spravy.sk spravy.sk

Prekvapivá prehra majstra proti Capitals. Nebol to top výkon, skôr hurá hokej, znie z Banskej Bystrice
zdroj: Facebook/hc05banskabystrica

Prekvapivá prehra majstra proti Capitals. Nebol to top výkon, skôr hurá hokej, znie z Banskej Bystrice

Slovenský hokejový majster zostal zaskočený. Po dlhej letnej prestávke sa hráči Banskej Bystrice opäť dostali do zápasového kolotoča, hoci zatiaľ len toho prípravného. "Barani" sa vo štvrtok vydali na Zimný štadión Ondreja Nepelu, aby si zmerali sily s ambicióznym prvoligistom Bratislava Capitals. Zápas, prekvapivo, vyznel lepšie pre domáci tím, ktorý vyhral vysoko 6:3.

Od začiatku tejto prípravnej konfrontácie v tréningovej hale B sa hralo vo svižnom tempe zo strany na stranu. Zápas prinášal potrebnú tvrdosť, no viacero herných situácii v defenzíve sa púšťalo. Už v druhej minúte sa za "baranov" presadil Tomáš Hrnka, Bratislavčania však pred približne 150 divákmi do konca prvého dejstva otočili na 2:1. Tri presné zásahy sme mohli vidieť aj v druhej tretine a výsledok bol nerozhodný 3:3. 

O výhre Capitals rozhodla až posledná perióda. "Hlavnomešťania" v rozmedzí 44. a 52. minúty nasúkali súperovi tri góly, pričom sa postupne presadili bývalý hráč Nitry Marek Slovák, donedávna člen "baranov" Karol Sloboda a následne aj stálica Bratislavy Michal Šalka. Banskobystričania napriek útočnej snahe gól nepridali a v prvom prípravnom dueli po dlhom lete prekvapivo podľahli účastníkovi prvej ligy.

Z konečného výsledku si hráči HC'05 ťažkú hlavu nerobili. (foto: hokej.sk)
Z konečného výsledku si hráči HC'05 ťažkú hlavu nerobili. (foto: hokej.sk)

Nebol to top výkon

Majster Tipsport ligy si z tejto prehry ťažkú hlavu nerobí. "Prvé zápasy sú také, nebudeme si z toho robiť nejakú veľkú hlavu. Verím, že od ďalšieho duelu to bude len a len lepšie," povedal po zápase kapitán Banskej Bystrice Ivan Ďatelinka. Pociťovalo podľa neho mužstvo zápasovú absenciu, keďže iba nedávno začalo prípravu na nový ročník? "Výpadkom by som to nenazval, každé mužstvo počas leta prakticky začína odznova. Preberieme si tento zápas a budeme vedieť, čo zlepšiť," odpovedal "Ďateľ" na otázku webu hokej.sk a s jeho celkovým hodnotením duelu sa stotožnil aj Tomáš Hrnka, ktorý v mal zápase bilanciu 1+1. "Ani z našej, ani z ich strany to určite nebol top výkon. Hrali výborne, zvíťazili zaslúžene a musíme sa z toho poučiť. Lepšie je prehrať tento zápas ako počas sezóny. Zistili sme, na čom treba pracovať, a to robiť aj budeme."

Podľa lídra "baranov" Ivana Ďatelinku tento zápas ukázal to, čo tréningy neukážu. (foto: jäzva)
Podľa lídra "baranov" Ivana Ďatelinku tento zápas ukázal to, čo tréningy neukážu. (foto: jäzva)

Zlé vhadzovania aj lepšie korčuľovanie

Banskobystričania jasne zhodnotili, čo im v zápase nešlo. Ohľadom toho, čo nevyšlo v čom sa treba zlepšiť, bol najkritickejší útočník Patrik Lamper. "Dnes nám nešlo vôbec nič. Súper dobre korčuľoval, my doma trénujeme v malej hale, ihrisko bolo trochu väčšie, na čo sme si museli zvykať. Nechcem sa ale vyhovárať, všetci majú rovnaké podmienky. Dnes to nevyšlo, preto sa treba zlepšovať," povedal nám po zápase. Konkrétnejšie sa o chybách rozhovoril zadák Ďatelinka, podľa ktorého to bol dobrý úvodný test na začiatok prípravy. "Mali sme tam nejaké zlé vhadzovania, inkasovali dva góly v oslabeniach. Veľa vecí nám ukázal tento zápas, a to také, ktoré tréningy nedokážu ukázať. Budeme teraz pracovať na odstránení chýb."

Hrnka verí, že počas zvyšku prípravy, ale najmä v rámci sezóny, to celé bude už iné. "Neverím, že v sezóne budeme dostávať takéto výsledky, určite si to ale rozoberieme. Dnes to bol 'hurá hokej', oni chceli viac, tak k zápasu pristúpili a podarilo sa im vyhrať. Príprava je vždy náročná a tréningy ťažké, aj dvojfázové. Bolo to preto spestrenie. Dúfali sme vo výhru, nepodarilo sa, treba ale dať klobúk dole pred súperom," zhodnotil úprimne 27-ročný center.

Tomáš Hrnka v zápas s bilanciou 1+1. (foto: jäzva)
Tomáš Hrnka v zápas s bilanciou 1+1. (foto: jäzva)

Prvoligista? Nebolo to vidieť

Hráčov trojnásobného slovenského šampióna neprekvapila kvalita ich protivníka. O ambíciách Bratislava Capitals sme vás už informovali. Prvoligista vyhlásil jasný cieľ dostať sa medzi elitu a podľa toho vyskladal aj svoje mužstvo, ktoré tvoria viaceré skúsené mená. "Majú veľmi kvalitný tím - čo meno, to osobnosť. Sú tam starší a skúsenejší hráči, ktorí vedia chalanov usmerniť a sú ozaj kvalitní," myslí si Ďatelinka a k hodnoteniu sily Capitals sa pridal aj Patrik Lamper. "Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas. Majú hokejistov, ktorí uplynulý rok hrali Tipsport ligu. Oplývajú potrebnou kvalitou a dnes to ukázali.  No bol to iba prvý zápas, ďalej sa musíme zlepšovať."

To, že Bratislava Capitals je zatiaľ iba účastník St. Nicolaus 1. ligy, "barani" necítili. "Nebolo to vidieť, majú výborný tím, najvyššie ambície a bolo to na nich poznať. Hrali do tela, korčuľovali, je to naozaj skvelý tím," myslí si Hrnka.

Patrik Lamper zotrval, má otvorenú zmluvu. (foto: jäzva)
Patrik Lamper zotrval, má otvorenú zmluvu. (foto: jäzva)

Ostali a majú najvyššie ambície

Po úspešnej uplynulej sezóne síce Banskú Bystricu opustili viacerí zahraniční hráči a koniec kariéry oznámil aj kapitán Tomáš Surový. Viacerí hokejisti, ktorí sa pár mesiacov dozadu tešili z titulu, sa však rozhodli zostať a majú stále najvyššie ambície. "Zmien je vždy veľa, my si budeme chcieť vybojovať čo najlepšiu pozíciu pred play-off. Teraz ideme krok po kroku a chceme sa čo najlepšie pripraviť na ligu. Čo sa týka môjho zotrvania v tíme, iné ponuky síce boli, ale neriešil som ich. Korektne som sa dohodol s HC'05 a nemám čo riešiť. V Bystrici som spokojný, mám tam rodinu, ďalšie možnosti teda neprichádzali do úvahy aj kvôli deťom," prezradil nám Ivan Ďatelinka.

S Banskobystričanmi podpísal nový kontrakt aj Patrik Lamper, ktorý si v nej však utvoril aj východiskovú pozíciu. "Budem mať otvorenú zmluvu, začnem v Bystrici, potom sa uvidí," vysvetlil 26-ročný zakončovateľ a dodal, že pred sezónou sa musí trojnásobný majster na každého súpera čo najlepšie pripraviť. Ciele sú totiž jasné. "Každý sa bude proti nám chcieť ukázať a musíme byť pripravení na sto percent. Ambície sú opäť najvyššie," uzavrel Lamper.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovenská hokejová liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia