať. Či to bude podľa predstáv a plánov klubu, to ukáže čas. Záleží však hlavne na tom, či budú schopní nastúpiť a či im vedenie Tipsport ligy dovolí návrat. Ak si ale splnia záväzky a dohodnú sa s hráčmi, ktorým dlhovali peniaze, nemal by byť problém."

Momentka s Ivanom Švarným. foto: tasr
Momentka s Ivanom Švarným. foto: tasr

Pre všetko, čo sa v klube stalo, hrozí, že mladých aj nových hráčov vo všeobecnosti to odradí od prestupu do Bratislavy. Aký je váš názor na túto situáciu?
"Slovan mal v minulosti obrovské meno. V tejto nepriaznivej situácii sa oslabilo. Nehovorím však, že sa úplne stratilo. Zrejme mu bude chvíľu trvať, kým si naspäť vybuduje nejakú dôveru u hráčov či agentov, ktorí tam budú dávať svojich hokejistov. Bratislavčanov nečaká ľahké obdobie, čo aj oni sami deklarovali. Ak si ale svoju prácu budú robiť na sto percent a budú sa snažiť dodržiavať minulé aj budúce záväzky, to dobré meno sa dá naspäť vybudovať pomerne rýchlo."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia