spravy.sk spravy.sk

Desať zaujímavostí spojených s titulom St. Louis Blues
zdroj: foto TASR-AP

Desať zaujímavostí spojených s titulom St. Louis Blues

Najdlhšie čakanie na zisk Stanleyho pohára je minulosťou. Keď vstúpil tím Blues pred 52 rokmi do NHL, nemohli jeho priaznivci tušiť, že budú čakať tak dlho. Z detí sa stali seniori, väčšina pôvodných fanúšikov klubu sa tohto úspechu nedožila.

Víťazstvo 4:1 v siedmom zápase na ľade Bostonu však všetko zmenilo. Aj St. Louis Blues sa už môže hrdiť prívlastkom - majstrovský klub!

1. Dočkal sa aj posledný!

Blues vstúpili do NHL v roku 1967 spoločne s ďalšími šiestimi klubmi. A hoci sa dostali do finále Stanleyho pohára ako prví z tejto skupiny, na trofej si siahli ako poslední. Philadelphia získala pohár v roku 1974, Pittsburgh v roku 1991, Minnesota-Dallas v roku 1999 a Los Angeles v roku 2012. Šiestym z partie bol Oakland Seals, no ten sa neskôr presťahoval do Clevelandu a v roku 1978 zanikol. 

2. Blues odovzdali štafetu Maple Leafs

Po ukončení čakania Blues sa teraz pozornosť presunie na Toronto Maple Leafs. Kanadský tím čaká na Stanleyho pohár 52 rokov. Za ním sa nachádzajú Buffalo a Vancouver (na titul čakajú 48 rokov).

3. Premiérová skúsenosť

Blues nielenže nikdy predtým nezískali Stanleyho pohár. Ten nezískal ani jeden z hráčov, ktorí sa nachádzali na súpiske St. Louis. V minulosti získali pohár iba tri tímy bez hráčov s majstrovskými skúsenosťami (Flyers 1974, Islanders 1980 a Flames 1989).

4. Blues sa poriadne napracovali

Hráči St. Louis absolvovali poriadne náročnú cestu za pohárom. V play-off odohrali celkovo 26 zápasov, čím vyrovnali bilanciu LA Kings z roku 2014. V prvom kole potrebovali k postupu šesť zápasov, rovnako tak aj v treťom. V druhom kole a vo finále odohrali sedem duelov. 

5. Z chvosta na čelo

Ešte na prelome rokov by zrejme nikto nevsadil na úspech Blues ani deravý groš. Na začiatku roka 2019 sa totiž "noty" nachádzali na poslednej priečke tabuľky. 6. Senzačný nováčik

Brankár Jordan Binnington vytvoril nový rekord, keď ako prvý nováčik v histórii vychytal vo vyraďovacej časti 16 víťazstiev.

7. Trénerská zmena pomohla

Triumf Blues potvrdil zaujímavý trend. Z posledných jedenástich víťazov pohára zažili až štyria trénerskú výmenu počas sezóny. Blues nahradili v novembri Mika Yea Craigom Berubem. Dvakrát pomohla výmena Pittsburghu (v sezóne 2008-09 prišiel Dan Bylsma a v sezóne 2015-16 Mike Sullivan. Kings triumfovali v roku 2012 po príchode Darryla Suttera.

8. Rekordér O´Reilly

Nový majiteľ Conn Smythe Trophy Ryan O’Reilly vytvoril nový bodový play-off rekord organizácie St. Louis Blues. Zároveň napodobnil Wayna Gretzkeho z roku 1985, keď skóroval v štyroch po sebe idúcich finálových zápasoch. Play-off ukončil s bilanciou 8+15 v 26 zápasoch.


9. Môj dom, môj hrad?

Toto neplatí, ak ide o St. Louis Blues. Zverenci Craiga Berubeho sa stali šiestym tímom histórie, ktorý vyhral v play-off vonku rovných desať zápasov.


10. Návrat trofeje do Kanady

Kolíska hokeja čaká na triumf v Stanleyho pohári už od roku 1993, kedy triumfoval Montreal Canadiens. Slávna trofej Lorda Stanleyho si však v lete užije Kanadu do sýtosti. Na súpiske Blues totiž figuruje až 20 hráčov narodených v Kanade. V tomto smere boli Blues najkanadskejším tímom ligy.


Bonus - Brouwerova mágia

Bezprostredne po titule Blues sa na sociálnej sieti pochválil Troy Brouwer. Kluby, v ktorých pôsobil, sú odsúdené na úspech. Brouwer totiž hrával v Chicagu, vo Washingtone aj v St. Louis. A keďže hrával aj v Calgary, fanúšikovia Flames sa môžu pomaličky začať tešiť.


Zdroj: sportsnet.ca

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia