spravy.sk spravy.sk

Najhorší tím histórie NHL si urobil Stanleyho pohár zo smetného koša
zdroj:

Najhorší tím histórie NHL si urobil Stanleyho pohár zo smetného koša

Každý šport má svojich pozitívnych i negatívnych rekordérov. Klub Washington Capitals dnes patrí medzi absolútnu elitu a vlani získal svoj prvý Stanleyho pohár. V histórii je však zapísaný aj ako najhorší tím, ktorý bol poriadnym fackovacím panákom.

V basketbalovej histórii je za najhorší tím považované mužstvo Philadelphie 76ers zo sezóny 1972-73, ktoré vtedy vykázalo bilanciu 9-73. O tri roky neskôr prehrali hráči amerického futbalu Tampa Bay Buccaneers svojich prvých 26 zápasov existencie, vrátane všetkých štrnástich duelov svojej nováčikovskej sezóny.

Už dva roky pred Buccaneers sa však podobným spôsobom prezentovali práve hokejoví Capitals.

Zrod klubu


Bola jar roku 1972 a NHL sa pripravovala rozšíriť NHL o dva kluby. Tie mali debutovať v ročníku 1974-75. Na scéne sa objavil ambiciózny podnikateľ Abe Pollin, ktorý vybudoval úplne nový štadión Capitol Centre v Landoveri, v štáte Maryland. Prioritou bolo sťahovanie basketbalového klubu Baltimore Bullets, no okrem toho plánoval vyplniť voľné termíny haly hokejom.

S podporou sedemnástich amerických senátorov a ďalších vplyvných politikov, zaloboval Pollin u šéfov NHL a výsledkom bol zisk miestenky do ligy. Spoločne s Washingtonom uspel aj ďalší nováčik Kansas City Scouts.

Nový klub potreboval generálneho manažéra a Pollin tak angažoval Milta Schmidta, ktorý priviedol začiatkom sedemdesiatych rokov Boston Bruins ku dvom Stanleyho pohárom. Úspešný manažér ešte netušil, čo ho v hlavnom meste USA čaká.

Sedemdesiate roky boli v severoamerickom hokeji turbulentné. NHL v tom čase súperila o hráčov s WHA. Tieto dve ligy mali dohromady tridsať tímov, pričom v tom čase ešte do zámoria neprúdilo toľko zahraničných hráčov. V prípade hokejistov zo Sovietského zväzu či Československaa to bolo nemysliteľné. Chýbala teda kvalita a úplne nový klub to tak nemal jednoduché.

Jediným skutočne talentovaným mladým hráčom Capitals sa stal obranca Greg Joly, ktorého si Washington vybral ako svoju historicky prvú draftovú jednotku.

Za trénera tímu vymenoval Schmidt Jima Andersona. Išlo o jeho dlhoročného priateľa, ktorý však nemal žiadne skúsenosti s vedením tímu v NHL. Až dovtedy pôsobil iba na farme Bostonu v nižšej lige.

Z pohľadu zisku hráčov lovil Schmidt logicky práve v Bostone. Tam to najlepšie poznal a Capitals tak začínali ako akási farma Bruins. Do bránky prišiel John Adams, do obrany Ron Jones a do útoku Garnet „Eso“ Bailey.

Skeptici mali pravdu


Už prvé signály boli zlé. Médiá sa preto predháňali v skeptických titulkoch.

Sports Illustrated napísal: „Tento tím nevyhrá ani poltucet zápasov.“ Ďalšie denníky hlásali: „Toto je zločin! Nixon už teraz určite zdupká z Washingtonu. Po tomto a afére Watergate to už nemôže uniesť.“

Ako sa neskôr ukázalo, skepsa bola na mieste a spomínaný poltucet víťazstiev bol blízkym odhadom reality.

Hokejoví fanúšikovia sa napriek tomu z nového tímu tešili a úvodný zápas sezóny sledovalo v Capitol Centre 15 000 divákov. Úvodná remíza 1:1 s Los Angeles Kings bola povzbudivá a už o dva dni neskôr prišlo prvé víťazstvo 4:3 nad Chicagom Blackhawks.

Potom sa však karta otočila a na druhé víťazstvo čakali Capitals ďalších pätnásť zápasov!

Do konca roka 1974 mal Washington na svojom konte iba päť víťazstiev, štyri remízy a 30 prehier.

Po treťom víťazstve sezóny (15. decembra vyhrali Capitals nad Torontom 3:1) prišli ďalšie negatívne šnúry, ktoré obsahovali deväť a sedem prehier. Prerušila ich iba remíza s Bostonom (7. januára).

Keď svietila v tabuľke bilancia 4-45-5, rozhodol sa tréner Anderson rezignovať. Stres z nevydarenej sezóny sa podpísal na jeho zdravotnom stave a výsledkom boli žalúdočné vredy.

„Radšej by som našiel manželku pri nevere, ako by som mal pokračovať v týchto sériách prehier. Končím a myslím si, že minimálne manželka bude rada
,“ uviedol vtedy Anderson.

Pozíciu dočasného trénera zaujal Red Sullivan, ktorý vybojoval vo februári dve víťazstvá zo štyroch zápasov. Svetielko nádeje však zhaslo veľmi rýchlo a nasledovala najdlhšia séria prehier v histórii. Capitals neuspeli od 18. februára do 26. marca, pričom prehrali 17 zápasov v rade. Na úplné dno padli 15. marca, keď utrpeli debakel 1:12 od Pittsburghu Penguins.

Bolo teda pochopiteľné, že Sullivan prišiel o svoju prácu a svojho tretieho víťazstva sa už nedočkal. Tímu sa ujal samotný GM Schmidt.

Stanleyho kôš


Úplne zbytočne cestovali hráči Capitals za súpermi. Blížil sa totiž koniec premiérovej sezóny a Washington nemal na svojom konte stále ani jediné víťazstvo na klzisku súpera. Všetkých šesť triumfov zaznamenali hokejisti z hlavného mesta doma.

Deň D však napokon predsa len prišiel. Capitals pricestovali do Oaklandu  a zásluhou dvoch gólov Nelsona Pyatta vybojovali hrdinské víťazstvo 5:3 proti domácemu tímu Golden Seals. Pre Washington išlo o historicky prvý triumf vonku a zároveň prvé víťazstvo po 38 dňoch.

Tento úspech si samozrejme žiadal oslavu a hráči Capitals to poňali s humorom. Na striedačke hostí sa totiž nachádzal kovový kôš v tvare valca. Figliar Tommy Williams presvedčil spoluhráčov, aby si túto nádobu odniesli do šatne a napísali na ňu fixou svoje mená.

„Bol to náš Stanleyho pohár,“ zaspomínal si neskôr brankár Ron Low. Hráči Capitals tak vzali svoju „trofej“ a absolvovali s ňou čestné kolo na ľade haly Alameda County Coliseum v Oaklande.

Záver frustrujúcej sezóny


Chuť z biednej sezóny si hráči Capitals napravili v poslednom zápase. Šiesteho apríla vrátili Pittsburghu potupnú prehru a na domácom ľade zvíťazili 8:4. Svoju premiérovú sezónu v NHL tak ukončili s bilanciou 8-67-5.

Až do dnešného dňa nevyhral žiadny iný klub NHL menej zápasov, neinkasoval viac gólov (446) a neznamenal horší gólový rozdiel (-265). Katastrofálne boli aj štatistiky niektorých hráčov. Capitals inkasovali vo štyroch prípadoch viac ako desať gólov. Najlepší brankár tímu Michel Belhumeur inkasoval v priemere 5,36 gólu na zápas a na víťazstvo čakal 27 štartov.

Hrozivý vstup do NHL našťastie majiteľa Pollina neodradil. Do klubu začal tankovať ešte viac peňazí a výsledky sa postupne zlepšovali. To už neplatilo o druhom nováčikovskom tíme z Kansasu. Ten sa neskôr dvakrát sťahoval, zatiaľ čo Capitals sa v roku 1983 dostali prvýkrát v histórii do play-off.

zdroj: thehockeywriters.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: NHL

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia