spravy.sk spravy.sk

Liška priblížil svoju hráčsku budúcnosť. Fehérvárymu chce spočítať provokácie
zdroj: jäzva

Liška priblížil svoju hráčsku budúcnosť. Fehérvárymu chce spočítať provokácie

Má za sebou prelomovú sezónu, ktorú môže stále vyšperkovať veľkým prestupom. Adam Liška sa stal najlepším hokejistom do 20 rokov a ukončil dvojročnú nadvládu Martina Fehérváryho. Na galavečeri Hokejista roka 2019 netajilo 19-ročné ľavé krídlo veľké nadšenie z významného ocenenia, ktoré sa mu dostalo. Cena Pavla Demitru nie je totiž ani každodenná, ani každoročná záležitosť.

Po skončení odovzdávania ocenení sa pristavil aj pri mikrofóne redakcie Hokej.sk, aby sa podelil o pocity z obdržanej ceny. "Užil som to veľmi. V takej konkurencii, aká bola, či už 'Fehy' alebo Samo Buček, ktorí mali skvelé sezóny, si to vážim ešte viac. Osobne som o tom vôbec nevedel a nemal pripravený žiaden preslov. Je ale pre mňa česť dostať ocenenie pomenované po hráčovi ako Pavol Demitra. Vždy som ho rád sledoval. Potešilo ma, že som si svojou bojovnosťou, pracovitosťou a svedomitosťou vybojoval takéto ocenenie," začal svoje rozprávanie Liška.

Adam Liška si prebral Cenu Pavla Demitru pre najlepšieho hokejistu do 20 rokov. (foto: tasr)
Adam Liška si prebral Cenu Pavla Demitru pre najlepšieho hokejistu do 20 rokov. (foto: tasr)

Mladý perspektívny hráč do útoku strávil úspešný ročník 2018/2019 v KHL, kde za Slovan Bratislava odohral 52 stretnutí. V nich nazbieral desať kanadských bodov (4+6) a dobrú formu si preniesol aj do reprezentácie. Na domácich MS 2019 patril medzi najlepších a najbojovnejších hokejistov s dvojkrížom na hrudi a pri napokon neúspešnej ceste do štvrťfinále sa mohol pochváliť bilanciou 2+1. "Sezóna bola úspešná z osobného hľadiska. Hrával som často, čo som si, samozrejme, vybojoval, ale som vďačný aj trénerom, ktorí mi dôverovali. Nazbieral som také skúsenosti medzi mužmi, aké by som inde nedostal, a to vo veľmi ťažkej súťaži," povedal ku svojmu klubovému úspechu Liška, ktorý nabral okrem skúseností aj zdravé množstvo sebavedomia, ktoré naďalej rástlo.

"Po MS mi stúplo sebavedomie ešte viac. Hral som aj proti hráčom z NHL a cítim sa byť sebavedomý, že sa tam raz môžem dostať a znovu si zahrať proti takýmto hokejistom. Chcem určite v budúcnosti s reprezentáciou zopakovať takéto výkony, dosiahnuť nejaký úspech pre ľudí a určite by som bol rád, ak by sme vytvorili celistvú skupinu a neustále sa zlepšovali. Myslím si, že hrou, ktorú sme predviedli na MS, máme nádej v to, že by sme v blízkom období mohli získať medailu," myslí si bratislavský rodák.

Adam Liška odštartoval dobrú sezónu v drese bratislavského Slovana. (foto: tasr)
Adam Liška odštartoval dobrú sezónu v drese bratislavského Slovana. (foto: tasr)

Do vysnenej zámorskej NHL sa už mohol dostať tento, ale aj minulý rok. V drafte si ho však nevybral žiaden klub. Devätnásťročný talent však smutný nebol. "Sklamanie nastalo minulý rok. Tento som síce čakal, že by to mohlo vyjsť, ale nespoliehal som sa na to. Preto som nebol tak sklamaný, skôr poučený z minulosti a vyrovnaný s tým, ako sa situácia má. Teraz idem na sebe pracovať ďalej. V sezóne som spravil maximum, čo bolo v mojich silách. Ak ani to nestačí, aspoň ma to motivuje do ďalšej práce," priblížil Liška, ktorý sa do najlepšej ligy sveta stále môže dostať napríklad cez letný Development camp. "Rieši sa to a aj teraz je možnosť, že vybehnem na kemp, i keď ešte nemám nič konkrétne dohodnuté. Sezónu asi začnem v Európe, ale neuzavrel som americkú kapitolu. Ak sa hocikedy naskytne možnosť, rád o to zabojujem," doplnil.

Mladý reprezentant SR následne priblížil, kam by jeho blízka budúcnosť mohla smerovať. Ponuky sú, ktorú destináciu si vysníval? "Čakal som na draft. Ostatné ponuky som si odsunul na 'čakačku' s tým, že potom budem riešiť, čo ďalej. V hre je nejaké zahraničie, možnože aj viac klubov. Najradšej by som sa rozhodol podľa pocitu, kde ma to najviac ťahá. Osobne ma najviac láka KHL. Už som tam nazbieral skúsenosti a verím, že by som sa tam dokázal ešte zlepšiť a byť skúsenejší. Otázka je, ako by som zvládol prechod do Ruska, ktoré je aké je v istých častiach," vysvetľuje Liška a jedným vrzom dodáva, že dlhodobý angažmán na "starom kontinente" zatiaľ nevyhľadáva. "Momentálne hľadám zmluvu na jeden rok. Mám predstavu, že by som spravil opäť dobrú sezónu a potom skúsil odísť do zámoria. Mám nejaké mítingy s ľuďmi a verím, že sa to vyrieši už čoskoro."

Na MS 2019 patril Liška medzi najbojovnejších hráčov SR. (foto: tasr)
Na MS 2019 patril Liška medzi najbojovnejších hráčov SR. (foto: tasr)

Na záver rozhovoru sa vrátil ešte raz k udelenému oceneniu, ku ktorému mu gratuloval aj jeho dobrý kamarát Martin Fehérváry. Avšak, svojským spôsobom. "Už mi blahoželal, ale nezabudol pripomenúť, že on vyhral už dvakrát. Nejako mu to spočítam," povedal so smiechom Liška, ktorý mal túžbu aspoň vyrovnať stav na 2:2. V októbri oslávi dvadsiate narodeniny a budúci rok tak už o Cenu Pavla Demitru bojovať nebude. "Sme kamaráti, ale chcel som ho dorovnať. To sa mi už síce nepodarí, ale aspoň som znížil stav," uzavrel Adam Liška.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: KHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia