spravy.sk spravy.sk

Myslel si, že mu patrí svet a dostal facku, teraz je späť. V Slovane podlžnosti neočakáva
zdroj: foto jäzva

Myslel si, že mu patrí svet a dostal facku, teraz je späť. V Slovane podlžnosti neočakáva

Radovan Bondra má už vo veku 22 rokov zaujímavý hokejový životopis. Rodák z Trebišova práve v tomto meste začal s najpopulárnejším športom na ľade a neskôr presedlal do neďalekých Košíc, kde pôsobil v mládežníckych súťažiach a neskôr aj vo výbere SR do 18, resp. 20 rokov.

Až dodnes môže najlepšie spomínať na sezónu 2014/2015. Vtedy sa mu podarilo predrať sa do "áčka" Košíc, s ktorým sa tešil z triumfu v Tipsport lige a v tej istej sezóne oslavoval aj zisk bronzu so slovenskou "dvadsiatkou" na MS juniorov. Do svojich radov ho následne draftovalo Chicago Blackhawks. "Skvelý pocit. Stále na to všetko spomínam iba v dobrom. Sú to štyri krásne roky, ktoré sú však už za mnou. Teraz sa pozerám na inú etapu môjho života," začal svoje rozprávanie pre hokej.sk Rado Bondra po prestupe do HC Slovan Bratislava.

Na začiatku neovládal ani jazyk

Hoci si ho do svojich radov vybrali "čierne jastraby", za hlavný tím nikdy nenastúpil. Jeho prvou zastávkou v zámorí bola juniorská súťaž Western Hockey League a tím Vancouver Giants. Bolo pre vtedy 18-ročného Východniara náročné prispôsobiť sa tamojšiemu štýlu hokeja? "Juniorská súťaž bola prvý rok celkom jednoduchá. Všetko sa dalo zvládnuť a v tom čase som si myslel, že mi patrí celý svet. Následne som však dostal facku a bolo to náročnejšie. Prvá sezóna bola v štýle hore-dole a v druhej som už vedel, do čoho idem. To sa odzrkadlilo aj na výsledkoch," hovoril nám Bondra, ktorý vo svojom premiérovom ročníku za "obrov" nazbieral 30 kanadských bodov (15+15).

Radovana Bondru draftoval v roku 2015 Chicago Blackhawks. V NHL si však nezahral. (foto: facebook/radovanbondra)
Radovana Bondru draftoval v roku 2015 Chicago Blackhawks. V NHL si však nezahral. (foto: facebook/radovanbondra)

Náročnejšie preňho bolo prispôsobiť sa samotnému kanadsko-americkému prostrediu. "Nevedel som ani jazyk. Mal som však poblíž seba ľudí, ktorí mi pomáhali. Ozývali sa mi Slováci, ktorí žili v mojom okolí. Žil som vtedy u jednej rodiny, ktorá mi poskytla zázemie a pomohla mi či už s rečou, alebo aklimatizáciou. Časom som si na všetko zvykol. Angličtinu aktuálne už ovládam na úrovni ku svojej spokojnosti," vysvetľoval s úsmevom Bondra a opäť preladil na športovú nôtu. "Juniorský hokej je veľmi ostro sledovaný, je to jedna z najsledovanejších a najkvalitnejších súťaží tejto vekovej kategórie na svete. Bol to veľký skok z juniorského hokeja. Hoci som tam išiel od mužov z Košíc, bolo to iné. Mladí chlapci, ktorí sa tam dostali, boli rýchlejší, neustále sa korčuľovalo, čo bola veľká škola."

Okrem Vancouveru pôsobil vo WHL aj v tíme Prince George Cougars, odkiaľ zamieril do farmy Chicaga v AHL Rockford IceHogs. Tam však odohral iba dva duely a väčšinu uplynulej sezóny strávil v ECHL v drese Indy Fuel. V 66 súťažných stretnutiach nazbieral 35 bodov (10+25). Rozhodol sa však v zámorí nezotrvať. "Bol som v Indy spokojný, nechcel som ale ostávať ani v IceHogs. Chcel som sa posunúť ďalej. Nevidel som to totiž ako svoju budúcnosť," objasnilo 22-ročné útočné krídlo.

Zmluvu nedostal, ozval sa Slovan

Aj preto sa Rado Bondra vrátil naspäť do Európy. Zamieril do susedného Česka, kde bol na skúške v Pardubiciach. Klub mu však kontrakt neponúkol. Pre náš portál objasnil, prečo sa tak stalo. "Žiaľ, nevyšlo to. Bolo tam veľa chlapcov pod zmluvami a športový manažér mi povedal, že nemá pre mňa priestor v prvých troch päťkách a nechce, aby som hrával iba vo štvrtej formácii približne päť minút," povedal Trebišovčan.

Rado Bondra to skúšal aj v Pardubiciach. S českým tímom sa nedohodol. (foto: jäzva)
Rado Bondra to skúšal aj v Pardubiciach. S českým tímom sa nedohodol. (foto: jäzva)

Aj preto už v pondelok zamieril do Slovana. S "belasými" podpísal zmluvu na jeden rok aj s opciou a postupne zapadá do tréningového procesu, pričom, podľa svojich slov, pozná osobne minimálne polovicu kabíny. Potenciálny návrat na Slovensko riešil už skôr. "So športovým riaditeľom Jurajom Bakošom som trošku komunikoval už počas skúšky v Pardubiciach. Keď sa naskytla táto možnosť, zobral som ju. Chlapci a tréneri ma privítali s otvorenou náručou, všetko zatiaľ vyzerá pozitívne," zneli jeho slová po príchode na Zimný štadión Ondreja Nepelu.

Klubu verí, že je vysporiadaný

Do Slovana prichádza ako do tímu, ktorý je v pozícii navrátilca. Po neúspešnom pôsobení v KHL ohlásil bratislavský klub návrat medzi slovenskú elitu. Slovan postupne vypláca finančné záväzky, ktoré mal voči svojim hráčom pre podlžnosti, ktoré sa mu v nadnárodnej súťaži nakopili. Viacerí hokejisti sa neustále sťažovali na meškajúce výplaty. Nebojí sa Rado Bondra, že sa táto situácia objaví aj v jeho prípade? 

"Ja verím, že to už skončilo. Tipsport liga bude ľahšia na financovanie ako KHL. Pravdupovediac si ohľadom tohto vôbec nerobím ťažkú hlavu. Snažím sa odovzdať maximum na ľade a toto nechať na ľuďoch vo vedení klubu," rozhovoril sa mladík a odpovedal aj na otázku, či si je vedomý nepriazne fanúšikov, ktorej sa "belasí" dočkajú najmä na klziskách súperov. "To je normálne všade vo svete. Slovan to bude mať ťažké v každom zápase. História klubu v KHL nebola veľmi svetlá a zo začiatku to zrejme bude náročné na slovenskej scéne. Verím však, že klub zapadne do ligy a budú ho všetci brať ako rovnocenného súpera."

Od juniorského veku si obliekal dres Košíc, teraz bude hrať za Slovan. (foto: jäzva)
Od juniorského veku si obliekal dres Košíc, teraz bude hrať za Slovan. (foto: jäzva)

Bondra si na najbližšie obdobie nedáva príliš vysoké ciele a v hlave aktuálne nemá zámorské či reprezentačné ambície. "Chcem ísť zo dňa na deň a posúvať sa každým zápasom ďalej - ísť s týmto tímom čo najvyššie." Teší sa hlavne na to, že ho znovu uvidia jeho najmilovanejší. "Blízki priatelia a rodina ma po dlhšej dobe uvidia hrať hokej. Bude to výzva byť tu v Bratislave a ukázať sa pred všetkými. Mesto poznám, pobudol som tu aj v slovenskej dvadsiatke aj osemnástke. Stále si to prostredie ešte pamätám," prezradil Bondra a prizvukoval, že sa teší aj na otvárací zápas Tipsport ligy medzi Košicami a Slovanom. "Na tento duel sa teším. Mám veľa kamarátov v realizačnom tíme aj medzi hráčmi. Takisto príde aj moja rodina, keďže som z východu," uzavrel Radovan Bondra pre hokej.sk.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko - Extraliga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia