spravy.sk spravy.sk

Tucet najväčších strát Tipsport ligy pred sezónou 2019-20
zdroj: foto jäzva

Tucet najväčších strát Tipsport ligy pred sezónou 2019-20

Nová tipsportligová sezóna klope na dvere a na štarte nového ročníka bude chýbať hneď viacero hráčov, ktorí v nej hrali v uplynulej sezóne prvé husle.

Z pohľadu zvučných mien pustila žilou predovšetkým majstrovská Banská Bystrica, no tak tomu bolo aj v predošlých dvoch rokoch a „barani“ napriek tomu dokázali skompletizovať zlatý hetrik.

Hneď na úvod musíme spomenúť, že extraliga prišla o niekoľko veľkých osobností slovenského hokeja, ktoré sa rozhodli ukončiť kariéru. Spomenúť musíme Ladislava Nagya, Branka Radivojeviča, Tomáša Surového či Petra Ölveckého, na tipsportligovom ľade už asi neuvidíme ani Mareka Urama, ktorý by mal v kariére pokračovať v nižšej súťaži. Otázny je stále aj návrat brankára Jána Laca.

Pozrime sa teda na tucet hráčov, ktorí hrali počas uplynulého ročníka vo svojich tímoch prím.

Kubka, Faille


Éric Faillé

V osobe 30-ročného kanadského útočníka prišla Tipsport liga o svojho najproduktívnejšieho hráča. Faillé predstavoval jednu z hlavných ofenzívnych zbraní majstra a v 67 zápasoch zaknihoval 88 bodov (29+59). V jeho prípade sa ukázala slovenská cesta ako správa. Po príchode zo Severnej Ameriky absolvoval dve úspešné sezóny pod Urpínom a v novom ročníku už okúsi kvalitnú švajčiarsku ligu v drese Klotenu.

Ladislav Nagy (13)


Ladislav Nagy

Majster sveta z roku 2002 bol v posledných troch rokoch kapitánom HC Košice a jednou z najvýraznejších osobností ligy. V 54 zápasoch uplynulej sezóny nazbieral 65 bodov (36 gólov), no klubová sezóna sa pre neho skončila štvrťfinálovým sklamaním. Pamätnú rozlúčku s kariérou zažil následne počas domácich majstrovstiev sveta.

Branko Radivojevič
Branko Radivojevič (TASR)


Branko Radivojevič

Aj trenčianska Dukla prišla o veľkého kapitána a lídra. Tridsaťosemročný útočník patril stále medzi lídrov svojho tímu a v 60 zápasoch získal 45 bodov. Po sezóne si však povedal dosť a prepotený dres vymenil za funkcionárske sako. Stal sa totiž novým športovým manažérom klubu spod Čákovho hradu.

1W5A6566 Surový
jäzva


Tomáš Surový

Ako krajšie ukončiť kariéru, ako s majstrovským pohárom na hlavou? Tridsaťsedemročný Banskobystričan zavŕšil zlatý hetrik, no zdravotné problémy boli predzvesťou správy o ukončení kariéry. V základnej časti odohral iba 25 zápasov a aj v play-off bol skôr morálnou podporou tímu. Vicemajster sveta z roku 2012 však bude „baranom“ určite chýbať. Bol totiž lídrom na ľade i v šatni.

Brock Higgs


Brock Higgs

A máme tu ďalšiu stratu majstra. Dvadsaťsedemročný rodák z kanadského Kingstonu sa vrátil pod Urpín po roku strávenom v Rakúsku a Švajčiarsku a okamžite bol opäť starým dobrým kanonierom HC´05. S tridsiatimi rokmi bol jedným z najlepších strelcov súťaže. Za svoje nové pôsobisko si však prekvapivo zvolil exotický kórejský tím z Daemyungu.

Samuel Buček
Samuel Buček (foto jäzva)


Samuel Buček

Dvadsaťročný nitriansky odchovanec zažil po návrate zo zámoria parádnu sezónu. V drese materského klubu nastrieľal 39 gólov a pridal k nim 26 asistencií. Bolo teda jasné, že prerástol našu súťaž a svoj talent bude rozvíjať vo fínskom KooKoo Kuovola.

Róbert Lantoši (2)


Róbert Lantoši

O tri roky starší odchovanec Prievidze napísal podobný príbeh ako Buček. Svojimi fantastickými výkonmi tešil fanúšikov Nitry, ale aj hráčov fantasy, kde bol prekvapivo jedným z najlacnejších hráčov. V 74 zápasoch pritom nazbieral 68 bodov (23+45) a prebojoval sa aj na majstrovstvá sveta. V novej sezóne by sa rád presadil v tíme Providence Bruins, ktorý je farmou Bostonu v AHL.

Šťastný, Marshall


Ben Marshall

Dvadsaťsedemročný Američan zopakoval príbeh svojho banskobystrického predchodcu Matthewa Maiona. So ziskom 52 bodov v 66 zápasoch ovládol štatistiky extraligových obrancov a vypýtal si tak pozornosť klubu KHL Dinamo Riga.

Guillaume Asselin (3)


Guillaume Asselin

Ďalší neodmysliteľný člen prvého útoku Banskej Bystrice ukoristil v 55 zápasoch základnej časti 55 bodov. Ďalších dvanásť (4+8) pridal počas zlatého ťaženia v play-off. Aj on sa po sezóne pobral za lukratívnejšou ponukou a podpísal kontrakt so švajčiarskym HC Sierre (NLB).

Dávid Bondra


Dávid Bondra

Syn legendárneho Petra Bondru bol v minulej sezóne tretím najproduktívnejším hráčom Popradu (pred ním boli Patrik Svitana a Marek Zagrapan), no ľuďom z Kunlunu neunikli jeho kanonierske schopnosti a rýchlosť. Po absolvovaní svojich druhých majstrovstiev sveta si to tak namieril do ďalekej Číny.

Marek Slovák


Marek Slovák

V tomto prípade ide o akýsi odchod s otáznikom. Tridsaťročný nitriansky odchovanec opustil Tipsport ligu odchodom do prvoligového tímu Bratislava Capitals, no počas Ligy majstrov vypomáha Banskej Bystrici a nie je vylúčené, že jej dres neoblečie aj počas sezóny. Štyridsaťdeväť bodov čiperného útočníka bude Nitre v každom prípade chýbať.

Adam Vay


Adam Vay

Tipsport ligu opustilo viacero kvalitných zahraničných brankárov. Spomenúť možno Stephona Williamsa z Banskej Bystrice či Mackenzieho Skapskeho zo Zvolena. V oboch týchto kluboch však našli pomerne rýchlo veľmi solídne náhrady. Problém môže nastať v Miškovci, kde podával reprezentačný brankár Adam Vay skvelé výkony. V 34 zápasoch zneškodnil 94,5 percent striel a vychytal sedem núl. Po sezóne si to namieril do švédskeho Västerviksu v nižšej súťaži Allsvenskan.


Ďalšie citeľné straty
: Stephon Williams (Banská Bystrica), Mackenzie Skapski (Zvolen), Peter Ölvecký (Trenčín), Marek Uram (Liptovský Mikuláš), Michal Murček (Detva), Eric Selleck (Banská Bystrica), Rasmus Kulmala (Miškovec), Petr Beránek (Žilina)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Tipsport liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia