spravy.sk spravy.sk

Hokej v Austrálii očami Slováka: "Silné kengury" postupne napredujú
zdroj:

Hokej v Austrálii očami Slováka: "Silné kengury" postupne napredujú

Zatiaľ čo u nás počítajú fanúšikovia dni do začiatku novej sezóny, u protinožcov sa dostáva ročník do svojho finále v podobe play-off. Súčasťou hokeja v Austrálii je pritom aj viacero Slovákov. Jedným z nich je rozhodca Dávid Rehák, ktorý pôsobí v AIHL už druhú sezónu.

Ako ste sa dostali do austrálskej ligy?

Do Austrálie som prišiel pred tromi rokmi. Na Slovensku som pôsobil ako rozhodca deväť sezón, takže som chcel pokračovať aj tu. Pred sezónou som napísal na Austrálsky zväz a priamo od šéfa rozhodcov Kenta Unwina som následne obdržal všetky potrebné informácie o kurze. Chcel si ma preklepnúť a na prvý zápas nižšej súťaže ma nominoval spoločne s ním. Dopadlo to pozitívne a od prvej sezóny tak pôsobím ako čiarový rozhodca v Austrálskej národnej lige (AIHL).

Ako vyzerá táto liga? Koľko má tímov a akí hráči v nej hrajú? Sú to Austrálčania, alebo cudzinci?


Do tejto ligy je zapojených 8 tímov z piatich štátov. Perth (Western Australia), Adelaide (South Australia), dve mužstvá z Melbourne (Victoria), Canberra (Australian Capital Territory), dve mužstvá zo Sydney a Newcastle (New South Wales). Sezóna sa začína v apríli a končí v septembri. Každý tím hrá s každým dva zápasy doma a dva vonku.

Každý tím môže mať max. 6 cudzincov, takže tu pôsobí zopár Kanaďanov, Američanov, Čechov a Fínov. Zo slovenskými koreňmi poznám brankára Sydney Ice Dogs Nicholasa Novysedláka a ich kapitána Tomáša Manca, ktorý tu hráva už svoju štrnástu sezónu.


Majú v Austrálii hokejové haly? Ako vyzerajú?

Som v Sydney a tu máme až štyri hokejové haly. Čo je zaujímavé tak ani jedna z nich nemá ochranné plexisklo. Obe mužstvá zo Sydney hrávajú na Macquarie Ice Rink čo je v podstate moderná a pekná hala v obchodnom centre s kapacitou cca 2000 divákov, takže keď sa hrá v Sydney derby, fanúšikovia vedia spraviť výbornú kulisu. Rozhodoval som aj zápasy v Canberre a v Newcastle. Tam sú staršie a menšie haly, viac menej každý zápas je vypredaný. O to lepšia je atmosféra. Povráva sa, že v Sydney a aj v hlavnom meste by mali vyrásť úplne nové haly. Veľmi im to prajem, lebo ľudia tu hokej zbožňujú a zaslúžili by si rozhodne lepšiu kvalitu čo sa týka hokejových podmienok.

O akej úrovni sa dá hovoriť?


Keby mám prirovnať AIHL ku nejakej slovenskej lige, asi by to bola taká slabšia 1.liga alebo juniorská extraliga. Mužstvá majú veľmi mladých hráčov, takže je to pomerne rýchly hokej. Určite však nie je taký technický ako u nás. 


Napreduje austrálsky hokej a aká je jeho fanúšikovská základňa?

Určite napreduje. Toto je ešte len moja druhá sezóna, takže neviem dobre posúdiť ako, ale je tu veľa ľudí ktorí posúvajú hokej dopredu. Sú tu mladí tréneri, ktorí sa venujú mládeži.  Samozrejme tie podmienky tu nie sú ako v hokejovo vyspelých krajinách a preto mnoho mladých hráčov navštevuje hokejové kempy v Európe. Viacmenej aj prvý austrálsky hokejista v NHL Nathan Walker vyrástol v českých Vítkoviciach.

Hokej tu nie je šport číslo jedna ako u nás, ale napriek tomu je tu veľa ľudí ktorí milujú hokej. Tu v Sydney je taký priemer návštevnosti ako 500 divákov na zápas a to sú čísla porovnateľné s našou 1.ligou. Vstupné na zápas pritom predstavuje 25 dolárov. 


Je austrálsky hokej niečím špecifický?

Čo ma asi najviac zaujalo, po zápase si podá ruku každý s každým. A to myslím doslova! Vyzerá to asi takto: Začína to klasickým ,,hadom,, hráčmi ktorý idú oproti sebe, potom jeden tím odbočí a potrasie ruky všetkým rozhodcom, zatiaľ čo druhý tím podáva ruku trénerom a všetkým funkcionárom na striedačke a potom sa vymenia. Zo začiatku mi to prišlo dosť divné a nemal som to rád, ale je to super pocit keď po zápase aj s hráčom ktorý mal na vás ťažké srdce si potrasiete ruku a vzájomne si poďakujete. Samozrejme nie je to tak vždy...

Kto je hlavný rival Austrálie v hokeji? Nový Zéland?


Nie je to Zéland, pretože ten hrá nižšiu divíziu. Veľkým rivalom ,,Mighty Roos,, (prezývka národneho tímu – silné kengury) sú Srbi alebo Belgičania.


Ako je na tom austrálsky hokej z pohľadu rozhodcov? Má ich dosť? Ovládajú pravidlá na špičkovej úrovni?

Teraz musím odpovedať konkrétne iba za New South Wales, pretože každý štát má vlastné vedenie a okrem Australian Capital Territory som rozhodoval iba tu. Netuším teda, ako to je vo východnej Australii alebo v slnečnom Queenslande. Ako som spomínal úroveň sa nedá porovnávať s našou, napr. predsezónny seminár nebol ani zďaleka porovnateľný s našim. Možno je to aj tým, že tu do hokeja neprúdi toľko peňazí. Aj ja som si ho musel zaplatiť.  Ale samozrejme - je tu zopár kvalitných starších rozhodcov, ktorí už majú za sebou aj nejaké šampionáty nižších divízií. Potom sú tu mladí rozhodcovia, ktorí predstavujú prísľub do budúcnosti.

Rozhodcov tu nie je veľa, čo je možno ďalšia zaujímavosť, súťaže detí a žien môžu rozhodovať aj registrovaní hráči, ktorí absolvujú rozhodcovský kurz. Tu v NSW je nás okolo 18 hlavných a čiarových profesionálnych rozhodcov.

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia