spravy.sk spravy.sk

Černák nemieni poľaviť: Na moje miesto čaká niekoľko kandidátov
zdroj: foto jäzva

Černák nemieni poľaviť: Na moje miesto čaká niekoľko kandidátov

Takto pred rokom sníval o debute v najlepšej lige sveta, teraz už môže hodnotiť sezónu snov. Dvadsaťdvaročný obranca Erik Černák odohral v drese Tampy Bay Lightning 58 zápasov základnej časti, ku ktorými pridal štyri play-off duely. K piatim gólom pridal 14 asistencií, v máji zaznamenal na majstrovstvách sveta päť bodov v siedmich zápasov a z galavečera Hokejista roka si domov odniesol cenu pre najlepšieho obrancu.

"Je to veľmi veľká česť. Na Slovensku máme veľa výborných obrancov, či už je to Andrej Sekera, Zdeno Chára alebo Christián Jaroš. Ak mám pravdu povedať, nečakal som to. O to viac si toto ocenenie vážim. Potešilo ma aj to, že som bol nominovaný do najlepšej trojice hráčov pri ocenení Hokejista roka. Beriem to ako odmenu za celú sezónu a prácu, ktorú so odviedol. Je to veľká pocta byť medzi ocenenými," vyslovil sa po prevzatí prestížneho ocenenia mladý zadák. Sám si však dobre uvedomuje, že uplynulá sezóna je už minulosťou a po návrate z hlavného mesta sa tak vrátil k nevyhnutnej letnej drine v telocvični.

Erik, v akej fáze prípravy sa momentálne nachádzate?


Po majstrovstvách sveta som si trochu oddýchol a teraz už trénujem naplno. Najprv som absolvoval diagnostiku, nasledoval adaptačno-aktivačný týždeň a momentálne už zaberáme s kondičným trénerom Danielom Kičurom na plné obrátky. 


Hokejisti letnú prípravu v láske nemajú. Ako ste na tom vy?

Ja som sa už na tréningy po troch týždňoch voľna veľmi tešil. Pohyb mi už chýbal. S Danom to máme nastavené dobre a ja s ním spolupracujem už dlho. Vždy je to pestré a efektívne.

Ako hodnotíte s odstupom času uplynulú sezónu?


Pred sezónou som určite nepočítal, že odohrám v Tampe toľko zápasov. Usadil som sa v NHL, urobil som si nejaké meno a verím, že sa to bude ešte zlepšovať.

Máte už pre novú sezónu garantovanú pozíciu v prvom tíme?


To nemáte nikdy. Na vaše miesto čaká vždy viacero hráčov a musíte preto makať. Moja situácia je však teraz určite iná ako pred rokom a ja verím, že nadviažem na posledné výkony. 


Aké letné úlohy vám dali tréneri Lightning?

Popracovať mám na explozívnej sile. Vždy je čo zlepšovať a mám tam pár vecí, na ktorých chcem popracovať. V klube ma sledovali aj počas majstrovstiev sveta a ponúkli mi dobrú spätnú odozvu. Viem teda, na čom mám pracovať.

Vstúpite do novej sezóny s vyšším sebavedomím?


Určite áno. Vlani bolo všetko v NHL pre mňa nové a nevedel som, čo mám čakať. Teraz mám na konte 60 zápasov a viem už teda, do čoho idem.


Ešte pred majstrovstvami sveta ste avizovali snahu po oprave zlomeného zubu. Ten vám však stále chýba. Prečo?

Zatiaľ som tomu nevenoval veľkú pozornosť. Mesiac mám počkať, aby sa to upokojilo a potom si to nechám opraviť. Určite sa toho nebojím, pretože nie som z tých, ktorí sa boja zubára.

Tampa vypadla v pozícii víťaza Prezidentskej trofeje už v prvom kole, ale prekvapení bolo v play-off viac. Prekvapil vás triumf St. Louis Blues?


Mňa to neprekvapilo, pretože v NHL môže vyhrať každý s každým. Blues boli v januári na dne tabuľky a napokon majú pohár. Nás považovali za favorita a vypadli sme veľmi rýchlo. Musíme sa z toho poučiť a budúci rok to napraviť.

Aký je teda váš plán od štartu sezóny? Plánujete aj nejakú dovolenku?


Teraz budem pokračovať v tréningových cykloch, medzi ktorými mám týždňové voľno. A rád by som potom stihol aj dovolenku v Grécku.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Majstrovstvá sveta

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia