spravy.sk spravy.sk

Odchody opôr, koniec spolupráce so Slovanom, zavedenie legionársky kvót. Majster verí, že svoju silu nestratí
zdroj: foto jäzva

Odchody opôr, koniec spolupráce so Slovanom, zavedenie legionársky kvót. Majster verí, že svoju silu nestratí

Po kompletizácii zlatého kvarteta stoja hokejisti Banskej Bystrice pred historickou výzvou. Ešte žiaden slovenský tím nedokázal triumfovať štyrikrát po sebe a „baranov“ to samozrejme láka. Nielen o očakávaniach pred novou sezónou sme sa tesne pred štartom prípravy na ľade pozhovárali s nezmenenou trénerskou dvojicou Dan Ceman – Ivan Droppa.

Pán tréner, odštartovali ste prípravu na ľade. Čo nám môžete povedať k novému kádru Banskej Bystrice?

Dan Ceman
: Väčšina kádra je už podpísaná, pričom prípravu sme začali s domácim hráčmi. Legionári sa k tímu pripoja v priebehu tohto a v úvode budúceho týždňa. Už čoskoro tak budeme mať pohromade celý tím a v tejto fáze ide samozrejme o poctivú prípravu na novú sezónu.

Pravdou však je, že zlatý káder opustili všetci traja brankári či pätica najproduktívnejších hráčov. Ako zaplátať takéto diery?


DC: Podstatné bude, aby tí lídri, ktorí tu zostali, pokračovali v nastolenej kultúre a viedli ďalej tím správnym smerom. Potrebujeme si zachovať majstrovskú mentalitu a chodiť na štadión deň čo deň s vôľou odviesť najlepšiu prácu. Z trénerského pohľadu je dôležité vrátiť sa k základom a opäť pracovať s mladými hráčmi. Pozornosť musíme venovať každému detailu. No a samozrejme, veríme, že noví hráči budú prínosom a pochopia našu filozofiu.

Ivan Droppa: V tomto smere veríme svojmu skautingu. Verím, že bol dobrý a noví hráči prinesú rovnakú kvalitu, akú mali ich predchodcovia. Samozrejme, do hry vstupuje limit na počet cudzincov a teraz ich teda bude menej. 


Dá sa už v tejto fáze sezóny hovoriť o ambíciách?

DC: Každý tím chce získať titul. Určite nechceme opustiť vydobyté pozície, ale v tejto sezóne sa budeme vo väčšej miere venovať aj vývoju mladších hráčov. Potrebujeme nájsť balans medzi prípravou mladých hokejistov pre budúcnosť a dosahovaním kvalitných výsledkov.

Bude v silách tohto tímu zavŕšiť zlaté kvarteto?


DC: Je to veľká výzva. Ako tréner by som najradšej vyhral každý zápas. Tak ako som však spomenul, priestor dostanú aj mladší hráči, ktorých najlepšie roky ešte len prídu. Poviem to takto – sezóna je dlhá a naše ambície budeme definovať postupne. Uvidíme, ako nám to pôjde.

ID: Neviem si predstaviť mužstvo, ktoré by nechcelo víťaziť. Bude to ťažké, bude to drina. Chceme však tešiť fanúšikov a byť úspešní. Uvidíme, ako sa nám to podarí naplniť.

Banská Bystrica - štart prípravy na ľade 2019 (54 obrázkov v galérii)

Po odchode Stephona Williamsa by mal byť novou brankárskou jednotkou Tyler Beskorowany. Čo nám o ňom môžete povedať?

DC: Z tohto podpisu mám naozaj veľkú radosť. Pozorovali sme ho už dlhší čas. Pred tromi rokmi bol v Nemecku brankárom roka. Potom si dal z rodinných dôvodov ročnú pauzu a následne reštartoval kariéru vo Veľkej Británii. Je to brankár s vysokou postavou, dobre kryje strely a som si istý, že v novej sezóne bude našou kľúčovou postavou.

V novej sezóne by mal do Tipsport ligy vstúpiť bratislavský Slovan. Banská Bystrica si s ním v rámci KHL posúvala hráčov. Teraz pôjde o rivala. Ako vnímate zmenu tohto vzťahu?


DC: Nebudem klamať, možnosť zisku kvalitných hráčov z KHL bola pre náš tím pozitívnou vecou. Hráči mali dvojcestné kontrakty a ťažili z toho obe strany. Teraz musíme stratégiu zmeniť. Tentoraz sa už v závere prestupového obdobia nebudeme spoliehať na príchod hráčov zo Slovana, ale prípadné zmeny kádra budeme realizovať iným spôsobom. Bude to trochu iné, ale nevidím v tom problém.

ID: Iste, výmena hráčov so Slovanom už neprichádza do úvahy. Ja osobne si však myslím, že návrat Slovana lige pomôže. Vrátia sa staré rivality, pribudnú diváci. Bude to oživenie.

Zo Slovanu ste získali útočníka Tomáša Hrnku. Ako to však vyzerá s tandemom Patrik Lamper – Mário Lunter?


ID: Lamper je tu a trénuje s nami. Nie som si však istý, či má kontrakt na celú sezónu. Zrejme je možné aj to, že v prípade atraktívnej ponuky bude môcť odísť. Čo bude s Máriom, to momentálne neviem.


Plánujete ešte ďalšie posily?

ID: Závisieť bude aj od toho, či sa dohodneme s Lunterom a ako budeme spokojní s mladými hráčmi. Myslím si však, že takých 95 percent tohto tímu bude hrať minimálne v prvej fáze, ktorá zahŕňa Ligu majstrov.

Čo hovoríte na zavedenie spomínanej kvóty na počet legionárov?


ID: Nie je podstatný počet zahraničných hráčov, ale ich kvalita. V tomto smere sme v posledných rokoch ťažili z excelentného skautingu Juraja Kovala a ja mu v tomto smere verím aj teraz. Verím, že sme dostali hráčov, ktorí budú oporami. Paradoxom však je, že my sme najviac legionárov nemali. Ukazovali na nás, ale Nitra mala o jedného cudzinca menej, rovnako tak Poprad. Určite viac ich mali Nové Zámky. Toto by na nás teda negatívne pôsobiť nemalo.

Už v auguste vás čaká Liga majstrov. Vnímate ju ako jeden z vrcholov sezóny, alebo ako kvalitnú prípravu?


DC: V prvom rade to spôsobilo urýchlenie našej prípravy, pretože teraz musíme byť pripravení na vážne zápasy už v auguste. Do zostavy pritom musíme zakomponovať veľa nových hráčov. Čakajú nás extrémne nároční súperi, veď Färjestad, Mníchov i Ambri-Piotta predstavujú tímy zo špičkových líg. Musíme byť pripravení. Nebudem teraz šíriť bláznivé reči a tvrdiť, že skupinou prejdeme ako nôž maslom a postúpime ďalej. Môžem však sľúbiť, že budeme v každom zápase bojovať a dúfam, že nazbierame čo najviac bodov. CHL vnímame vážne, ale zároveň to bude veľmi kvalitná príprava na novú domácu sezónu.

ID: Ligu majstrov vnímame veľmi pozitívne. Už len preto, že fanúšikovia v Banskej Bystrici uvidia tri špičkové kluby Európy. Tešíme sa na porovnanie s nimi. Iste, my sme finančne niekde inde ako oni. Bude to taký reality check. Dúfame, že pripravíme mužstvo tak, aby sme boli úspešní.

Káder HC '05: Beskorowany, Gajan, Belányi – Ďatelinka, Mihálik, Biro, K. Sloboda, Southorn, Nemčík, Räsänen, Žiak, Kobolka, S. Hudec, Dlapka, F. Petrinec – Jääskeläinen, Hrnka, Bartánus, Hickmott, McMurtry, Kabáč, Gabor, Tamáši, Šoltés, Róth, Sojka, O. Giertl, L. Lunter, M. Matoušek, Majerík, Sarvaš

Program prípravných zápasov: 

08.08.2019 bez času HC Bratislava – HC '05 iClinic Banská Bystrica

10.08.2019 17:30 HC '05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla INGEMA Michalovce

15.08.2019 15:30 Scorpions de Mulhouse – HC '05 iClinic Banská Bystrica (vo Zvolene)

16.08.2019 15:30 EC KAC Klagenfurt – HC '05 iClinic Banská Bystrica (vo Zvolene)

17.08.2019 15:30 GKS Tychy – HC '05 iClinic Banská Bystrica (vo Zvolene)

24.08.2019 17:00 HC '05 iClinic Banská Bystrica – Unia Oswiecim

August - LM:
 29.08.2019 18:00 Färjestad BK – HC ’05 iClinic Banská Bystrica31.08.2019 16:00 Red Bull Mníchov – HC ’05 iClinic Banská Bystrica

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia