spravy.sk spravy.sk

Šatan novým prezidentom SZĽH! Známe i zloženie Výkonného výboru
zdroj: TASR

Šatan novým prezidentom SZĽH! Známe i zloženie Výkonného výboru

Novým prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa stal Miroslav Šatan. Rozhodli o tom delegáti stredajšieho Kongresu SZĽH, ktorí ho už v 1. kole tajnej elektronickej voľby podporili nadpolovičnou väčšinou 229 hlasov (69,8 percenta). Zdolaný protikandidát Jaromír Šmátrala dostal 99 hlasov.

Šatan vo funkcii nahradil Martina Kohúta, ktorý viedol zväz od roku 2016. Z ohlásených troch kandidátov sa Dárius Rusnák tesne pred hlasovaním vzdal kandidatúry. Štyridsaťštyriročný Šatan je v poradí ôsmy prezident SZĽH v ére samostatnosti, pred ním v tejto funkcii pôsobili Ján Mitošinka, Viktor Špakovský, Dušan Pašek, Ján Stanovský, Juraj Široký st., Igor Nemeček a Martin Kohút.

Kapitán majstrov sveta z Göteborgu 2002 a držiteľ všetkých štyroch slovenských medailí z MS sa po ukončení hráčskej kariéry vydal na funkcionársku dráhu. Najprv pôsobil ako generálny manažér Tímu Európy na Svetovom pohári 2016, kde podceňovaný výber obsadil senzačné druhé miesto. O rok neskôr prijal funkciu generálneho manažéra slovenských reprezentácií. Na post reprezentačného trénera prilákal Kanaďana Craiga Ramsayho, ktorý viedol národný tím aj na domácich MS 2019. Pred júnovými voľbami sa Šatan po dlhšom zvažovaní napokon rozhodol kandidovať na post prezidenta SZĽH, podporili ho viaceré kluby i dosluhujúci šéf Martin Kohút. "Za tri roky urobil zväz veľmi silným. Môj plán je urobiť silnými aj kluby," zdôraznil Šatan vo svojej prezentácii tesne pred prezidentskou voľbou. Takisto vyzdvihol potrebu vybudovať hokejové akadémie a vytvorenie atraktívneho prostredia pre rodičov a hráčov, aby z nich po prechode celým hokejovým systémom vyrástli kvalitní ľudia. "Je to pre mňa záväzok na najbližšie trojročné odobie. Takmer 70 percent získaných hlasov beriem ako silný mandát. O svojej kandidatúre som rozhodol pred dvomi-tromi týždňami, nebolo teda veľa času, aby som agitoval a získaval hlasy," uviedol nový šéf SZĽH po svojom zvolení.

Miroslav Šatan
Miroslav Šatan (foto: TASR)

Šatan sa krátko pred hlasovaním vzdal kandidatúry do výkonného výboru, kam mohol byť zvolený, ak by prehral so Šmátralom voľbu o post šéfa zväzu. "Nevedel by som si predstaviť pracovať pod takým lídrom," povedal reprezentačný strelecký rekordér. Narážal na Šmátralove sľuby o rozdávaní peňazí klubom zo zisku z nedávnych MS na Slovensku. "Týmto spôsobom by slovenský hokej rýchlo došiel. Finančne by rýchlo narazil. Bola by to cesta naspäť," poznamenal Šatan, ktorého prekvapilo odstúpenie Rusnáka tesne pred voľbami: "Ak mi Daro podá pomocnú ruku, určite ju využijem."

Na najdôležitejšej fáze stredajšieho Kongresu sa zúčastnilo 76 delegátov a mali dokopy k dispozícii 328 hlasov. Na zvolenie v 1. kole bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov všetkých prítomných delegátov, teda 165 hlasov. V prípade nezvolenia sa pokračovalo v 2. kole, v ktorom rozhodol väčší počet hlasov.

Okrem volieb prezidenta hlasovali delegáti aj o ďalších členoch volených do orgánov SZĽH vrátane Výkonného výboru a odborných komisií. Už v 1. kole zvolili za nových členov VV SZĽH Michala Handzuša (231 hlasov) a Martina Kohúta (179), ktorí získali potrebnú nadpolovičnú väčšinu. O menách ďalších piatich členov sa rozhodlo v 2. kole. V ňom uspeli medzi prvými Ľudovít Jurínyi, Ladislav Gross a Miroslav Lipovský. Desiati kandidáti sa vzdali. Ďalšie jedno miesto mal isté zástupca športovcov, na ktoré po odstúpení Branka Radivojeviča kandidovali dvaja bývalí reprezentanti Ľubomír Višňovský a Jozef Stümpel. Jedno miesto vo VV má vyhradené nový prezident SZĽH. Nový výkonný výbor zasadne prvýkrát už vo štvrtok 27. júna.

Michal Handzuš, Ľudovit Jurínyi, Miroslav Šatan a Martin Kohút
Michal Handzuš, Ľudovit Jurínyi, Miroslav Šatan a Martin Kohút (foto: TASR)

"Beriem to s pokoru, je to veľká zodpovednosť. Som pripravený pomáhať, ako sa len dá. Počas svojho doterajšieho pôsobenia pri slovenskom hokeji som mal možnosť toho veľa spoznať, budem v tom pokračovať," uviedol Handzuš. "Slovenský hokej sa postupne dostáva do poriadku. Teraz bude mať toho správneho lídra. Budeme sa všetci snažiť pracovať tak, aby bol slovenský hokej ešte silnejší," vyhlásil Kohút, na ktorého nadviazal ďalší člen VV SZĽH Ľudovít Jurínyi: "Je to pre mňa veľmi zaväzujúce. Ideme do roboty, čaká nás veľa práce."

Predsedom Disciplinárnej komisie SZĽH zostáva Rastislav Jakubovič, ktorý túto funkciu zastával aj počas uplynulého funkčného obdobia. Za podpredsedu DK zvolili Jakuba Homoľu. Predsedom Volebnej komisie SZĽH sa stal Rastislav Železník, ktorý bol jediný kandidát na tento post. Za člena Odvolacej antidopingovej komisie zvolili delegáti Jozefa Breznického. Funkčné obdobie šéfa SZĽH i ďalších členov bude podľa Stanov SZĽH trvať do roku 2022.

Zloženie nového vedenia SZĽH:
prezident - Miroslav Šatan
členovia VV SZĽH - Michal Handzuš, Martin Kohút, Ľudovít Jurínyi, Ladislav Gross, Miroslav Lipovský, Marcel Ozimák, Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel (zástupca športovcov), Miroslav Šatan (ako prezident SZĽH)
predseda Disciplinárnej komisie SZĽH - Rastislav Jakubovič, podpredseda DK - Jakub Homoľa    
predseda Volebnej komisie SZĽH - Rastislav Železník

Profil Miroslava Šatana, nového prezidenta SZĽH:
hráčska kariéra:

dátum a miesto narodenia: 22. október 1974 Topoľčany
kluby: VTJ Topoľčany, Dukla Trenčín, Cape Breton Oilers (AHL), Detroit Vipers (IHL), San Diego Gulls (IHL), Edmonton Oilers, Buffalo Sabres, New York Islanders, Pittsburgh Penguins, Wilkes-Barre Penguins (AHL), Boston Bruins, Dinamo Moskva, HC Slovan Bratislava
najväčšie úspechy: zlato na MS v Göteborgu (2002), striebro na MS v Petrohrade (2000) a v Helsinkách (2012), bronz z MS v Helsinkách (2003), zisk Stanleyho pohára v drese Pittsburghu Penguins (2009)
základná časť NHL: 1050 zápasov, 735 bodov (363+372)
play off NHL: 86 zápasov, 54 bodov (21+33)
reprezentácia: 183 zápasov, 86 gólov
od mája 2019 člen Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF)

funkcionárska kariéra:
2015 - generálny manažér Tímu Európy pre Svetový pohár 2016 (2. miesto)
2017 až 2019 - generálny manažér reprezentácií SR
od 2019 - prezident SZĽH

Prezidenti SZĽH od roku 1992:
december 1992 – jún 1997 Ján Mitošinka
jún 1997 – december 1997 Viktor Špakovský
december 1997 – marec 1998 Dušan Pašek
marec 1998 – jún 1998 Ján Stanovský
jún 1998 – jún 2011 Juraj Široký
jún 2011 – júl 2016 Igor Nemeček
júl 2016 – jún 2019 Martin Kohút
jún 2019 - Miroslav Šatan

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia