spravy.sk spravy.sk

Korpikoski prešiel zdravotným peklom
zdroj: TASR/AP

Korpikoski prešiel zdravotným peklom

Lauri Korpikoski mal počas svojho deväťročného pôsobenia v NHL povesť jedného z najtvrdšie pracujúcich hráčov s parádnou fyzickou kondíciou. Fínsky krídelník s prezývkou „Korpedo“ nazbieral v 609 zápasoch 201 bodov a v roku 2017 sa vrátil do Európy. Do najlepšej ligy sveta ho priviedol klub New York Rangers, no najväčšiu časť zámorskej kariéry strávil v Phoenixe Coyotes. Jeho služby využili aj Edmonton, Dallas a Columbus.

Korpikoski sa narodil vo fínskom Turku, no po návrate z NHL nezamieril domov, ale do švajčiarskeho Zürich Lions. V drese „levov“ následne získal majstrovský titul. Neskôr však zažil aj oveľa nepríjemnejšie obdobie. Po podpise šesťročného kontraktu s TPS Turku sa veci otočili nesprávnym smerom a 32-ročný útočník má za sebou pätnásť najťažších mesiacov života.

Diagnóza ZČO


Všetko sa to začalo ešte v Zürichu. Počas obdobia, kedy bojoval s tímom Lions o titul. Korpikoski prekonal počas sezóny niekoľko zranení, no v jej závere ho spomalil žalúdok. Časté hnačky mali za následok úbytok energie a to sa prejavovalo na poklese jeho výkonnosti.

„Bolo skvelé získať titul, no pre mňa to bolo ťažké obdobie. Ako typický Fín som sa trápil päť až šesť týždňov a až potom som sa konečne vybral k doktorovi,“
povzdychol si Korpikoski v rozhovore pre fínsky denník Ilta Sanomat.

To, že má zápalové črevné ochorenie, sa tak dynamický útočník dozvedel od lekárov až v máji. Vtedy zistil, že ide o chronickú chorobu, ktorá si vyžaduje zodpovednú liečbu a úpravu jedálnička. Lauri sa preto rozhodol vrátiť do Fínska ku svojej mladej rodine a začal žiť novým životným štýlom.

Po úspešnej letnej príprave cestoval pred necelým rokom s tímom TPS na dva vonkajšie zápasy Ligy majstrov v Malmö a Mníchove. Už pred samotnou cestou však pocítil jemnú bolesť v oblasti hrudníka. V prvej chvíli si myslel, že ide o nejaký svalový problém. Bolesť sa však zosilňovala a po návrate do Fínska mu už neumožňovala ani pokojný spánok. K tomu sa pridružila horúčka.

O deň neskôr poslal klubový doktor TPS Lauriho do nemocnice. Následné vyšetrenie ukázalo, že ide o myokartitídu, čiže problém týkajúci sa srdca s možným ohrozením života. Išlo o následok predošlých zápalov, ktoré zasiahli aj srdcový sval. Situácia dospeje do takéhoto štádia približne v jednom z 10 000 prípadov.

Korpikoski tak musel ostať v nemocnici, pričom lekári mu zakázali na osem dní akýkoľvek pohyb. Činnosť srdca sa počas monitoringu dostala niekoľkokrát do kritických hodnôt a lekári začali zvažovať operáciu srdca. Tá napokon našťastie potrebná nebola. Pomohla zmena liekov, ktoré bral v rámci liečby žalúdočných problémov, no čas potrebný na zotavenie sa týmto spôsobom predĺžil.

Edmonton po góle - Lauri Korpikowski, Andrej Sekera
TASR/AP (TASR/AP)


Návrat na ľad


Vo svojich najlepších časoch mal Korpikoski 92 kilogramov a disponoval vypracovaným telom. Choroba to však všetko zmenila.

„V decembri som sa stále trápil so zápalovou žalúdočnou chorobou a v tom čase som mal už iba 80 kíl. Potreboval som začať s tréningom, ale v tom čase som si sám vravel, že na to môžem zabudnúť,
“ spomína Korpikoski.

V zime sa cítil byť na dne. Mesiace nečinnosti ho poriadne oslabili a hoci by hlava chcela, telo nedovolilo. Pomocnú ruku mu podávali aspoň najbližší a tréneri.

„Keď sme začali rehabilitovať, tak mi kondičný tréner Hannu Rautala povedal, že vyzerám ako skokan na lyžiach,“
pousmial sa Lauri.

Vytrvalá snaha o návrat sa však vyplatila a 3. marca vykorčuľoval na ľad v súboji proti Lukko Rauma. Napokon stihol odohrať posledné štyri zápasy základnej časti a nastúpil aj v troch z piatich duelov TPS v play-off. Tradičný klub skončil v prvom kole na štíte neskoršieho majstra HPK Hämeenlinna.

Teraz sú už našťastie zdravotné problémy preč a Korpikoski oštartuje novú sezónu ako kapitán TPS. Mesiace poctivého tréningu mu vrátili kondíciu a stratené svaly sú späť. Na ľade by sa tak mal opäť prezentovať rýchlosťou, silou a dynamikou. Príbeh návratu 32-ročného útočníka tak bude patriť medzi hlavné témy novej sezóny fínskej ligy.

zdroj: thehockeywriters.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia