spravy.sk spravy.sk

Oceliari pustili žilou. Upír Čížek si to užil, niektorí zbledli od strachu
zdroj: jäzva

Oceliari pustili žilou. Upír Čížek si to užil, niektorí zbledli od strachu

Namiesto ďalšej tréningovej jednotky plnej driny a potu si to košickí hokejisti v utorok ráno namierili do jedného z obchodných centier. Nešlo však o nejaké obiehanie obchodov s kreditnými kartami v rukách. Ich program bol totiž oveľa ušľachtilejší. V rámci piateho ročníka Oceliarskej kvapky krvi odovzdali spoločne so svojimi priaznivcami najcennejšiu tekutinu a zástupcovia nemocnice Šaca si vďaka tejto akcii odniesli 16 litrov krvi od 35 darcov.

„Sme radi, že si hokejisti našli čas a chuť. Krv môže darovať každý zdravý človek od 18 do cca 65 rokov. Je tam samozrejme zopár výnimiek. Napríklad po tetovaní či invazívnom zákroku neberieme krv šesť mesiacov. Inak sú však vítaní všetci, obzvlášť teraz v lete,“ vyslovila sa hematologička Dominika Sopková.

Každého darcu ešte pred samotným odberom vyšetrili. Obranca Tomáš Slovák napríklad krv darovať nemohol, nakoľko v nedávnej dobe podstúpil liečbu antibiotikami. „Zisťuje sa krvný obraz, pričom hladina hemoglobínu musí byť u mužov 135 a u žien 125 gramov na liter. Robíme aj odbery na infekčné ochorenia a určujeme krvnú skupinu darcu.“„Je pekné, že mladí ľudia pochopili význam takejto akcie. Som rád, že práve hokejový klub HC Košice podporuje aj takéto veci, pretože toto je veľmi užitočná vec,“
zdôraznil klubový lekár Jozef Kubašovský, na ktorého nadviazala manažérka komunikácie nemocnice v Košiciach-Šaci Lucia Kočková. „Takto pred letom potrebujeme veľa krvi. Operácií je možno menej, ale k letu patria úrazy a krvi teda nie je nikdy dosť. Tešíme sa, že hokejisti idú príkladom širokej verejnosti a v rámci tejto akcie nás podporili už piatykrát. Sú to mladí, trénovaní ľudia. Ich krv je preto veľmi vítaná.“

Pohľad na hokejistov ležiacich na odberových lehátkach dával tušiť, že nie každému bol pohľad na ihlu príjemný.

„Nebudem klamať, nie je to nič príjemné. Pre dobrú vec to však musíme pretrpieť, ide predsa o pozitívny počin. Som preto rád, že klub niečo také organizuje,
“ vyslovil sa útočník Juraj Bezúch.Oceliarska kvapka krvi - 5. ročník (26 obrázkov v galérii)

Marcel Haščák si na svoj tretí odber krvi v živote zobral ako morálnu podporu aj svojich najbližších. 

„Najdôležitejšie je, že sme sa uvoľnili z tréningu a zároveň sme pomohli. Zobral som so sebou aj synčeka, ktorý nenávidí doktorov. Nech sa trochu aklimatizuje,“ riekol 32-ročný útočník, podľa ktorého postrehol u niektorých spoluhráčov aj mierny strach. „Hlavne Roman Žitný. Toho sme museli držať za ruku, pretože by odpadol," doplnil so širokým úsmevom.

Medzi skúsenejších darcov patrí Jakub Suja, ktorý sa zúčastnil Oceliarskej kvapky krvi už štvrtýkrát.

„Počas prvých odberov som mal strach z ihly, ale každou ďalšou takouto akciou to beriem prirodzenejšie. Teraz to už vnímam v pohode a je to jednoducho užitočná vec. Pokiaľ sme zdraví a môžeme darovať krv, tak je to fajn. Dúfam, že tá moja krv je dobrá a pomáha. Snáď tam neleží niekde na sklade už štyri roky, “ rozosmial sa účastník majstrovstiev sveta z roku 2017. Za nespornú výhodu takejto akcie označil deň tréningového voľna. „Nášmu kondičnému trénerovi Danovi Kičurovi sa však z toho roztriasli kolená. Keď zistil, že nebudeme trénovať, tak mu nebolo všetko jedno. Napokon však daroval krv aj on.

“Ťažko sa mi spalo a ešte ťažšie vstávalo, “ priznal s úsmevom Daniel Kičura. „Nejako som to však napokon predýchal a chlapci dostali výnimočne voľno. A napokon som daroval krv aj ja. Verím, že po vypustení krvi sa teraz chalanom vytvoria nové červené krvinky a v tréningoch im to pôjde ešte lepšie.

Po tretí raz v živote daroval krv útočník Šimon Petráš: „Krv darujem od môjho príchodu do Košíc. Je to veľmi užitočná akcia a osobne nemám z ihly. Ako tu však pozerám, tak taký Juraj Bezúch je veru poriadne bledý.“

Očakávanie novej skúsenosti sa dalo vyčítať z tváre útočníka Martina Belluša. Najcennejšiu tekutinu totiž daroval prvýkrát.

„Pre mňa je to taká odberová premiéra. Som teda zvedavý, ako to bude prebiehať. Krvi a ani ihiel sa však nebojím a ja teda pomôžem veľmi rád. Hlavné je, že to môže pomôcť niekomu inému. Už som o tom uvažoval dávnejšie a som rád, že to konečne vyšlo,“ skonštatovala predsezónna posila HC Košice.

Ako ryba vo vode sa počas odberu cítil český obranca Václav Čížek. Bodaj by aj nie, veď v šatni „oceliarov“ mu patrí prezývka Upír.

Vymyslel to masér Ľubo Výrostek, podľa ktorého sa podobám na herca Václava „Upíra“ Krejčího. Ja som však opačný upír. Krv totiž nesajem, ja ju naopak dávam. V tejto tradícii odberov sa chystám pokračovať aj v ďalších rokoch, “ prisľúbil Čížek, podľa ktorého je vždy príjemné pomôcť iným. „Ja som s ihlou nikdy problém nemal a ja preto chodím na takéto akcie rád. Najviac sa toho vždy báli najväčší búchači a čo si pamätám, tak ihly sa najviac bál Martin Dudáš.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia