spravy.sk spravy.sk

Michal Hudec: Do Capitals chceme preniesť banskobystrický štýl hokeja
zdroj: jäzva

Michal Hudec: Do Capitals chceme preniesť banskobystrický štýl hokeja

V rámci sezóny 2017/2018 ukončil aktívnu hráčku kariéru, iba pár mesiacov dozadu si vyskúšal svoj prvý trénerský angažmán. Michal Hudec bol v majstrovskej Banskej Bystrici druhým asistentom kouča Dana Cemana, teraz ho čaká väčšia výzva, i keď o úroveň nižšie. V prvoligovom tíme Bratislava Capitals bude hlavným asistentom trénera Petra Oremusa.

Tridsaťdeväťročného bývalého hokejového útočníka zlákala možnosť novej výzvy v ambicióznom projekte, v ktorom sa stretne s viacerými známymi tvárami. Bývalý hráč Slovana Bratislava, Banskej Bystrice či Českých Budejovíc naberá skúsenosti v pozícii kouča a vie, aké metódy chce uplatňovať. Detailnejšie o tom porozprával Hudec v exkluzívnom rozhovore pre web hokej.sk.

Čo vás oslovilo pri prijatí ponuky stať sa asistentom trénera Petra Oremusa v Bratislava Capitals?
Michal Hudec:
 "Bol som oslovený cieľmi a všetci chalani aj tréneri, ktorým vedenie predostrelo víziu, od začiatku nemali problém v rozhodovaní sa, že je to správny krok. Jeden z dôvodov bol aj to, že nejdem do úplne neznámeho prostredia a preto som povedal, že ok, idem do toho. Konečné rozhodnutie sa aj preto rodilo veľmi jednoducho."

Považujete to za krok vpred oproti vašej minulosezónnej role druhého asistenta trénera v Banskej Bystrici? Skúste nám opísať vaše hlavné kompetencie v rámci prvoligového tímu.
"Z hľadiska ambícií klubu absolútne neprichádza do úvahy konštatovanie, že by išlo o krok vzad. Z profesného hľadiska je to veľký krok dopredu aj pre mňa. V Banskej Bystrici som figuroval iba ako druhý asistent a tej práce bolo podstatne menej. 
Na striedačke budem po novom fungovať viac tak, že mojou úlohou bude striedanie obrancov. To je moja prioritná úloha a vnímam ju ako posun dopredu."

V uplynulej sezóne sa Michal Hudec tešil z majstrovského titulu s Banskou Bystricou v pozícii druhého asistenta trénera. (foto: tasr)
V uplynulej sezóne sa Michal Hudec tešil z majstrovského titulu s Banskou Bystricou v pozícii druhého asistenta trénera. (foto: tasr)

Keď sa na to pozriete s odstupom času, čo vám dal polročný angažmán pod Urpínom?
"Môžeme vidieť, že posun Bystrice za posledné roky je obrovský. Či už po stránke hokejových výsledkov, ale aj zázemím. Hráči, ktorí tam chodili, sa posúvali ďalej a bolo to zaujímavé. Som rád, že som pri tom mohol byť a celkovo to bolo pre mňa špeciálne, pretože hneď moja prvá sezóna v tejto pozícii bola majstrovská. Pri Danovi Cemanovi som sa naučil veľa vecí a mal som možnosť sledovať, ako fungujú veci z pozície trénera. Teraz sa naskytla možnosť byť pri Peťovi Oremusovi, ktorý má nesmierne veľa skúseností z ligy, ale aj reprezentačnej úrovne."

Predsa len sa naskytá otázka, či vám po majstrovskej sezóne neprišla ponuka na istú z trénerských pozícii v Banskej Bystrici?

"Bolo to otvorené a istú dobu to vyzeralo, že by sa táto spolupráca mohla zrodiť. Nastala ale iná situácia a možno tak budem môcť byť akýmsi ‘pojítkom’ medzi Danom a Peťom, ak by sa náhodou niekto z hráčov v kádri posunul hore alebo naopak, išiel opačným smerom."

Ktoré skúsenosti z Banskej Bystrice si budete chcieť preniesť do Bratislavy a čo očakávate od spolupráce so skúseným trénerom Petrom Oremusom?
"Kompetencie sme si rozložili podľa predstáv a dáva mi dosť času na to, aby som sa mohol posúvať. Peter Oremus má svoj rukopis a mužstvá pod ním hrajú podľa mňa rovnako pekný útočný hokej ako aj HC'05. Z tohto hľadiska sme sa jasne zhodli na tom, že netreba nič meniť a chceme ten štýl preniesť aj ku Capitals. Bude to veľmi podobné a vo veľa veciach rovnaké ako práve pod Urpínom."

Budete teda naďalej presadzovať rýchly ofenzívny typ hokeja preferovaný najmä v zámorí?
"Išlo o moderný hokej, ktorý chceme hrať aj my. Sledujeme trendy z reprezentácii, ktoré sme mohli vidieť na majstrovstvách sveta a takmer všetky tímy sa snažia prejsť na tento moderný spôsob hokeja. Možno výber hráčov v budúcom ročníku bude ešte jednoduchší, keď budú tento systém ovládať."

Pri trénerovi Danovi Cemanovi sa Hudec naučil veľa nových vecí. (foto: Vladimír Chramazda)
Pri trénerovi Danovi Cemanovi sa Hudec naučil veľa nových vecí. (foto: Vladimír Chramazda)

Vy ste sa prakticky hneď po ukončení hráčskej kariéry vydali na trénerskú dráhu. Bol to vždy váš sen?
"Lákalo ma to. Gény v rodine sú, keďže môj otec bol tréner. Vždy som videl, aké to je. Nie je to nič jednoduché. Ostal som ale pri tom, čo ma baví a nevedel som si popravde predstaviť niečo iné, ako zostať pri hokeji. Došlo to hneď pri seniorskom tíme, ale vyskúšal som si aj tréningy s deťmi. Je to výzva, ale ak kouč dostane podmienky na to, aby sa mohol realizovať, deti sú šťastné a aj preto ma baví moja robota."

Skúste nám porovnať, aký je rozdiel medzi Michalom Hudecom ako hráčom a trénerom.
"Má to dlhú genézu, zo začiatku som bol veľmi emotívny a ku koncu už menej. Človek dospieval a menil sa. Teraz som pri spomienke na viacerých tréneroch rozmýšľal nad tým, čo mi ako hráčovi vadilo a čo mi vyhovovalo. Snažím sa byť taký, aby som svojím zverencom ja vyhovel."

Aké metódy teda chcete používať?
"Kričanie pre mňa osobne nie je cesta. Veľa robí komunikácia s hráčom. Rešpekt, samozrejme, musí byť, ale platí to aj naopak. Treba rešpektovať hráča a docieliť, aby boli v pohode. My tréneri sme tu na to, aby sme ich správne usmernili a potom budú všetci úspešní."

Michal Hudec je pripravený na novú výzvu. (foto: jäzva)
Michal Hudec je pripravený na novú výzvu. (foto: jäzva)

Rozmýšľali ste aj nad väčšími trénerskými ambíciami do budúcna?
"Nechcem to nejako plánovať. Bystricou som bol oslovený oveľa skôr, musel som to ale presunúť. Bolo to úžasné v tom, že som okamžite bol súčasť majstrovského tímu a teraz sa idem znovu sústrediť na to, aby som zažil úspech aj v tomto klube. Rovnako som to mal počas kariéry. Nepozeral som sa príliš veľa krokov dopredu, ale tím, v ktorom som hral, bol pre mňa priorita."


Z vášho pohľadu ako bývalého hráča Slovana Bratislava nie je trochu zvláštne, že sa presuniete k mestskej konkurencii?

"Doba je utvorená, trh a ľudia sa menia, takže je to nová príležitosť. Patriotizmus bol, ale naposledy som bol hráčom Slovana pred takmer ôsmimi rokmi. Pozerám sa na to, že je tu nový klub a nová konkurencia. Slovan som vždy vnímal, ale je pozitívne, že mu vyrastie konkurencia, ktorá bude posúvať všetkých dopredu."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia